Laurowiśnia- rozmnażanie,ukorzenianie pędów

Drzewa ozdobne
Mawri
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 22 kwie 2008, o 08:56
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Laurowiśnia- rozmnażanie,ukorzenianie pędów

Post »

Proszę o podpowiedź w temacie rozmnażania laurowiśni. Jak długie mają być gałązki do ukorzenienia ?Czy zastosować ukorzeniacz do zdrewniałych roślin?Macie doświadczenia w tym temacie?
Wiem że można bez problemu kupić sadzonki i nie są kosztowne ale mam ochotę spróbować sama i czekam na wasze wskazówki
Joanna
arletaka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 19 maja 2008, o 21:42
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Chętnie bym się dowiedziała jak rozmnażać samodzielnie LAUROWIśNIę, często przycinam te krzewy i miałabym z czego rozmnażać - próbowałam ukorzeniaczem i w ziemię( z przycięciem liści) ale nigdy - czyli 2x ok 10 sadzonek się nie udało. Może jest jakiś miesiąc,który jest do tego najlepszy? Jak długo się ukorzeniają? Czy zbrązowiałe liście to nie znak, żeby wyrzucić? no i które części są najlepsze, z czubka czy te lekko zdrewniałe?
często przycinam te krzewy i miałabym z czego rozmnażać - próbowałam ukorzeniaczem i w ziemię( z przycięciem liści) ale nigdy - czyli 2x ok 10 sadzonek sie nie udało. Może jest jakiś miesiąc,który jest do tego najlepszy? Jak długo się ukorzeniają? Czy zbrązowiałe liście to nie znak, żeby wyrzucić? no i które części są najlepsze, z czubka czy te lekko zdrewniałe? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mija
200p
200p
Posty: 290
Od: 12 maja 2008, o 09:19
Lokalizacja: Pomorze (płd)

Post »

Laurowiśnię rozmnaża się podobnie jak zimozielone rośliny iglaste. Tzn. odcina się półzdrewniałe sadzonki na przełomie sierpnia i września, a następnie ukorzenia się je w doniczkach. Temperatura pomieszczenia, w których będą przechowywane nie może być zbyt wysoka, ani zbyt niska (około 10 st. C), a miejsce bezpośrednio nie nasłonecznione :)
Monika
arletaka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 19 maja 2008, o 21:42
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Do wiosny powinny się ukorzenić czy wcześniej? No i czy okrywać folią przed utratą wody czy nie?
Awatar użytkownika
Mija
200p
200p
Posty: 290
Od: 12 maja 2008, o 09:19
Lokalizacja: Pomorze (płd)

Post »

Nie okrywałabym folią... Przed posadzeniem w doniczkach dobrze zwilż ziemię. Następnie często zraszaj, szczególnie na początku (nawet 2 razy dziennie), ale żeby woda nie stała. Po jakimś czasie (miesiącu) zraszanie można zacząć ograniczać. Gdy zauważysz, że się już dobrze ukorzeniły rozsadź je do osobnych doniczek. Jednak na miejsce stałe wysadzałabym gdy system korzeniowy będzie dobrze wykształcony.

Życzę cierplowści :wink:
Monika
alabedz
50p
50p
Posty: 93
Od: 4 lut 2007, o 17:31
Lokalizacja: Luboń

Post »

Czy ktoś z Was ukorzeniał laurowiśnię? Jeśli tak bardzo proszę o wskazówki jak tego dokonać?
Pozdrawiam
ANka
Awatar użytkownika
Babopielka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6087
Od: 9 wrz 2007, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rypina

Post »

Ja ukorzeniałam Laurowiśnię :D ,można to zrobić na dwa sposoby .
Pierwszy sposób to przygiąć i przysypać dolna gałązkę od rośliny matecznej ,która powinna wypuścić korzenie ,jeśli przysypiesz ją wiosna to jesienią masz już ukorzenioną sadzonkę :D
Drugi sposób to oderwać mała gałązkę ,taką z czterema - sześcioma listkami ,następnie usunąć nadmiar liści (zostawić tylko dwa )gałązkę w ukorzeniacz , do doniczki i w ciepłe miejsce .Najlepiej ukorzeniać wczesną wiosną ,wtedy szybko wypuszcza korzenie .
Powodzenia :D
Awatar użytkownika
Kathrina
100p
100p
Posty: 129
Od: 25 kwie 2007, o 17:10
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Tak wygląda mój "łup". Na razie zawinięte ma korzenie w wilgotny papier toaletowy, żeby mi korzenie nie uschły w samolocie .

Obrazek

Proszę pomóżcie
Kasia
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Oczywiście - to jest laurowiśnia.
Poczytaj w temacie "Laurowiśnia (Prunus laurocerasus)":
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Kathrina
100p
100p
Posty: 129
Od: 25 kwie 2007, o 17:10
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Poczytałam właśnie na naszym forum o tej roślince. Nie wiem jeszcze jednak czy mogę posadzić ją teraz do ogrodu czy do doniczki w domu i poczekać do wiosny?
Kasia
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10358
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

lepiej do doniczki i przetrzymać w domu do wiosny i dopiero potem ją zasadzić
Dokładnie.
Ona potrzebuje około miesiąca, by się dobrze zakorzenić w nowym miejscu.
A powrotu zimy, nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć. :-)
Więc bezpiecznie w domu.
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Jest to bardzo ładny krzew. Ma piękne kwiaty. Podoba mi się to że nie traci liści na zimę :D :wink:
Kiedy są ostre zimy może przemarznąć dlatego warto ją okrywać szczególnie w pierwszych latach :wink:
Awatar użytkownika
Kathrina
100p
100p
Posty: 129
Od: 25 kwie 2007, o 17:10
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Bardzo dziękuję za podpowiedzi i odpowiedzi.
Moja laurowiśnia już siedzi w doniczce i czeka na wiosnę :)
Obrazek

Mam nadzieję, że będzie jej milutko i cieplutko, a na wiosnę pokażę jej nowy domek na podwórku :)
Kasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”