Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7436
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

aria pisze:
jokaer pisze:
Bardzo dziwne moje kundelki, nie wiem skąd :? Obrazek Obrazek
Jokaer, nie siałaś czasem Muskata Brazylijskiego vel dyni żabiej?

Dzięki MoWo :D

Aria, w zeszłym roku miałam swoje Hokkaido, Ambar, jakieś niebiesko-zielone,
makaronową i kabaczka złotego, a dwa lata temu miałam piżmową.
Jednak jeśli chodzi o sianie to wzięłam swoje nasiona z takiej dyńki pochodzącej od Hokkaido,
która miała fajny kształt sakiewki.
I to chyba z niej wyszły w tym roku takie kundelki fajne.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
marcin10312
500p
500p
Posty: 514
Od: 27 mar 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Iłża [Radom]
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

thrine Co to za odmiana tych mocno pomarańczowych i takich podłużnych dyń? A ta żółta na dole po lewej co to za odmiana?
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
thrine
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 wrz 2014, o 00:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Żółta na dole po lewej to Melonowa Żółta. Podłużne, jasne, zakrzywione North Georgia Candy Roaster. Te bardziej owalne niż podłużne, pomarańczowe grubaski to kundelki po mamie Jumbo Pink Banana. Ciemno pomarańczowe, małe, na dole zdjęcia Hokkaido a ta duża z tyłu Rouge vif d'Etampes.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Rozkroiłam dziś dynię Lumina, już nie będę jej uprawiać, oprócz białego koloru skórki zwykły melonowy smak :(
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Ale klops, czekałam na ładniejszą pogodę aby przygotować sobie trochę miejscówkę na gruzowisku...i zwinęli mi G... sprzed nosa :;230 , no cóż będę musiała poczekać do wiosny i wtedy zrobić żyzny kopczyk zasypany kretowiskową ziemią ;:224 (chyba że się jeszcze załapię na wujkowy wywóz obornika bo nie wywoził :roll: ).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Bozena11111
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 28 kwie 2015, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ryki woj. lubelskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Witam
Posadziłam w tym roku pierwszy raz dynię. Rozkroiłam jedną , (zaznaczę że interesują mnie najbardziej ziarnka z tych dyń )i te ziarnka to są jakby puste. Jest skorupka , ale w środku tak jak by było pusto. Czy to może za wcześnie . Kiedy trzeba rozkroić dynie , żeby uzyskać dobre ziarnka do siewu na wiosnę.
Pozdrawiam
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Ziarnka z dyni olbrzymiej trzeba pozyskiwać z dojrzałych dyń olbrzymich. Ja aby sprawdzić czy dnia jest dojrzała i nadaje się do zerwania stukam w nią zagiętym palcem. Jak ten stuk jest mechaniczny to dynia jest dojrzała, jak jest głuchy to dynia jeszcze nie dojrzała. Dynie olbrzymie dojrzałe mają też charakterystyczny dla odmiany odcień barwy i fakturę skórki. Nasiona dyni olbrzymiej dojrzałej są twarde i wypełnione. Nasiona niedojrzałe są miękkie, wodniste, czasami puste.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Bożena11111, przyczyn może być kilka, może to być niedojrzała, za wcześnie zebrana czy rozkrojona dynia, pestki dojrzewają także podczas leżakowania. Może to być też brak dobrego zapylenia kwiatu, zwykle w dyni, oprócz normalnych, dobrze wypełnionych nasion występują cienkie, puste one nie kiełkują. Miałam też dynie całkowicie pozbawione nasion. Może w następnych będą dobre nasiona. Jaką masz odmianę? Masz zdjęcia?
Bozena11111
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 28 kwie 2015, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ryki woj. lubelskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Posadziłam dynie figolistną.
Jutro wstawię zdjęcia . Czyli jak rozumiem przez leżakowanie tez jeszcze mogą utworzyć się pestki , lub za wcześnie po prostu zerwałam i może być lipa z ziaren ?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Dojrzałe pestki dyni figolistnej powinny być czarne. Jeśli są takie, przełam je, sprawdź czy w środku jest zalążek. Możesz też zrobić próbę kiełkowania, wtedy sprawdzisz ostatecznie.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Bozena11111 pisze:Czyli jak rozumiem przez leżakowanie tez jeszcze mogą utworzyć się pestki , lub za wcześnie po prostu zerwałam i może być lipa z ziaren ?
Jak przekroisz dynię już dojrzałą to zobaczysz w niej pestki w pełni wykształcone wypukłe, twarde.
Zobaczysz też na drugim końcu pestki nie w pełni wykształcone, miękkie, wodniste lub nawet całkiem płaskie - puste. Podczas leżakowania dynia podtrzymuje przy życiu te pestki, ale wątpię aby całkiem pustka pestka w momencie zerwania dyni przez leżakowanie dojrzała.
Aby mieć pełne pestki trzeba rozsadę dyni przygotować w domu. Dla Wrocławia wysiać w kwietniu. Przed siewem pestki się przez dobę moczy w wodzie, a potem kładzie między wilgotnymi płatkami ligniny. Jak pestka się rozchyli i wypuści korzonek dajemy ją do kubka po jogurcie z ziemią kompostową i przykrywamy 5-10 mm ziemi lub lepiej piasku.
Jak już zniknie groźba przymrozków, na początku maja dla Wrocławia, pierwszą dynię wysadzamy do gruntu w dołek 40x40x40 cm wypełniony ciepłym kompostem z wnętrza kompostownika. Na tak posadzoną dynię nakładamy obcięty pojemnik na wodę (5, 10 litrowy). Wokół pojemnika wbijamy patyki aby wiatr bo nie zdmuchnął i na wysokość 5 - 10 cm obsypujemy ziemią. W ciepłe dnie, w południe odkręcamy zakrętkę pojemnika. Gdy przymrozków na pewno już nie będzie pojemnik usuwamy.
Można też ten pojemnik nakryć przeźroczystym workiem foliowym o pojemności 100 - 200 litrów. Worek nasadzamy na 6 patyków wystających pól metra nad gruntem. Brzeg worka wywijamy i w powstały w ten sposób kołnierz nalewamy 10 litrów wody.
Potem co dzień sadzimy kolejne dynie po jednej.

Jak chcemy mieć gwarancję, że pestki będą pełne w pierwszej najstarszej dyni, to po zawiązaniu kilku owoców boczne pędy i dalsze kwiaty usuwamy.
Bozena11111
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 28 kwie 2015, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ryki woj. lubelskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Dziękuje bardzo za wyczerpująca odpowiedź. Czyli na 99 % mogę stwierdzić że w tym roku zrobiłam źle i pewnie będzie brak pestek. Ale dzięki rada postaram się w następnym roku naprawić te błędy . Posadziłam dość późno do gruntu i rosły jak chciały i ile owoców chciały. Również wcześnie zerwałam dynie bo weszły na pole z kartoflami , a przed wykopkami trzeba je zabrać , czyli gdzieś tak w połowie września zostały zerwane .
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Nasiona dyniowatych kiełkują nawet po kilkunastu latach.
W każdym roku pozyskuję nasiona z innej odmiany wysadzając ją z rozsady.
Na nasiona przeznaczam pierwsze dwa owoce czy to dyni olbrzymiej, Hokkaido, makaronowej, piżmowej, kabaczka, cukinii, patisona, ogórka.
Taki zagon na nasiona sadzę na jednym końcu działki, a inne dyniowate są siane do gruntu w skupieniu na drugim jak najbardziej odległym.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”