Bratek ( Violax wittrockiana) ) Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Siałam bratki w marcu i właśnie zakwitły :D Te które przesadziłam koło kwietnia do skrzyń balkonowych niczym nie różnią się od tych kupnych, te które zostawiłam w multipalecie żeby je wsadzić w docelowe miejsca jesienią zaczynają mieć niedobory i są małe;/ Muszę im zrobić "zagon" i przesadzić... widocznie bratki nie lubią być ograniczane:)) Swoją drogą w skrzynie wczesną wiosną wsadziłam kupne sadzonki i tak mi się rozrosły że "pokryły" całą powierzchnię i mam problem bo w kolejce czeka rozsada letnio- jesienna dalie, sufrinie i pelargonie a te bratki kwitną na całego i tak mi ich szkoda likwidować;/ raz na 3-4 dni przechodziłam z wiaderkiem i obrywałam im przekwitłe kwiaty i dlatego pewnie teraz one kwitną w najlepsze a te które wsadziłam na rabaty powoli kończą swój popis i idą w nasiona.
Pytanie do was, ktoś przesadzał bratki w pełni kwitnące w inne miejsce o tej porze roku?
Może gdybym je wykopała z całą bryłą ziemi i przesadziła na rabaty, i przestała im obrywać kwiaty to by się jeszcze zdążyły wysiać? Piękne są i szkoda by było gdybym nasion z nich nie zebrała, przy czym nie ma opcji żebym zostawiła je na nasiona na ich miejscu obecnym bo będą szpeciły;/
Niesamowite z nich kwiaty, kwitły przed krokusami i tulipanami ( gotowa rozsada wsadzona powyżej punktu rosy) i kwitną nadal wow i każdy krzaczek z innymi kwiatkami :D Już zakupiłam nasiona i szykuje się do kolejnego wysiewu tak żebym w następnym roku nie wydawała fortuny w centrach ogrodniczych;/Mam nadzieję że te co je głupia zostawiłam w multipalecie po przesadzeniu też nabiorą wigoru ehhh.
Awatar użytkownika
roots23
500p
500p
Posty: 798
Od: 23 sie 2010, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa/Myślenic

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Do kiedy kwitną bratki? :)
Pozdrawiam wszystkich ogrodników Renata :)
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2860
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Bratki chyba nie mają limitu czasu, kwitną dopóki im pogoda pozwala. Najpierw te posadzone lub posiane a później te które się same rozsiały. U mnie te które się rozsiały rosną i kwitną w każdym możliwym miejscu

Obrazek

Obrazek

A najfajniejsze jest to że mają kwiatki zupełnie inne jak miały wcześniej
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
minia821
500p
500p
Posty: 660
Od: 20 wrz 2010, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Wysiewane 8.03 bratki zwisające, właśnie są w pełni kwitnienia, ale do zwisania dużo im brakuje :roll:
Chyba będą to zwykłe, miniaturowe bratki.
Kolor też się nie zgadza. Miały być niebiesko-żółte, są całe żółte.
Pozdrawiam Kaśka
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Oto zeszłoroczne jak i tegoroczne samosiejki, na rabatki poszło kilka ocalałych sztuk o mocno niebieskich płatkach (na jesień powinny pokazać kwiatki).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Kasia, śliczne te samosiejki:)
Po prostu zostawiasz przekwitłe bratki przez jakiś czas na rabatach aby się rozsiały? Czy jakoś pomagasz im w tym rozsiewaniu się?
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Zostają na rabatkach aż zrobią się brzydkie (duża część już będzie obsypana), potem jedynie przenoszę młode siewki które nie są zbyt liczne w miejsca gdzie nic nie rośnie, lub do doniczek.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Moje bratki posiane na wiosnę zaczęły kwitnąć, ale tylko te, które dość wcześnie poszły do doniczki, te które zostały w multipalecie niestety są jeszcze malutkie. Co by nie powiedzieć, to właśnie bratki cieszą oko najbardziej z wszystkich kwiatów w moim malutkim ogrodzie. Miały iść na cmentarz, ale zostaną przed domem ;:138
Pozdrawiam
Dorota
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Gdyby tylko się dało, to u mnie mogłyby kwitnąć całe lato.Kupuję je także jesienią do kompozycji przed domem z wrzosami i cyklamenami.Jednak nie lubię wtedy wiosennych i lekkich kolorów, a fiolety i bordo.W zeszłym roku były wielkokwiatowe ciemnofioletowe z żółtym oczkiem, bez ciemnej plamy.Zawartość doniczki (5 szt.) przed mrozami wkopałam w grunt, przezimowały pod lekkim okryciem, a na wiosnę dosadziłam obok trochę drobnokwiatowych jaśniejszych fioletów, błękit, róż i biel.Kompozycja była wspaniała, właśnie się z nią pożegnałam, ale planuję to powtórzyć.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12276
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Pierwszy z sianych w tym roku:

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Moje biedaki wysiewane miały być ciemnoniebieskie :evil: , wyszły pierwsze pączki o zwykłym nijakim kolorze płowego brązu ;:14 . Chyba rzucę całą torebkę gdzieś na rabatę w warzywniku pod płotem (w cieniu), jeśli coś wyjdzie będę miała przynajmniej z czego wybierać...może trafią się jakieś niebieskie :evil: (uwielbiam kompozycje bieli z błękitem i granatem).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
mariola159
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 maja 2014, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Witam. Mam takie pytanie, gdyż to moja pierwsza przygoda z bratkami. Posiałam je z nasion w kwietniu. Teraz kwitną, niektore nawet dużo kwiatków mają. Czy takie bratki w przyszłym roku jeszcze zakwitną? Czy już nie?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Bratek - Viola wittrockiana , Fiołek- Viola cornuta

Post »

Dopiero w przyszłym roku pokażą na co je stać. :D
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”