Wszystko o pomidorach cz. 12

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2981
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Plamy są od wiatru i słońca. Daj im się zregenerować i chroń przed kolejnym szokiem (nie wiem gdzie są te pomidory - posadzone? w doniczkach? w domu? na polu? w namiocie?)
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4512
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Uff, co za ulga :) Od wiatru i słońca - to by się zgadzało. U mnie prawie wszędzie wieje, nie mogłam znaleźć dla nich dobrej miejscówki blisko kranu. Na razie są w doniczkach, ale dziś wysadzę do gruntu. Wysiałam ogromne ilości pomidorów i teraz mam zaległości.
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2859
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Rufles dobrze kombinujesz z rozróżnianiem krzaczków. Ten co Ci się zwija to samokończący. One są bardziej gęste ;:108
Pozdrawiam Ela
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Czyli samokończącym w ogóle nie obrywać wilków :?: :?: :?:
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
Karolcia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4926
Od: 17 paź 2007, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Nie obrywamy wilków u pomidorów samokończących.
Pozdrawiam Magda :)
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Powiedzcie mi prosze jak to jest z tym nieobrywaniem wilków u samokończących. Mam Tumbling Tom'a, który jest tak gęsty że ciężko go nawet podlać. Rzeczywiście nie powinnam nic obrywać ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

To nie do końca tak że samokończące są bardziej gęste i że im się liście zwijają. Liście się zwijają u przekarmionych pomidorów bez względu na ich rodzaj a wilki wypuszczają wszystkie - jedne mniej drugie więcej.
Na tym etapie rozpoznać które są samokończące jest praktycznie niemożliwe, jeśli się nie zna innych cech konkretnych odmian pomidorów. Ja np. pomyliłam na etapie wsadzania Ola Polka (samokończąca) z Perłą Małopolski. Ale widzę to bo Ola Polka ma nieco inne liście oraz inne grona. Ale odmian dla mnie nowych nie ryzykowałam bym określaniem na tym etapie.

-- 23 maja 2016, o 10:51 --

Kamila nie obrywaj wilków tylko liście pod nimi, zacznij od najniższych i "najgorszych".
Pozdrawiam Asia
Awatar użytkownika
meteser
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 lut 2014, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Zostało mi kilka miejsc w tunelu i postanowiłam dokupić sadzonki pomidorów. I właśnie zauważyłam że posadziłam pomidor gruntowy (Poranek) w tunelu :shock: Ma to jakieś znaczenie?
Moje pomidory to: Stupice, Indygo Rose, Carbon, Box Car Willie, Coustralee, Chocolate Stripes, Brandywine Red, Green Zebra, Opal Essence, Pokusa, Violet Jasper
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Ja w zeszłym roku miałam "Płomień" w szklarni i pięknie owocował. Chyba gorzej jest jeśli szklarniowego pomidorka posadzimy w gruncie.
rufles
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 12 maja 2016, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Jedna osoba pisze ze samokonczace są gęstsze inna ze nie koniecznie jest to prawda :) samokonczace to betalux i poranek i są wymieszane z wysokim Adamem. Niby jakies roznice mogę rozpoznać ale co jej co to juz gorzej. Z tymi wilkami to aż taki problem? Może pozwolić im rosnąć do momentu kiedy będzie łatwiej określić co jest co. Chyba ze ryzyko np grzybka jest za duże?
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Samokończące polegają na tym że z drugim, trzecim gronem roślina nie wypuszcza już pędu w górę tylko kończy wzrost a rosną pędy boczne (też do ograniczonej liczby gron). Pomidor o normalnym wzroście będzie rósł w górę w zasadzie bez ograniczeń. W jego przypadku pozostawienie wilków spowoduje że słabiej będzie wykształcał owoce, bo będzie skoncentrowany na masie zielonej.
Na Twoim miejscu poprowadziłam bym wszystkie wątpliwe na trzy pędy, pilnując ilości liści aby nie zarosły za bardzo.
Pozdrawiam Asia
baskino2016
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 9 maja 2016, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

czy ktos moze mi powiedziec co dolega moim pomidorkom? dlaczego zwijaja im sie listki? sa niedokarmione? i co to za ciapki na listkach? jak na razie byly tylko nawozone obornikiem kurzym w granulacie ok poł garści na krzaczek. od posadzenia minelo ok 2 tygodnie. przy obecnych temperaturach ok 28st (pomidory rosna w pelnym sloncu od samego rana do ok godz 17) podlewane sa do drugi - trzeci dzień.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
meteser
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 lut 2014, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

baskino2016 na moje amatorskie oko są zdrowe, tylko trochę głodne, a najbardziej potrzebują magnezu, może jeszcze nie dosięgnęły do tego obornika, ale niech się wypowie ktoś doświadczony ;)
Pozdrawiam
Marta
Moje pomidory to: Stupice, Indygo Rose, Carbon, Box Car Willie, Coustralee, Chocolate Stripes, Brandywine Red, Green Zebra, Opal Essence, Pokusa, Violet Jasper
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”