Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Rabarbar mam w ogródku a też prawie nie używamy (dodam, że miejsca jest mało między ogrodzeniami, jest to pasek ok 20cm, dlatego bardziej myślę o pnącej roślinie).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Łał :shock: , ja bym dał sobie spokój z takimi hektarami .
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Po prostu chcę tam coś posiać bo rosną tam tylko pokrzywy i inne zielska :D, myślę ewentualnie nad słonecznikami + ewentualnie nagietek.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Ginka pisze:Szukam teraz jakiegoś warzywa które da radę na metrowej wysokości siatce ogrodzeniowej od północnej strony budynku (słońca jest maksymalnie ze 4-5h)
Spróbuj tam posiać kilka ogórków.
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Nasturcje. Przynajmniej u mnie rosły prawie stale w cieniu-pólcieniu.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Wybiorę miejsce gdzie słońce pojawia się najwcześniej i wysieję resztę nasion których nie chcę na pergoli, nasturcję będę musiała posiać bliżej murku sąsiada (tak coby kury nie zdziobały siewek), ale zobaczymy może damy radę :).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13798
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Wysiej przy tym płocie Cucamelona. Ja miałem go na płocie od zachodniej strony, z południowej osłaniał je orzech, a i tak ładnie plonował. Płot niski jest i betonowy, a podwyższyć jej nie mogłem, bo malutkie dzieci mają sąsiedzi.
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Mam do dyspozycji kawałek 2x3 m. No, może 2,5. Mały kawałek ugoru porosnietego wszystkim,w najdalszym zakątku podwórka. Pomyślałam o takim mini warzywniaku. To byłby pierwszy raz z warzywami w gruncie. Poradzicie co nadaje się na taki mikro metraż?

Pomidory i zioła mam na balkonie:)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13798
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Ja bym w pierwszym roku obsiał całość fasolą. Po brzegach tyczne np z jednej Fioletową Blauhilde, z drugiej na suche np Piękny jaś, a w środku karłową np Saxe. Chyba że fasoli nie lubią domownicy. Fasola wzbogaci ziemie w azot, a na jesieni da to kopa poplonowi, który ładnie zarośnie do wiosny przyszłego roku, tłumiąc chwasty.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

obita pisze:Mam do dyspozycji kawałek 2x3 m. ... Mały kawałek ugoru porośniętego wszystkim, w najdalszym zakątku podwórka.
Dzisiaj i jutro masz temperatury około zera z mikroskopijnymi opadami śniegu. Warto więc te dwa dni wykorzystać i przekopać ten ugór widłami amerykańskimi. Jak leży już śnieg to go odgarnij.
Wybierz wszystkie kamienie i kamyczki jakie uda się wziąć w palce.
Ja, jako dziadek, używam do kamyków pincety anatomicznej. Przedłuża mi rękę o 30 cm.
Pincetę kupisz za kilkanaście złotych w sklepie zaopatrzenia medycznego. Mogą nie mieć tej długości - wtedy zamów lub weź częściej spotykaną 25cm. Pinceta też idealnie się nadaje od zbierania nagich ślimaków.
Wygrab chwasty i ich korzenie. Szczególnie starannie wybierz perz i powój. Wyrównaj i wypoziomuj glebę. Splątane rozłogi perzu podrzucaj na widłach amerykański. Jak ich nie masz, a jest perz to je kup. Nie kop perzu szpadlem bo go rozmnożysz.
Chwasty daj na kompostownik zgodnie z zaleceniami Teściowej.
Perzu lepiej nie dawaj na kompostownik, a wsadź do grubego worka foliowego, a ten worek do czarnego też grubego co nie przepuszcza światła. Za pół roku będziesz miała w tych workach kompost.
Powodzenia! :)
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Błażej. Lubią domownicy fasolę. Dobry pomysł :D Tylko raczej poszłabym w same suche. Szparagowa jakoś u nas nie idzie. Znasz jeszcze jakieś smaczne odmiany suchych dla laika?

Dziadek. Perzu i powoju to u mnie nie ma :D my mamy CHRZAN w ilości hurtowej i pokrzywe- ilości podobne do hurtowych;)
Pomysł z pincetą na pewno wykorzystam - do ślimaków bo mamy ich...ilości hurtowe ;)


A ja mam głupie pytanie o ta fasolę. Te suche odmiany to trzeba jakoś suszyc spacjalnie czy one już w strąkach schną? :oops:
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Chrzan się korzeni głęboko i jest bardzo uparty. Jak mi wlazł z zagonu pod agrest to w nim rośnie i nie daje się usunąć. Z nim bez dobrego szpadla ani rusz.
Pokrzywy świadczą o tym że jest dobra ziemia.
Na ślimaki najlepsza jest deska 10x20 cm. Kładziesz na ziemi. Podlewasz i co godzinę masz pod nią ślimaka. Poza tym ślimaki zbiera się o zmierzchu i o świcie.
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Dziękuję za rady ;:167
Jutro idę kopać:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”