Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
halinkab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 850
Od: 15 maja 2015, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Ja bym usunęła kwiaty na to ma jeszcze czas a osłabi roślinę.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 581
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Mam pytanie do wszystkich posiadaczy fiołków czy ktoś próbował podlewać roślinki z zastosowaniem Hydroboxu? Jeżeli tak, to jaki osiągnął efekt? ;:65
Pozdrawiam:)
Ania D.
500p
500p
Posty: 602
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

justus27, czym pryskasz fiołki na grzyba?
KaraibskieMango
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sty 2016, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Piewszego fiołka kupiłam w kwiaciarni, udało mi się rozmnożyć kilka listków. Zachęcona sukcesem kupiłam fiołki gatunkowe, mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie, aby zwiększyć szanse powodzenia kupiłam po 2 listki każdego gatunku.
https://goo.gl/photos/Ebu7zzjVDDST61Fn7
Nie wiem co będzie z tymi listkami z górnego prawego roku, uszkodziłam je niechcący

https://goo.gl/photos/mn4yUJ48K4Yaa7ec8
Tutaj następne.

Mam też listki z 2 niezidentyfikowanych fiołków, które moja mama kupiła w Kauflandzie. Pięknie kwitły, więc wzięłam sobie po 3 listki z każdego :)
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16354
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Ekspresja - takie plamki na listkach ( w kolorze beżowym, kremowym) - to jest wpływ nagłej zmiany warunków fiołkowi. Mówisz, że m-c po przesadzeniu tk się dzieje. To właśnie zmiana podłoża wpłynęła na to, ze takie plamki na fiołku się pojawiły.
U mnie jest podobnie. I młode sadzonki tak maja po rozsadzeniu - na szczęście, jak rosną, to dolne liście można oberwać.

Fiołki lubią stałą temperaturę niezmienną, jak i cały czas podobne warunki świetlne i wodne(czyli podlewanie).
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Bardzo długi ten wątek (w wolnym czasie będę go czytać). Mam kilka fiołków, które powoli kończą kwitnienie (kupiłam je ponad 1,5 roku temu i dopiero po takiej przerwie zakwitły niemal jednocześnie-mam 8szt-tylko 1 się zbuntował i nie zakwitł). Kiedy je powinnam przesadzić?, zaraz po kwitnieniu? Czy czekać do wiosny? (tej wiosny ich nie przesadzałam).
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 581
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

@Ninia
Fiołki kwitną cały rok niezależnie od pory roku, można więc przesadzać je w dowolnym czasie. Ja przesadzam zaraz po obfitym kwitnieniu, ale ja mam tylko odmianowe (nie wiem jak jest z kundelkami).
Pozdrawiam:)
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Dzięki za szybką odpowiedź, moje to takie zwykłe kupowane w markecie i kwiaciarni.
pawelbn89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 sty 2008, o 12:16
Lokalizacja: Lublin

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Witam,

Po jakim czasie wyrastają nowe roślinki z sadzonek z liścia fiołka miniaturki? Zrobiłem sadzonki i już 2, albo nawet i 3 miesiące siedzą i nic... :/
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Nie ma na to reguły. :roll: . Jeśli listek zdrowy tzn ukorzenił się. Pozostaje cierpliwie czekać na młode listki. ;:128. Niestety o tej porze tak szybko nie rosną. :wink:
Awatar użytkownika
solshine
200p
200p
Posty: 223
Od: 16 gru 2014, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

pawelbn89 pisze:Po jakim czasie wyrastają nowe roślinki z sadzonek z liścia fiołka miniaturki? Zrobiłem sadzonki i już 2, albo nawet i 3 miesiące siedzą i nic... :/
Po takim samym jak innych fiołków, a mam sporo mini fiołków. Może zbyt ubita ziemia, może mają za ciemno, może za zimno. Może to któryś z tych czynników? Z pewnością coś im nie pasuje.. może przesadź do świeżej ziemi, wymieszaj ją z perlitem. To coś, co możesz zrobić od ręki i na pewno nie zaszkodzi.
Ala
ence-pence
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 31 maja 2015, o 08:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Witam.
Mam do Państwa jako doświadczonych hodowców pytanie odnośnie nawożenia. Czy fiołki powinno się nawozić cały rok?
Czy nawóz do storczyków będzie się nadawał dla fiołków czy lepiej z nim nie ryzykować?

Pozdrawiam serdecznie :wit
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16354
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Ence - pence - to zależy od warunków, jakie Masz.
Na przykład fiołki doświetlane mają sezon cały rok i cały rok powinny być nawożone.

Jeśli Twoje fiołki mają o tej porze roku nieco mniej światła (nie Doświetlasz ich sztucznym światłem), mają chłodniej, niż latem.
To raczej bym zrobiła przerwę w nawożeniu - tak około do połowy lutego.

Możesz ewentualnie nawozić bardzo rozcieńczonym nawozem. Sprawdź ilość azotu i fosforu w składzie nawozu i Dostosuj do warunków, które Masz u siebie na parapetach ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”