Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
truuskaawkaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 maja 2016, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam. Mam problem z moją pelargonią. Zaczęły jej żółknieć wszystkie liście jak na zdjęciu. Czym to może być spowodowane?
https://zapodaj.net/f7663534be182.jpg.html
jagusia111

Re: Problem z pelargonią

Post »

A nie ma przypadkiem za dużo wody?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Czy w tej doniczce jest otwór? Wygląda na zalaną.
truuskaawkaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 maja 2016, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Faktycznie możliwe jest to, że miała za dużo wody. Moja druga pelargonia z kolei ma problem ze zwijającymi się do środka liśćmi. To też od przelania?
zuziuleczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 29 mar 2009, o 12:38
Lokalizacja: Ruda Śl

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Witam,
Jestem zielona jeżeli chodzi o uprawę pelargonii stojących, wcześniej zawsze miałam inne kwiaty balkonowe, dlatego proszę o pomoc . Kupiłam ładne sadzonki pelargonii happy, dałam ziemię do kwiatów doniczkowych, na dole drenaż z keramzytu, nawóz osmocate burza kwiatów i profilaktycznie opryskałam preparatem "róża 2 w 1" z substrala na owady i choroby (Opis:
Środek działa grzybobójczo: zwalczając czarna plamistość, rdzę i mączniaka prawdziwego.
Owadobójczo: zwalczając mszyce ( zielone i czarne ), tarczniki i inne owady ssące.
Przeznaczony do stosowania na rododendronach, różach, krzewach kwitnących.

Zastosowanie:
Będący jednocześnie insektycydem i fungicydem preparat jest środkiem o działaniu systemicznym stosowanym w zapobiegawczej i interwencyjnej walce z chorobami grzybowymi, mszycami i innymi owadami powszechnie atakującymi amatorskie uprawy roślin ozdobnych ( m.in. róże, rośliny rabatowe, krzewy ozdobne ).
Kwiaty 2 w 1 Kompleksowa Ochrona umożliwia ogrodnikowi działania na wszystkich frontach walki - na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie.)

Jednak mimo tych wszystkich zabiegów liście zaczęły od dołu blaknąć a na niektórych zaczęły pojawiać się brązowe plamy zarówno w środku liści jak i na obrzeżach i co dzień jest tego więcej.
Pomocy
Obrazek

Obrazek
kwiaty stoją na południowej stronie domu.
a tak wyglądają u góry jeszcze nie zarażone:
Obrazek

czy środek , który zastosowałam na choroby jest za słaby? może powinnam użyć czegoś innego? topsin itp?
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Znalazłam takie bidy, bez ziemi, rozrzucone na chodniku przed domem :D no i adoptowałam :D


Obrazek
Awatar użytkownika
Nessa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 kwie 2016, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Moje chyba zachorowały, bo żółkną jej pąki i albo zasychają albo nie rozwijają się..ale tylko pąki. Liście są ok.
Nigdzie w necie nie znalazłam co jest tego powodem.
i mam jeszcze takie pytanie:
Z Chin dostałam nasiona. Wg. opisu to "Geranium seeds" po 20 nasion...tylko czy tak wyglądają nasiona pelargonii? Moje, kupione w naszym sklepie nasionka wyglądały zupełnie inaczej.
jagusia111

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Zuziuleczka, a nie za dużo tego wszystkiego na raz. Skoro posadzilaś sadzonki to jeśli nie ma jakichś wyraźnych oznak chorobowych wymagających szybkiej interwencji lepiej poczekać z tydzień i dopiero zacząć delikatnie nawozić. Zaatakowałaś te roślinki i z ziemi i z powietrza i to najwyraźniej bylo dla nich za dużo. Teraz przez jakiś czas podlewaj delikatnie tak żeby ich nie przelać i daj im się zregenerować.
Awatar użytkownika
adrianic
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 4 maja 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ZAGŁĘBIE FUKSJOWE
Kontakt:

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Jeśli zasychają pąki to albo jest to szara pleśń albo wciorniastek.
Przy obecnej pogodzie stawiam na szarą pleśń. Wystarczy topsin lub amistar w dawce 1 ml na litr.
Teraz testuję na pelargoniach i fuksjach trochę inne środki. Jak będę pewny ich prawidłowego działania to dam znać.

Obsychanie brzegów liści pelargonii może być spowodowane przenawożeniem, zbyt dużą dawką fungicydów lub innych preparatów.
Jeśli jednak ktoś jest pewny, że ani nie przenawoził ani nie użył nieodpowiedniego środka to może to być szara pleśń.
Jeśli liście roślin dostaną nieodpowiedni środek lub jeśli zwiększyły dawkę to roślina "wyrzuca" chemię na brzegi liścia i tam dochodzi do ich przesychania. To jest działanie obronne rośliny.
Nie polecam stosowania środków, które działają tak na grzyby jak i owady - moim zdaniem to za dużo chemii w jednym czasie.
Pozdrawiam
Adrian
zuziuleczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 29 mar 2009, o 12:38
Lokalizacja: Ruda Śl

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

To jeszcze raz ja. Chciałam poradzić się, bo zauważyłam jeszcze na pelargoniach małe czarne muszki, może to też jest problem w związku z objawami u moich roślin? poniżej zdjęcie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek



----30 maja 2016, o 13:03 ---

Czy to są ziemiórki? W jaki sposób się je zwalcza?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki...
Tutaj masz wątek o zwalczaniu ziemiórek:
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... i%C3%B3rki
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
MagdaB2701
200p
200p
Posty: 414
Od: 26 cze 2013, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Hej, jakie pelargonie u Was w tym roku "królują"? U mnie większość ma kolorowe listki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
silver
50p
50p
Posty: 83
Od: 1 maja 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Witam, gdzie można dostać takie odmiany pelargonii. Interesują mnie te o biało obrzeżonych liściach i o białych kwiatach. Szukałam na Allegro i w sklepach ale nie ma.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”