Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
zofjas
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 19 kwie 2008, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

MariaTeresa pisze: można wiosną leciutko uszczknąć czubki tych wyższych, żeby je trochę wyhamować;
raczej odwrotnie tych niższych.
Miałam na studiach pytanie w tym zakresie i odpowiedziałam tak ja Ty i było źle
zofjas
miko1627
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 lis 2008, o 16:40
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Jeśli chodzi o to boiski, to jest to parking dla aut dla mnieszkanóców osiedla.
Jełsi chodzi o płot to taki dziadek zrobił :wink: a że faktycznie wygląda jak kolejowy co zrobić, ważne że skuteczny na tyle, że w środku miasta moge mieć działeczke :)
Jeśli chodzi o skarpę to faktycznie może to tak wyglądać, ale to niże to jest ścieżka taką "wykuła" teściowa aby oddzielić cześć na warzywa od części na tuje. sporo juz wiem jak je wzrownac będę probowal wiosna
Dzięki wielkie za wszystko. pozdrawiam!
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3565
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Płot nie jest kolejowy, tylko tuja.
Powszechnie po stacjach kolejowych sadzona w niektórych regionach naszego pięknego kraju.
Czytaj ze zrozumieniem, a i pisać by się przydało tak, aby inni ze zrozumieniem przeczytać mogli.
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

zofjas pisze:
MariaTeresa pisze: można wiosną leciutko uszczknąć czubki tych wyższych, żeby je trochę wyhamować;
raczej odwrotnie tych niższych.
Miałam na studiach pytanie w tym zakresie i odpowiedziałam tak ja Ty i było źle
Skoro twierdzisz,że źle to uzasadnij dlaczego!
Bo ja sprawdziłam już ten sposób nie jeden raz, na dosadzanych żywopłotach u znajomych
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

MirekL pisze:Płot nie jest kolejowy, tylko tuja.
Powszechnie po stacjach kolejowych sadzona w niektórych regionach naszego pięknego kraju.
Czytaj ze zrozumieniem, a i pisać by się przydało tak, aby inni ze zrozumieniem przeczytać mogli.
Nie ma czegoś takiego jak tuja kolejowa-chyba że regionalna gwara w Twojej okolicy, prawidłowa nazwa Thuja orientalis (=Biota orientalis)-żywotnik wschodnik :)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
miko1627
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 lis 2008, o 16:40
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Za pisownie przepraszam, ale coś mi się stało z klawiaturą.
Czyli jedank wyszło, że jestem laik w ogrodnictwie, no ale każdy jakoś zaczynał.
Jeszczeraz za wszystko dziękuję.
Pozdrawiam
zofjas
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 19 kwie 2008, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

MariaTeresa pisze:
zofjas pisze:
MariaTeresa pisze: można wiosną leciutko uszczknąć czubki tych wyższych, żeby je trochę wyhamować;
raczej odwrotnie tych niższych.
Miałam na studiach pytanie w tym zakresie i odpowiedziałam tak ja Ty i było źle
Skoro twierdzisz,że źle to uzasadnij dlaczego!
Bo ja sprawdziłam już ten sposób nie jeden raz, na dosadzanych żywopłotach u znajomych
Jest zasada podstawowa im silniejsze przycięcie tym silniejsze przyrosty i tego uczył prof. Pindel.
Szczególnie dotyczy to niesymetrycznych koron drzew.
Wiele jest spraw gdzie logika zawodzi ale tego też uczył na fizjologii + prof Stefan Myczkowski +
zofjas
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3565
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

MariaTeresa pisze:
MirekL pisze:Płot nie jest kolejowy, tylko tuja.
Powszechnie po stacjach kolejowych sadzona w niektórych regionach naszego pięknego kraju.
Czytaj ze zrozumieniem, a i pisać by się przydało tak, aby inni ze zrozumieniem przeczytać mogli.
Nie ma czegoś takiego jak tuja kolejowa-chyba że regionalna gwara w Twojej okolicy, prawidłowa nazwa Thuja orientalis (=Biota orientalis)-żywotnik wschodnik :)
Przecież też napisałem- żywotnik wschodni. Wczoraj.. :D
Po łacinie też wiem... :wink:
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3565
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

A co do cięcia to wszyscy mają rację :D
Silnie cięta gałąż jabłoni zostaje pobudzona do wydawania silniejszych przyrostów. Cięta słabo zakłada więcej pąków kwiatowych i daje słaby przyrost. Dlatego też ta zasada- słabe tniemy mocniej. Kwestia hormonalna.
W przypadku żywopłotu z żywotnika (jaki by on nie był :D ) ta zasada nie obowiązuje- to jest zimozielone i inaksza fizjologia po prostu. Większe tniemy mocniej i tyle. Zredukowany aparat asymilacyjny oraz okres, który musi upłynąć na zastartowanie nowych stożków wzrostu powoduje osłabienie przyrostu.
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

zofjas pisze: Jest zasada podstawowa im silniejsze przycięcie tym silniejsze przyrosty i tego uczył prof. Pindel.
Szczególnie dotyczy to niesymetrycznych koron drzew.
Wiele jest spraw gdzie logika zawodzi ale tego też uczył na fizjologii + prof Stefan Myczkowski +
zasada dobra- prof. Pindla znam, był moim promotorem, jeszcze jako dr :) szczególnie jeśli dotyczy drzew świeżo sadzonych etc.
ale w tym wypadku mówimy o żywopłocie z siewek thuja orientalis która daje rozszczepienie przy siewie na formy o genetycznie uwarunkowanym szybkim wzroście i formę o wolnym-jeśli ją się jeszcze przytnie to nie dogoni tej szybko rosnącej absolutnie, jedynie nawożenie jej + nawadnianie, a całej reszty szpaleru nie (ewentualnie lekkie uszczknięcie -to nie jest cięcie-które spowoduje leciutkie wyhamowanie i ładne zagęszczenie środka t. orientalis-)- tu akurat mam praktykę kilkuletnią
cięcie t. orientalis jest bezcelowe przy jej typie wzrostu może zwiększyć zagrożenie i podatność na rozłamywanie pod ciężarem śniegu
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3565
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wrzucam opis gatunku ze strony szkółki p. Żmijewskich. Po prostu pierwsze się otworzyło:

THUJA ORIENTALIS
Pokrój wydłużony jajowaty. Kształtem i ulistnieniem przypomina Th. orientalis "Sieboldii" lecz rośnie od niej szybciej. Zabarwienie jasno zielone. Tempo wzrostu średnie. Doskonała do cięcia i kształtowania, można pozwolić rosnąć jej naturalnie wtedy kształt będzie wydłużony- jajowaty lub intensywnie ciąć. Kolor żywo jasno zielony, odznaczający się na tle każdej zieleni ogrodu. Roślina ta może być polecana do donic, gdyż mimo ograniczonej ilości ziemi daje standardowe przyrosty w donicach. Zastosowanie znajduje na dekoracyjne niskie swobodne szpalery lub jako solitera. Z uwagi na regularny kształt doskonale można zaakcentować nią wejście do ogrodu, na taras itp.

Wytłuszczenia moje. Wszystkie iglaki o kolumnowym, wielopniowym pokroju są wrażliwe na mokry śnieg. Np. kolumnowe odmiany J. communis, Th. orientalis, niektóre lawsony. Regularne cięcie długich, a cienkich jednorocznych przyrostów powoduje z jednej strony zahamowanie wzrostu i zgrubienie pędów- to cienkie obcinamy przecież. Rośliny regularnie cięte lepiej znoszą opady. Niemniej nie jest to szczęśliwie dobrany gatunek na żywopłot- wraźliwszy niż Th. occidentalis, brunatnieje na zimę, wiąże dużo szyszek, które nie każdemu się podobają, a i na śnieg, jak słusznie MariaTeresa zauważyła, wrażliwy.
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Można ciąć ale młode w szkółce, będą gęste mimo intensywnego nawożenia,
na żywopłoty formowane (cięte) się nie nadaje, gdyż cieta tworzy wiele pionowych długich gałeżi pod kątem ostrym -rozłamywanie pod ciężarem śniegu.
Na swobodny szpaler jedynie, jeśli wyciągnieta- lekkie uszczykiwanie wierzchołków w celu zagęszczenia.
Naturalny pokrój ma gęsty i ładny, minusem jest mocniejsze brązowienie zimą w miejscach wietrznych i nasłonecznionych i związane z pochodzeniem, wczesne rozpoczynanie wegetacji co naraża ją wiosną na przemarznięcie z powodu spóżnionych silnych wiosennych przymrozków
to co napisałam powyżej wynika z mojej praktyki..
Na żywopłoty formowane th. occidentalis gatunek i jego wiele odmian
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
HUFCU
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 maja 2008, o 00:29

Chora tuja? leczyć czy wycinać?

Post »

ObrazekObrazekObrazekObrazek

na zdjęciach słabo widać, ale wygląda to jakby jakies białe robaki z czarnymi kropkami wychodziły z końcówek przyrostów :? :x ...
co robić? wykopać tą tuję i wsadzić nową czy da radę to jakoś zaleczyć?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”