Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Drzewa owocowe
Zablokowany
endriu91
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 30 maja 2017, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Cześć,
Jestem nowy na forum i chciałbym się dowiedzieć trochę na temat okulizacji. Mianowicie posiadam kilka drzewek odmianowych (Bolestraszycki i Dublany) oraz posiadam kilka rocznych drzewek (część z nasion, część z pędów), ale nie wiem jakie są to odmiany (może jest to dereń dziki) i chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli użyję ich jako podkładek, a oczka pobiorę z dereni odmianowych to uzyskam derenia odmianowego, który będzie owocował wcześniej i będzie miął takie same cechy jak te odmianowe które mam?
Z góry dzięki za informacje.
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

endriu91 pisze:Cześć,
Jestem nowy na forum i chciałbym się dowiedzieć trochę na temat okulizacji. Mianowicie posiadam kilka drzewek odmianowych (Bolestraszycki i Dublany) oraz posiadam kilka rocznych drzewek (część z nasion, część z pędów), ale nie wiem jakie są to odmiany (może jest to dereń dziki) i chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli użyję ich jako podkładek, a oczka pobiorę z dereni odmianowych to uzyskam derenia odmianowego, który będzie owocował wcześniej i będzie miął takie same cechy jak te odmianowe które mam?
Z góry dzięki za informacje.
Jeśli Ci się powiedzie ta okulizacja, a nie jest to niestety łatwe w przypadku derenia jadalnego, to oczywiście, że uzyskasz taką odmianę jaką sobie zokulizujesz , będzie też owocowała w drugim lub trzecim roku.
endriu91
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 30 maja 2017, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Czy mogę pobrać oczko do okulizacji z drzewek, które same były okulizowane rok temu?
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Oczka do okulizacji letniej ,możesz pobierać na początku sierpnia , tak do połowy miesiąca( jak tak robię z powodzeniem) , żeby były już chociaż częściowo zdrewniałe, mocne i wyrośnięte.
Jeśli Twoje , jak rozumiem z zeszłego roku, będą takie już tego lata, to oczywiście ,że można.
endriu91
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 30 maja 2017, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

A czy mogę pobrać oczko bezpośrednio z drzewa, a ranę po pobraniu oczka zabezpieczyć, żeby nie obcinać całej gałązki?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Można tak zrobić, ale jeśli jest długa to warto ją potem skrócić, żeby się nie złamała w miejscu zdjęcia oczka.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Podpowiedzcie proszę. Jesienią kupiłem 2 sadzonki derenia - odmiana szafer i bolestraszycki.
Wiosną przesadziłem je w docelowe miejsce. Gleba dość ciężka, mokra, ale czytałem, że dereń lubi wilgotną glebę. Oczywiście przed wsadzeniem wsypałem w wykopany dół worek ziemi próchnicznej.
I teraz mam zgryz, bo o ile przed przesadzeniem oba drzewka ruszyły ładnie, to po przesadzeniu stanęły i zobaczcie co się dzieje z liśćmi.
Poniżej dereń bolestraszycki - z nim jest gorzej - końcówki ciemnieją, listki pojaśniały, jakby robią się suchawe (gleba nie jest sucha):

Obrazek

A tutaj dereń szafer (też stoi i końcówki listków ciemnieją):

Obrazek

Da się to jeszcze uratować?
Jeszcze jedno, obok rosną nektaryny i brzoskwinie, jak było pryskane Sillitem, to poszło trochę na derenia, czy to może mieć jakiś wpływ?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Dereń lubi dużo wapnia. Sypiąc ziemię próchniczą w dołek pogorszyłeś sprawę.
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

kaLo pisze:Dereń lubi dużo wapnia. Sypiąc ziemię próchniczą w dołek pogorszyłeś sprawę.
Co w takim razie zrobić? Podać wapno?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Nie ma wyjścia.Trzeba to dać pod korzeń, najlepiej w postaci węglanowej. Mogą być skorupki jajek, muszle ostryg, kawałki antycznej marmurowej rzeźby :D . Jak nie masz, może być dolomit.Tylko nie przesadź w drugą stronę.
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Mam skorupki jajek, zbieram właśnie pod tego typu sytuacje.
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Też mam podobnie . Derenie posadzone w rożnych miejscach . Mogę zastosować saletrę wapniową(UNIKA CALCIUM)?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

hafciarz może Cię popiół zainteresuje na str 222 http://www.ios.edu.pl/pol/pliki/nr49/nr49_23.pdf
Ja wokół rozsypany mam dolomit. Jak sadziłem to ziemię wymieszałem też z dolomitem.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”