Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Mushka pisze:Gdzie lezy blad w mojej uprawie?????
maryann pisze: podlewam kwaśną wodą
Przecież napisałem...
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Mushka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 18 lip 2008, o 20:16
Lokalizacja: Niemcy/Baden-Baden/

Post »

dziekuje i sprubuje wasszych rad sie trzymac..mam nadzieje ze sie jej nie pogorszy... :?
Awatar użytkownika
Antooosia
1000p
1000p
Posty: 3430
Od: 8 sty 2008, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

To i ja się "podepnę" z malusim pytankiem:czy mogę moją dwumetrową kawę podsypać nawozem do rododendronów?Bo rośnie w ziemi uniwersalnej,więc kwaśno nie ma... 8)
Pozdrawiam,Kinga.
Na skraju lasu jest mały domek...
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Nie widzę przeciwskazań- tak właśnie robię; ostatnio dostała siarczanu potasu, który głeboko przygrzebałem. A zakwaszam mocząc w wodzie torf wysoki(1kg suchego torfu-w woreczku płociennym- na 6l ). http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 337308d930
Myślę, że w domu praktyczniejsze byłyby nawozy rozpuszczalne, np. te typu 'Magiczna siła'.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Witam :D Cieszę się, że znalazłam to forum :) Od 2 lipca jestem posiadaczką kawy, ale nie ma co się chwalić bo tyko z początku ładnie rosła :? a teraz tylko jak wypuści nowe listki te starsze zaczynają dostawać brązowe plamy, które się powiększają. Nie wiem jaka jest przyczyna. Początkowa myślałam, że to z przelania, wiec przestałam podlewać tak często, ale nic nie pomogło... Zraszam ja codziennie, ziemię ma taka jaką powinna mieć czyli kwaśną. Teraz nie podlewam jej żadnym nawozem bo czytałam, że w okresie zimowym nie powinno się tego robić. Kupiłam nawet Topsin i spryskałam nim parę razy roślinę, a chore liście obrywałam ,ale nic nie pomogło, więc liczę na was.. Zdjęcie wkleję niedługo bo baterie w aparacie padły.
Jak Wy mi nie pomożecie to się chyba się poddam, a kawa wyląduje w śmietniku...tak marzyłam o własnym drzewku kawowym... :cry:
Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

A tu zdjęcia, plamy nie wyszły najlepiej, ale mam nadzieję, że coś na nich zobaczycie :cry:
Obrazek Obrazek
Mushka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 18 lip 2008, o 20:16
Lokalizacja: Niemcy/Baden-Baden/

Post »

i ja mam ten sam problem i nie wiem jak z niego wybrnac,,czuje ze moja kawa wyladuje NIESTETY w smietniku... :(
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Plamy nie specjalnie widzę ale są dwa powody powstawania plam na liściach(oczywiście wykluczając suche powietrze) po pierwsze kawa nie toleruje twardej wody do podlewania prawidłowo powinna być podlewana miękką wodą o pH w zakresie od 4,5 do max 6 a po drugie w okresie powegetacyjnym powinna mieć mniej wody dawane niż w okresie intensywnego wzrostu. Reasumując ogranicz podlewanie do takiego by powierzchnia ziemi przeschła na max. 1 cm głębokości od podlewania do podlewania i jeśli nie masz dostępu do miękkiej wody dla kawy używaj destylowanej, jeśli kawa nie ma więcej niż dwa lata wystarczy podlewanie samą wodą destylowaną(starsze rośliny wymagają zakwaszenia ziemi co jakiś czas lub podlewania kwaśną wodą np. taką która uzyskana została po odstaniu z wrzuconym w nią kwaśnym torfem. :D
Mushka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 18 lip 2008, o 20:16
Lokalizacja: Niemcy/Baden-Baden/

Post »

a co z woda przgotowana? Nadaje sie?
Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Czarodziej_ pisze:Plamy nie specjalnie widzę ale są dwa powody powstawania plam na liściach(oczywiście wykluczając suche powietrze) po pierwsze kawa nie toleruje twardej wody do podlewania prawidłowo powinna być podlewana miękką wodą o pH w zakresie od 4,5 do max 6 a po drugie w okresie powegetacyjnym powinna mieć mniej wody dawane niż w okresie intensywnego wzrostu. Reasumując ogranicz podlewanie do takiego by powierzchnia ziemi przeschła na max. 1 cm głębokości od podlewania do podlewania i jeśli nie masz dostępu do miękkiej wody dla kawy używaj destylowanej, jeśli kawa nie ma więcej niż dwa lata wystarczy podlewanie samą wodą destylowaną(starsze rośliny wymagają zakwaszenia ziemi co jakiś czas lub podlewania kwaśną wodą np. taką która uzyskana została po odstaniu z wrzuconym w nią kwaśnym torfem. :D
Jutro jeszcze popróbuje zrobić zdjęcie tym plamom. Szukałam w internecie, ale zdjęcia na których są plamy u kawy wyglądają inaczej niż na mojej. Moje są ciemno brązowo-siwe, a naokoło liść robi się żółty i nie koniecznie tworzą się na brzegach.

Kawę podlewam wodą przegotowaną, zmniejszyłam "porcje" wody już dawno, tylko że ziemia przesychała na więcej niż 1 cm, może to jest błąd, który popełniam...poza tym kawa stoi na stoliku przy południowym oknie, choć nie wiem czy nie powinna stać na parapecie....

A co z nawożeniem? Teraz powinno sie kawę nawozić czy nie?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

A drugi to podlewanie przegotowaną woda która jest o 100% gorsza niż zwykła kranówka, najlepsza była by destylowana. :D
Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Czarodziej_ pisze:A drugi to podlewanie przegotowaną woda która jest o 100% gorsza niż zwykła kranówka, najlepsza była by destylowana. :D
To chyba przerzucę się na destylowaną, a co myślisz o odstanej kranówce, bo również o takim czymś słyszałam? Gdzie w ogóle można ja kupić?

I ponawiam pytania czy powinno się nawozić o tej porze roku kawę? Lepiej, żeby stała na stoliku przy oknie czy na oknie południowym?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Najlepsza była by destylowana bynajmniej na razie, odstana kranówka może z czasem jak zaczniesz powoli przyzwyczajać kawę mieszając destylkę z odstaną kranówką, stanowisko raczej tak od 0,5 do 1 metra od okna południowego lub parapet przy samym oknie północnym. Nie nawozimy o tej porze roku dopiero od marca jedynie co możesz zastosować to biohumus nawóz organiczny 2 nakrętki na litr wody do każdego podlewania nim nie zaszkodzisz kawie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”