Wszystko o pomidorach cz. 12

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Goshia pisze:Co to jest? Pojawiło się na odmianie, którą dostałam od Pudliszek (Awizo) i jest też odrobinę widoczne na Malinowym Gigancie. Zajęte są tylko niektóre i tylko dolne liście.

Obrazek

Obrazek
Mam podobne objawy - uznałem że to niedobór magnezu. Czy moja ocena jest błędna i zdjęcie numer dwa, które pokazuje brązowe plamki to jednak niedobór potasu?
Joneska
100p
100p
Posty: 126
Od: 22 cze 2014, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

To jest na 100% niedobór magnezu. Z czasem jasnożółte plamki zrobią się brązowe z obydwu stron.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Joneska pisze:To jest na 100% niedobór magnezu. Z czasem jasnożółte plamki zrobią się brązowe z obydwu stron.
Dzięki. Swoją drogą ciekawe czy da się tak poznać po człowieku z marszu niedobory jak po pomidorach. Lekarz z taką umiejętnością byłby zapewne rozchwytywanym specjalistą, bo dużo współczesnych chorób ma podłoże dietetyczne. Ciekawe czemu ta kwestia jest pomijana w gabinetach lekarza pierwszego kontaktu. Coś w stylu, że np. zarazę ziemniaczaną rozpoznajemy po plamach na liściach a u człowieka żółknące białka mogą oznaczać problemy z żółtaczką. Czyli lekarz rozpoznaje choroby a nie niedobory. Jak rozpoznać niedobór potasu, magnezu, wapnia itd u człowieka bez badań krwi?:) Taki mały offtopic.
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

To czego w końcu, magnezu czy potasu? :?
Jeśli magnezu - czym to uzupełnić?
Pozdrawiam, Gosia:)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

To są dolne liście, które są i tak do odstrzału. Ja z nimi nic nie robiłem i nie robię.Czekam aż całkiem zżółkną, wtedy oberwę. Napisałem o braku potasu, bo oprócz takich liści na wszystkich krzakach , wierzchołki były podwiędnięte. Skądinąd z analizy wynika, że magnezu mam za dużo o 50 %, a potasu za mało, więc stąd moja propozycja.Jezeli chcesz uzupełnić magnez,to kup w aptece sól gorzką (siedmiowodny siarczan magnezu) i opryskaj pomidory dokładnie wieczorem albo rano, ale nie "na rosę".Co prawda w portalach rolniczych zalecają stężenie 5% , ale Ty trzymaj się zaleceń podanych na FO http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=52707

PS.
Podałaś, że tylko niektóre odmiany i tylko dolne liście . według mnie to zwykła fizjologia rośliny, która musi zachować równowagę pomiędzy korzeniami i zieleniną i odrzuca stare, nieproduktywne liście.Jak przenawozisz magnezem,to będą kłopoty z pobieraniem potasu i będziesz miała pomidory z piętkami.
Awatar użytkownika
nertu
100p
100p
Posty: 174
Od: 6 kwie 2014, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

A na moich pomidorach Aussie , właściwie na każdym mam takie coś pod spodem

Obrazek

to taka uroda tego pomidora czy błedy w nawożeniu?
Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w twoje życie. - Ola
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Staśmiony kwiat. Nie całkiem, troszkę. :wink:
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1779
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

nertu pisze:A na moich pomidorach Aussie , właściwie na każdym mam takie coś pod spodem

Obrazek

to taka uroda tego pomidora czy błedy w nawożeniu?
Masz szansę na dużego pomidorka.
Awatar użytkownika
nertu
100p
100p
Posty: 174
Od: 6 kwie 2014, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Te Aussie to chyba są odmianą dużych pomidorów, wszystkie mają jakieś takie felery...
Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w twoje życie. - Ola
wodny111
100p
100p
Posty: 129
Od: 29 maja 2015, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Mam dwa drobne problemy.

1. Czytałem tutaj, że Megagrona należy prowadzić na dwa grona. Mam go na jeden pęd, dwa rozrastające się grona, ale zaczyna rosnąć trzecie.
I teraz pytanie, co zrobić. Uciąć to grono, ogłowić krzak, czy zostawić w spokoju. Przede wszystkim: "czym to grozi" jak pozostawię trzecie grono.

2. Na paru krzakach dojrzewają mi pomidory średniej wielkości. Czerwienieją, ale mają zieloną piętkę. Wskazuje to chyba na brak potasu. Mam siarczan potasu, niestety granulowany, oraz saletrę. Piszecie tutaj, że granulowane K2SO4 nie chce się rozpuszczać. Czy można go w takim razie wykorzystać w jakiś sposób?
Co do saletry budzi moje wątpliwości ile jej dać pod krzak i w jakim stężeniu. Jeśli dam np. 2 gramy na litr, to ile tego wlać pod krzak?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Agula1985m
200p
200p
Posty: 220
Od: 22 kwie 2016, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borzytuchom (pomorskie)

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

KaLo zrobiłam eksperyment ze słoikiem i watą. Proszę oceń go bo ja tam nic nie widzę prócz tego że wata ubrudziła się od kwiata. Na jednym krzaku drugie grono prawie całe opadło. Ogólnie liście i łodygi bez zmian. Już nie wiem co to jest. Mam Amistar 250 SC .Pryskać? I czy mogę w deszczową pogodę pod osłoną? Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zawsze znajduj czas na małe przyjemności, to z nich tworzy się wielkie szczęście..
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5135
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Agula1985m, przyczyna tkwi w warunkach jakie mają pomidory, nieco za wysoka temperatura, obecnie i niższa przy tworzeniu, a także duże naświetlenie, co widać po kwiatostanach.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4355
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 12

Post »

Wodny111, zostawienie 3 grona niczym szczególnym nie grozi, w najgorszym razie opóźnieniem owocowania. Sam oceń, czy masz krzak, który poradzi sobie z wykarmieniem tak dużej ilości owoców. Jeśli jest słaby, zostaw 2 grona, trzecie oberwij, możesz też pozostawić wilki i ogłowić je za 1-2 liściem. Megagron daje wielki plon, ale trzeba mu trochę pomóc, w przeciwnym razie można mieć tylko liście i kwiaty, bez pomidorków.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”