Wszystko o pomidorach cz. 12

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1490
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Ja wsadziłem do nowego tunelu (wcześniej "łąka" tu była i raczej kwaśna ziemia, przekopałem, glebogryzarka, dałem sporo popiołu drzewnego - zatem mam ziemię "nie mam pojęcia jaką") i też pojawił się taki objaw po kilku dniach - liście do góry i jaśniały, po około tygodniu czubki większości jakby były przenawożone - zawijające się pod spód (a z 5 krzaków na 53 miało niedobory wszystkiego - bardzo jasno zielone się zrobiły, chloroza, etc.). Miałem plan nie dawać im dłużej wody - niech korzenie same szukają i się rozbudują ale chyba trzeba będzie podlać bo co który jak się dobrał do określonej ziemi takie ma niedobory/przenawożenie - woda to rozcieńczy, przynajmniej mam nadzieję.

meteser - na Twoim miejscu zasiliłbym dolistnie tylko z umiarem (za chwilę rozwijające się korzenie mogą dotrzeć do bardziej wartościowej ziemi/minerałów) - na tym etapie nawozem z przewagą azotu.

PS.
Niektórzy piszą, że podlewają na starcie "magiczną siłą" - z ciekawości obejrzałem ten nawóz w sklepie - on ma nieprawdopodobne ilości potasu, to może być dobre dla takiej młodej rozsady?
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
meteser
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 lut 2014, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Dziękuję za porady.
Światła maja bardzo dużo, właściwie cały dzień.
Faktycznie kolor listków zrobił się jaśniejszy i dawno nie zasilałam ich niczym, wolałabym w ogóle nie używać chemii, mam rozrobiony sfermentowany obornik bydlęcy granulowany i gnojówkę z pokrzywy więc czy lepszym pomysłem jest podlanie rozcieńczonym obornikiem czy gnojówką z pokrzywy?
Zaznaczę że pod sadzonkę (15-20 cm - to chyba dość głęboko) wsypałam 2 garści tego obornika granulowanego.
Pozdrawiam
Marta
Moje pomidory to: Stupice, Indygo Rose, Carbon, Box Car Willie, Coustralee, Chocolate Stripes, Brandywine Red, Green Zebra, Opal Essence, Pokusa, Violet Jasper
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1490
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

meteser pisze:wolałabym w ogóle nie używać chemii
Myślisz, że np. Magnez jest inny pozyskany z pokrzywy lub np. w innej postaci jak np. siarczan czy z nawozu typu Florovit? Pierwiastek to pierwiastek. Bardzo łatwo myli się stosowanie zwykłych minerałów z np. opryskami mającymi powstrzymać czy zapobiec określonym zjawiskom a mającymi destrukcyjny wpływ na ludzi - sporo było przypadków, gdzie reklamowano dany środek jako zbawienny a okazywał się np, rakotwórczy. Ale to nie to samo. Obiekcje są o tyle niepotrzebne, że to czym teraz potraktujesz roślinę nie będzie miało większego wpływu za owoce za 2 miesiące (tzw. najcięższa chemia nie przetrwa w roślinie tak długo).
Czym innym jest opryskanie cytrynianem wapnia (bo. pomidorom brakuje akurat wapnia) a czym innym zlanie wciskanym przez sprzedawców we większości ogrodniczych Amistarem niby na wszystko.

Stosując nawożenie typu gnojówki rób to z umiarem bo do końca nie wiesz ile, czego i w jakich ilościach dostarczasz...
Pozdrawiam,
Tomek
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 587
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Jeżeli roślina jest zdrowa i prawidłowo rośnie to ma szeroko rozłożone liście, żeby zebrać jak najwięcej światła. Skłdanie się liści do góry oznacza albo brak światła, albo roślina broni się przed światłem, które w tym momencie wywołuje wieksze szkody niż pożytki z fotosyntezy, a to oznacza, że albo korzenie są zbyt słabo rozbudowane, żeby nadążyć z dostarczaniem wody albo za mało podlewasz. No i trzecia opcja , że i jedno i drugie.
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

U mnie w ten sposób zaczyna zachowywać się odmiana Aurija w tunelu. Krzak na pewno nie jest głodny. Zwłaszcza, że rosnące obok czarne odmiany wykazują oznaki przekarmienia. Ja bym to dziwne zjawisko kojarzyła z wysokimi temperaturami, które od kilku dni panują. Ale to tylko moje domysły.
Pozzdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1779
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

darbo pisze:Nadgorliwy ogrodnik jest największym wrogiem.
I nic więcej, niby dla siebie, ekologicznie ale podsypać trzeba :;230
Bozena11111
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 28 kwie 2015, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ryki woj. lubelskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Witam
Moja przygoda z pomidorami jest od 2 lat , mam pytanie wiem że się obrywa na dole liście przy pomidorach , ale nie wiem kiedy i dlaczego .
może ktoś mi wyjaśni
pozdrawiam
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Te liście co dotykają ziemi obrywasz, żeby patogeny z podłoża nie "wlazły" na roślinę. Liście zniszczone i żółte, które często są na dole krzaka jako efekt różnych przejść krzaka usuwa się żeby nie były źródłem chorób. Niektórzy usuwają też liście poniżej dojrzewającego grona żeby przyspieszyć dojrzewanie owoców.
Dorota
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

A te patogeny nie "wejdą" po łodydze? Ona też dotyka ziemi :roll:
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Może i wejdą ale będą miały bardziej stromo ;:306 Już jak to pisałam coś mi nie grało, ale chciałam to jakoś krótko sformułować.
A tak serio to chyba chodzi o to żeby liście nie taplały się w błocie i nie gniły.
Dorota
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Na pewno usuwanie liści wygląda porządniej i profesjonalniej :D Ja nie usuwam żadnych liści, z czasem te najniższe same zasychają, nie zauważyłam też pogorszenia zdrowotności i mam mniej pracy :D
keerf
50p
50p
Posty: 51
Od: 24 mar 2016, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Co z tak zwanym ogławianiem czyli przerwaniem głównego pędu kiedy to zrobić?
Może zależnie od wzrostu?
Chcę trochę spowolnić wzrost bo później i tak mi się kręcą w szklarni.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

keerf
Ogławiam w gruncie w połowie sierpnia, pod folią na początku września. Pod osłonami pomidory się opuszcza na sznurkach jak wyrosną pod dach żeby rosły dalej.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”