Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Drzewa owocowe
Zablokowany
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

A masz może na zbyciu sadzonki ?????
Pozdrawiam Piotr
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Lagr ja tego nie wiem, masz już doświadczenie. A ta ćma (jeśli dobrze zrozumiałem) - poczwarka zimuje na korze i wylatuje w czasie kwitnienia derenia (podobno), potem składa jaja i larwy niszczą krzewy - tak opisują szkodnika na rosyjskiej stronie, w linku. Widziałeś coś w czasie kwitnienia? W naszym klimacie to jest niemożliwe.
Twoje derenie wg mnie ładnie rosną, pilnuj pH gleby i podlewania
Awatar użytkownika
kresowiec
50p
50p
Posty: 61
Od: 6 wrz 2011, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Porta Westfalica

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

piobuk1 pisze:A masz może na zbyciu sadzonki ?????
Zaorla może ma. Ja coś tam w zeszłym roku oczkowałem ale nawet jak coś mi wyszło, to sobie zostawie, bo Typ Kaukasus w przeciwieństwie do tych klasycznych wielkoowocowych odmian ma jeszcze charakter dzikiego derenia.
A tu owoce tego Typa Kaukazkiego podczas gotowania. Widzicie, nie klamię. Całe owoce a nie jakaś ciapa.
Obrazek
kresowiec
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Może to odmiana/potomek ?????, bo jego właśnie opisują jako krymski i że odchodzi od pestki http://asprus.ru/blog/kizil/
Ale to nie niemiecka odmiana :) bo jej historia - wyselekcjonowany w 1985 roku z sadzonek sprowadzonych z Bakczysaraju (ze wsi Kizilivka) w 1980 S.V. Klimienko
Awatar użytkownika
kresowiec
50p
50p
Posty: 61
Od: 6 wrz 2011, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Porta Westfalica

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

pelikano11 pisze:Może to odmiana/potomek ?????, bo jego właśnie opisują jako krymski i że odchodzi od pestki http://asprus.ru/blog/kizil/
Ale to nie niemiecka odmiana :) bo jej historia - wyselekcjonowany w 1985 roku z sadzonek sprowadzonych z Bakczysaraju (ze wsi Kizilivka) w 1980 S.V. Klimienko
Gdzie Krym a gdzie ... Kaukaz? :wink: Akurat historię Kaukazusa znam z pierwszej ręki, bo opowiadał mi o tym Hans Joachim Albrecht, ojciec lub jak tu mówią papież enerdowskich rokitników. Z kilkuset pestek derenia przywiezionych z Gruzji, wyselkcjonował w berlińskiej szkółce właśnie Typ Kaukasus.
Niestety nie mam dokładniejszych zdjęć tej odmiany. Tu stare jeszcze z prymitywną próbą walki z moim wrodzonym lenistwem. Letem zrobię dokładniejsze.
Obrazek
kresowiec
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Ale ok, nie denerwuj się, napisałem może :) prawda? Ja przywołałem ukraińskiego, z tego rejonu nawet góry mają odpowiednią nazwę/ jako ciekawostka/ https://www.google.pl/search?q=%D1%85%D ... 80&bih=918
W końcu okaże się że zostal posadzony w Liwadii za ...jak mu tam.. Potockiego :lol:
Awatar użytkownika
kresowiec
50p
50p
Posty: 61
Od: 6 wrz 2011, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Porta Westfalica

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Pewnie, że robi. Jaki ogrodnik nie robi? O, tu zdjęcie z mojej apteczki. Na wszystkie dolegliwości się coś znajdzie. Na nieżyt żołądka, na różne hercklopfty albo inne palpitacje, na nudę, na miłosne igraszki a jak się taką karafę wypije, to nawet na zawód miłosny.
Obrazek
kresowiec
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

kresowiec pisze:Po takiej prowokacji, to albo napić się nalewki na młodym owsie i zielonych orzechach na uspokojenie albo iść na trening. Ale jak popatrzę do lustra to chyba to drugie.
Właśnie przypomniałeś mi że moja nalewka na zielonych orzechach stoi nie odcedzona od zeszłego roku :P
Awatar użytkownika
kresowiec
50p
50p
Posty: 61
Od: 6 wrz 2011, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Porta Westfalica

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

A ja żeby było w temacie i z desperacji czystej, upiekłem Cookies z macepanem, migdałami, białą czekoladą i, a jakże! z suszonymi dereniami. A kto bogatemu (w derenie) zabroni?!
Obrazek
kresowiec
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

kresowiec pisze: W wolnych od pieczenia chwilach przeglądam temat i za zdrowie autora powyższej tezy wypiję spory kieliszek dereniówki.
Piłem nalewkę Irka i stwierdzam że bardzo wyborna. Myślałem na początku że to z róży. Bardziej wytrawna, ja swoje robię słodkie bo nie wiedziałem że wytrawne mogą być takie super. Może kiedyś uda mi się zrobić ze swoich dereni.
Awatar użytkownika
kresowiec
50p
50p
Posty: 61
Od: 6 wrz 2011, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Porta Westfalica

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Dziękuję raz jeszcze za uznanie. Wolnoć Tomku w swoim domku. Każdy tak robi, jak lubi. Ale jak już sypiecie cukru w stosunku 1:1 to nazywajcie to likierami i nie nadużywajcie świętego imienia nalewki!
A tu mi taki cudak w owocach Flavy wyrósł.
Obrazek
kresowiec
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Ale rozumiem że to zdjęcie z ubiegłego roku jest?
Awatar użytkownika
kresowiec
50p
50p
Posty: 61
Od: 6 wrz 2011, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Porta Westfalica

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Sprzed dwóch lat ale ja takie zabarwione derenie znajduję co roku. Moja Flava rośnie w bezpośrednim towarzystwie Panczarewo, Matador, Typ Kaukasus, Szan i mojej własnej selekcji o średnich, gruszkopodobnych ale słodkich owocach. No i czasami wybieram takie owoce w nadziei, że za kilka lat coś mi z tego wykiełkuję a potem zaowocuje. To np z zeszłego roku.
Obrazek
kresowiec
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”