Lilie-uprawa cz.7

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Dziękuję za podpowiedź, bo już się zastanawiałam czy do doniczek je powsadzać a tak to poczekam jeszcze troszkę i do ziemi od razu. :D
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Dobrze wiedzieć, to muszą prędko im przekopać miejsce. Mam pytanie, czy lilia Speciosum Rubrum może zimować w gruncie? Na opakowaniu mam napisane, że może, ale na każdym kapersie było to samo, więc nie wiem do końca, to ma być lilia orientalna i te się chyba wykopuje? Ma ktoś taką, jak to z nią jest?

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
InesS
200p
200p
Posty: 403
Od: 18 sty 2013, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Suwałki

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Speciosum Rubrum zimuje w gruncie i bardzo późno kwitnie.
Pozdrawiam
Agnieszka
W Liliowej Dolinie Rospudy
pasjon
50p
50p
Posty: 53
Od: 18 wrz 2015, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ziemia łukowska/lubelszczyzna

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Witam,
chciałbym dopytać w temacie przetrzymywania siewek lilii teraz na parapecie. Czytałem, że trzymając je w doniczkach(pojemnikach) na parapecie w temp. otoczenia 20-25 stopni C można przegrzać cebulki co im szkodzi. Czy to prawda? I ewentualnie jak przeciwdziałać- nadmienię, że zmniejszenie temp. nie wchodzi w grę, bo starsi rodzice ciągle narzekają, że im zimno. A chyba wietrzenie raczej nie pomoże?
Kasiek2016
50p
50p
Posty: 67
Od: 2 sie 2016, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Ja rozmnażałam lilie z łusek. Obecnie stoją na parapecie w pojemnikach, gdzie im ciepło. Na łuskach wykształciły się kilku milimetrowe cebulki, niektóre mają 4, inne 8 mm. z większości z nich wychodzi liścień (chyba tak nazywa się pierwszy listek lilii).
Czy mam je teraz przenieść do lodówki, czy normalnie na wiosnę wsadzić do gruntu, żeby podrosły?
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Kasiek2016 nie jestem ekspertem ale zdaje mi się,że jak mają już listek to raczej do lodówki bym ich już nie wkładała, prędzej w doniczkę a za jakieś 2 tyg do gleby :D
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
kaszmirka
50p
50p
Posty: 83
Od: 8 sty 2014, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, okolice Pułtuska

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Mam w ogrodzie kiepską ziemię, do tego buszują u mnie nerwice. Dlatego planuje wsadzić nowo zakupione lilie do doniczek i razem z donicami chcę je zakopać w ziemi. Czy wiecie może jakiej pojemności donice powinnam zastosować w zależności od tego jakie to będą lilie (drzewiaste, azjatyckie, trąbkowe, martagon). Chcę te lilie zostawić w tych doniczkach na 3-4 lata. Oczywiście będę je wspomagać nawozami.
Kasiek2016
50p
50p
Posty: 67
Od: 2 sie 2016, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Carmelka00 tak zrobię, będę trzymać moje mikro cebulki na parapecie, a później wsadzę do gleby w miejscu, gdzie jesienią przesadziłam małe cebulki oderwane od dużych cebul-matek. Zrobiłam sobie taki żłobek dla lilii :)

Co do sadzenia lilii w doniczkach- nie wypowiem się, ponieważ nie praktykowałam tego sposobu w przypadku lilii. Na pewno ktoś bardziej doświadczony się wypowie, czekaj cierpliwie.
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2860
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Kaszmirka ja mam identyczną sytuację. Żadna cebula nie może rosnąć bez wiadra, bo albo zostanie zjedzona, albo jak przejdzie nornica to cebulka zapada się i gnije. Moje czosnki tak straciłam. Od 4 lat sadzę w wiadra. Na jedną lilię przeznaczam 5 litrów,ja sadzę do wiader budowlanych, albo do donic produkcyjnych. Jak wiadro ma 10 litrów to sadzę 2 lilie, jak mniej to jedną, jak więcej litrów to 3 lilie. Ja sadzę do tego samego pojemnika takie same lilie, nie mieszam gatunków. Wiadra muszą mieć dużo dziur w dnie i przynajmniej jeden rząd po boku. Robię dużą dziurę, sypię kamyczki albo piasek, stawiam wiadro i zakopuję po górny brzeg wiadra.
Z prawej strony zdjęcia widać zakopane donice

Obrazek
Pozdrawiam Ela
beattabo
50p
50p
Posty: 96
Od: 19 sie 2014, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Cebulki na wierzchu.

Post »

Dlaczego" dzieci" moich lilii rosną na wierzchu.Nie mam lilii św.Antoniego.Tam rosły azjatki.Czy mam je wykopać głębiej.
Obrazek
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

beattabo, ponieważ są to cebulki przybyszowe, które wyrosły z łodygi pod wierzchnią warstwą gleby. Deszcz je podmył. Spróbuj je wyjąć i przekopać głębiej.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

U mnie jest ta sama sytuacja z cebulkami na wierzchu ;:108 . Dzięki za pomoc ;:108 .
beattabo
50p
50p
Posty: 96
Od: 19 sie 2014, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

patasko. bardzo dziękuję za podpowiedź. Czy mogę zrobić to już teraz czy zaczekać parę dni.A może zasypane ziemią by nie zmarły.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”