Borówka amerykańska - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
michal_q
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 kwie 2017, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Miałem taki sam dylemat: albo jest, albo nie jest :D ja uciąłem pęd i popryskałem.
bejrut
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 lip 2013, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Witam
Staram się jak mogę ale znowu coś zaczyna doskwierać moim krzaczkom. Standardowo najbardziej atakuje mi coś early blue. Pojawiły się dziwne żółte liście z plamami jak na załączonej fotce. Powiedziałem sobie że daje jej w tym roku ostatnia szanse. Na innych krzewach o innej odmianie znowu małe czerwone listki. Pomijam fakt że gdzie nie gdzie pojawiają się suche brązowe plamy.
Early blue
Obrazek


Chandler
Obrazek

Podłoże jest, ściółkowanie jest, delikatne nawożenie jest, podlewanie raz w tygodniu.
Co to za objawy?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Niskie pH też jest? Moje praktycznie nie ściółkowane (resztki kory sprzed 3 lat ), prawie nie nawożone, ale zadbane jeżeli chodzi o odczyn piachu, w który zostały posadzone. Dostają po pół konewki wody pH 3,5-4 każdorazowo po deszczach i mocniejszym podlewaniu.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

kaLo pisze: Dostają po pół konewki wody pH 3,5-4 każdorazowo po deszczach
A po co? Deszczówka jest z natury obojętna albo to kwaśny deszcz. Nie ma lepszej wody przy prawidłowym podłożu, niż deszczówka.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
bejrut
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 lip 2013, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Witam
Przyznaje się, że podlewałem kranówa i to nie odstaną. Dopiero od 2 razy podlałem z dodatkiem łyżki kwasku cytrynowego.
Jako że dosypałem świeżego torfu to myślałem, że ten dodatek będzie dodatkowo obniżał pH.
Zrobiłem zbiornik więc teraz będę podlewał już deszczówka lub odstaną kranówka z dodatkiem kwasku.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Woda nie musi być kwaśna. Chodzi o to, żeby w wodzie nie było wapnia ani innych zasadotwórczych metali.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Maryann nie mam pojęcia skąd czerpiesz wiedzę na temat deszczówki i tzw. zasadotwórczych metali, ale korzystaj z innych źródeł. Odczyn świeżej deszczówki ok.5,5 pochodzi z rozpuszczonego w niej CO2 i efekt obniżenia pH zachodzi w niewielkim stopniu, ponieważ kwas węglowy jest kwasem b. słabym . Metale "zasadotwórcze" wapń , potas czy magnez mają podstawowe znaczenie w fizjologii roślin i ich brak skutkuje różnymi nieprawidłowościami w rozwoju i chorobami roślin. Siarczan amonowy jest nawozem fizjologicznie kwaśnym chociaż jon NH4 wchodzący w jego skład jest silnie zasadowy. Podobnie siarczan wapnia, siarczan magnezu czy siarczan potasu są fizjologicznie kwaśne, ponieważ po pobraniu przez korzenie dodatnich jonów Ca, NH4, Mg , K w ziemi pozostają jony SO4, które zakwaszają środowisko.
Po tych kilku zdaniach wyjaśnienia odpowiadam na pytanie w jakim celu po silnych opadach i po większym podlewaniu dodatkowo zakwaszam ziemię borówkom. Duża ilość wody wypłukuje wgłąb gleby nie tylko nawozy ale i kwasy, więc je uzupełniam. Jak widać moje borówki nie mają mi tego za złe.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

kaLo pisze: Odczyn świeżej deszczówki ok.5,5 pochodzi z rozpuszczonego w niej CO2 i efekt obniżenia pH zachodzi w niewielkim stopniu.
A po co obniżać pH? Ja piszę o prawidłowym podłożu. I tyle w temacie.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

A, przypomniało mi się- skąd bierzesz kwaśną wodę? Podziel się doświadczeniem, z pewnością wzbogacisz ten http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 17#p142417 wątek.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Prawidłowe podłoże ma pewnie 1 na 10 piszących w tym wątku, chociaż 10/10 myśli, że takowe posiada bo kilka lat temu posadził krzaczki w torfie. Kwaśną wodę biorę z beczki o pojemności 200 litrów. :D . Ostatni raz pisałem o tym jakieś 2 tyg. temu http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... y#p5849164
bejrut
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 lip 2013, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

kaLo pisze:Prawidłowe podłoże ma pewnie 1 na 10 piszących w tym wątku, chociaż 10/10 myśli, że takowe posiada bo kilka lat temu posadził krzaczki w torfie. Kwaśną wodę biorę z beczki o pojemności 200 litrów. :D . Ostatni raz pisałem o tym jakieś 2 tyg. temu http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... y#p5849164
Więc jakie powinno być prawidłowe podłoże jeżeli tylko 10% hodowców go ma? Ja do dołków wyłożonych folią wyłożyłem ziemię wymieszaną z kwaśnym torfem oraz dodatkiem kory oraz wiór. Ściółkowanie korą, trocinami oraz kwaśnym torfem. Na pewno błędnie podlewałem nie odstaną kranówą to już wiem. Dzisiaj wyściółkowałem wiórami ale dopiero później się dowiedziałem, że są one nie tylko z drzew iglastych i nie są jeszcze przekompostowane. Myślę, że ściółkowanie takimi trotami dużo azotu nie zabierze zastanawiam się jednak jak ważny jest gatunek drzew z których są troty.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Skład podłoża nie jest taki ważny jak jego odczyn. Borówka urośnie i zaowocuje nawet w hydroponice, jeżeli będzie miała pod dostatkiem smacznego jedzenia. Przygotowałeś stanowisko "książkowo", tak jak wiele innych osób a zobacz jakie mają kłopoty. Niech spece z YT twierdzą, że da się uprawiać z powodzeniem borówkę nawet przy pH >7 a ja wiem jedno. Nie ma na świecie naturalnych stanowisk jakichkolwiek kwaśnolubnych roślin na glebach o odczynie słabo kwaśnym czy obojętnym. I o tym należy pamiętać .
katicg138
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 cze 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

zasychające liście

Post »

Witam
Proszę o pomoc, ostatnio zauważyłam problem z moją borówką zaczęły niektórym lekko czerwienić liście zwijać się do środka i zasychać a właściwie robić się takie kruche nie wiem kopletnie co to może być. Dostały juz dwie dawki siarczanu amonu i nawóz ten co zawsze.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”