Pomidory w donicach cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Właśnie znalazłam jeszcze jednego na drugiej maskotce :).

Jeszcze Tumbling Tom mi ładnie kwitł 2 tygodnie temu ale wszystkie kwiatki opadły. Teraz się znów zbiera do kwitnienia więc mam nadzieję że zacznie wiązać owoce :).
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

bologno pisze:W tym sezonie rozpoczynam przygodę z pomidorami w donicach. Kupiłem donice 20 litrowe oraz torf odkwaszony pH 5,5-6,5.

Czytając wcześniejsze posty dowiedziałem się że zaleca się dodatek perlitu do podłoża. Na taką doniczkę 20 litrową ile perlitu dodać? Gdzieś wyczytałem że pomidor lubi odczyn pH 5,5-6,5 więc podłoże chyba będzie dobre. A może polecacie jakąś domieszkę np. trochę zwykłego piasku na dno doniczki?

Czekam na Wasze podpowiedzi z autopsji. Nie chcę w pierwszym sezonie zbytnio pomidorkom zaszkodzić :lol:

Ja daję perlit ale tak na oko - ze 2 garstki na 10 l. Tak żeby było widać białe kropeczki jak wymieszam. Torf odkwaszony mieszam z ziemią z biedronki i dodaję kompostu oraz trochę ziemi pruchniczej. W środek daję też 2 gałązki pokrzywy, małą garstkę mączki rogowej z Lidla i skórkę z banana. Na razie pomidorki dobrze się czują więc do wszystkich 12 donic na balkonie daję taką mieszankę :).

Podlewam do butelek wkopanych w donicę. Mniej więcej co drugie podlewanie daję gnojówkę z pokrzyw 1:20 (będę zwiększała dawkę jak pomidorki nie będą wykazywały objawów przenawożenia azotem). Raz w tygodniu robię oprysk OW na zmianę z TH.

Czekam jeszcze aż się zrobi gnojówka z żywokostu i dołącze ją do nawożenia.
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1670
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

aria pisze: A ja dopiero wsadziłam do wielkiej donicy koktajlówki C055, Green Grape, Cytrynka Groniastego i P20. Będą uprawiane na żywioł, liczę na wielki pomidorowy kolorowy krzak :D
Już to widzę w sezonie ;:oj Aria, ile litrów ma ta donica?


LaKamila, u mnie też już zapowiadajka rychłej konsumpcji :D Trzecie grono zaczyna wiązać :D a wilki szaleją i też wiążą ;:oj

Obrazek
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1490
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Z tym torfem odkwaszonym to może nie być najlepszy pomysł - do wysiewu nasion może i dobra ale do doniczek na balkon? Taka ziemia jest "za lekka", będzie przesychać bardzo szybko. Jak nie chcecie tego podlewać 2x dziennie to już lepsza byłaby glina przemieszana z tym torfem - sporo więcej wody zakumuluje i tak łatwo jej na wietrze i słońcu nie odda.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Rybka powiało latem :D A ja się cieszyłam jak głupia, jak się pierwsze kwiatki niedawno otworzyły :wink:
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

massur pisze:Z tym torfem odkwaszonym to może nie być najlepszy pomysł - do wysiewu nasion może i dobra ale do doniczek na balkon? Taka ziemia jest "za lekka", będzie przesychać bardzo szybko. Jak nie chcecie tego podlewać 2x dziennie to już lepsza byłaby glina przemieszana z tym torfem - sporo więcej wody zakumuluje i tak łatwo jej na wietrze i słońcu nie odda.
Tomek, dałam sporo perlitu, który podobno trzyma wodę. Mam też wkopane butelki w doniczki, do których podlewam pomidorki. dzięki temu woda powoli przesiąka do podłoża na całej głębokości doniczki. Nie chciałam mieć za ciężkiej ziemi bo w takie korzenie nie oddychają i też niedobrze.
Awatar użytkownika
nertu
100p
100p
Posty: 174
Od: 6 kwie 2014, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Kamila a czemu robisz takie mieszanki z ziemii? Ta ziemia z biedronki za słaba? Czy chcesz obniżyć koszty ziemii? Pytam z ciekawości , bo ja daje zawsze ziemię do warzyw I nic więcej.
Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w twoje życie. - Ola
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Ziemię z biedronki kupuję bo wiele osób tu polecało ją i rzeczywiście jest tania a u mnie dużo tego idzie. Ale żeby nie była taka mocna (wydaje mi się że ma za dużo nawozów bo to w sumie ziemia kwiatowa) dodaje torf i kompost. Taką zwykłą do warzyw miałam rok temu i dla mnie była za ciężka - zbrylała się i korzenie nie miały jak oddychać. Więcej torfu sprawia że jest lżejsza i bardziej przepuszczalna. Początkowo planowałam dodawać torf do warzywnej ale ta z biedronki jest ok więc ją zastąpiłam.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Do balkonowych daję ziemię z biedronki, pomieszaną pół na pół ziemią ubiegłoroczną spod kwiatów i innych upraw balkonowych, nawet częściowo spod pomidorów (nie chorują mi na balkonie), a na dno jako drenaż daję drobne kamyczki, bo są dosyć ciężkie i stabilizują donice - jest to dość istotne przy wąskich i wysokich koszo-donicach z Ikei. Na działce za to im dogadzam w wsadzam do czystego kompostu i na wierzch sypię ziemię z biedronki w zasadzie jako ściółkę, żeby ograniczyć kiełkowanie nasion z kompostu - i tak sobie rosną do czasu aż nie znajdzie się dla nich miejsce w gruncie.
Dorota
Awatar użytkownika
nertu
100p
100p
Posty: 174
Od: 6 kwie 2014, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Ja kupuję ziemię Krononena do warzyw, jestem z niej bardzo zadowolona , natomiast kosztowo to wychodzi dość drogo, mam koło 50 donic 12l.
Może w przyszłym roku coś pokombinuję
Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w twoje życie. - Ola
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Za radą Drogich forumowiczów - wysadziłam pomidory do skrzyni (4 sztuki, nie wiem, czy nie za dużo, ale i skrzynia jest niemałych rozmiarów). Oczywiście wzeszło mi za dużo w rozsadzie, to i jeszcze znalazło się parę donic. Są to moje pierwsze pomidory (koktajlowe) - i nie wiem niestety, kiedy je nawozić i jak. Czy Biopon do pomidorów się nada? I tak często, jak to piszą na opakowaniu? :shock:
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Pomidory w donicach najbezpieczniej jest fertygować tzn. do każdego podlewania dodawać niewielką ilość nawozu. Na większości nawozów masz podany skład procentowy NPK. Np. NPK 4:6:8 oznacza że nawóz zawiera 4% azotu, 6% fosforu (w postaci tlenkowej) i 8% potasu (w postaci tlenkowej).
Do fertygacji pomidorów w donicach trzeba zrobić taki roztwór żeby mieścił się w granicach:
N- azot 90-120 mg/l
P ?fosfor 138-184 mg/l
K- potas 240-300 mg/l
Reszta to rachunki.
Przykłady:
NPK 4:6:8 wychodzi 3ml na litr wody
w przypadku nawozów sypkich jest trochę trudniej, bo trzeba najpierw sporządzić roztwór np. 10% i dopiero obliczać.
Oczywiście jeśli proporcje NPK znacznie odbiegają od 4:6:8 nie da się zrobić właściwego roztworu do fertygacji.
Dorota
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4356
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Moje pomidorki w donicach dostają pod nóżki po 2 garście kurzeńca, potem już tylko woda i słoneczko ;:3
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”