Barszcz Sosnowskiego

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36511
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Post »

Aniu - bardzo dziękuję za tak fachową i szczegółową odpowiedż o barszczu. Jest go mnóstwo w pobliżu budującej się w bólach skoczni narciarskiej w Wiśle-Malince Ja osobiście bardzo lubię tę roślinę za jej piękny zapach i wygląd . Na terenach niektórych landów w Niemczech jest sadzona jako soliter w ogrodach przed posesjami.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

Wiele jest pięknych roślin, tylko trzeba się umieć z nimi obchodzić.
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36511
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Post »

Tak, to prawda. Kiedyś pojawił się u nas w gazecie artykuł o tym jak szkodliwy jest złotokap - że posiada trujące owoce, które zjedzone przez dzieci mogą spowodować ich śmierć - i w efekcie tej /moim zdaniem głupiej informacji/, wycięto wszystkie złote deszcze / forsycje/. Ludziom skojarzył się tylko pierwszy człon nazwy a reszta była dla nich nieistotna. Co najdziwniejsze , władze miasta " podpisały się pod tym przedsięwzięciem" i nikt nie raczył poinformować ludzi o tym ,że popełniają błąd wycinając forsycje. Nikt też nie uświadomił ludzi jak wygląda złotokap.
Czy to nie smutne? :cry: :cry: :cry:
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

Złotokap.. a naparstnica? a sumak, bieluń, tojad :?: Praktycznie wszystko jest trujące! Ale nie wszystkim z równą łatwościa można się zatruć. Jedno trzeba zjeść, innym się natrzeć a jeszcze inna działa tylko wstrzyknięte do krwi. Większość powoduje halucynacje, wymioty, biegunkę, gorączkę.. ale nie od razu śmierć. W większości przypadków trzeba się najeść do obrzydliwości żeby 'wyciągnąć nogi'. Wiadomoże dzieci są wrażliwsze bo mniejsze (przelicznik jest na masę ciała) ale wywalywanie paniki nie jest konieczne, myślę że wystarczy ludzi ostrzec. Ciekawe czy sprawdzili jakie maja trujące rośliny na parapetach.. A ziemiaki? Są ŚMIERTELNIE trujące! Czyż to nie ryzyko trzymać je w domu? (oczywiście surowe i trzeba zjeść ich kilka żeby zejść, ale to nie zmienia faktu)
A złotokapu szkoda, jedno z moich ulubionych drzew.. :(
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

No, na szczeście w moich okolicach nie ma tego ruskiego prezentu.

Zastanawiam się jak to możliwe, że braszcz sosnowskiego miał służyć do kramienia krów

Muchhachacha
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

Robiono z niego paszę, ale jakoś nasze krowy nie za bardzo chciały go jeść. Roślina była wydajna i pomysł mógł się udać, tylko wtedy wszystko robiono na łapu capu jak amerykańskie badania :D
Sypki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 3 sie 2008, o 10:19
Lokalizacja: Słupsk

Post »

i najlepsze wym wszstkim jest to ze jest grozny w pewnym okresie dla czlowieka ( przyjaciel poparzyl sie tym i trafim do szpitala) i niebierze tego rzaden środek chemiczny i jest bardzo ekspansywny.
pozdrawiam
Sypki

Darz Bór
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

Sypki pisze:i najlepsze wym wszstkim jest to ze jest grozny w pewnym okresie dla czlowieka ( przyjaciel poparzyl się tym i trafim do szpitala) i niebierze tego rzaden środek chemiczny i jest bardzo ekspansywny.
pozdrawiam
Roundup radzi z nim sobie, lecz oprysk nieraz trzeba powtórzyć.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10358
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Sypki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 3 sie 2008, o 10:19
Lokalizacja: Słupsk

Post »

oczywiscie ze Roundup to bierze ale nie jest w 100% skuteczny!1 z tego co słyszałem ze najlepszy jest na to tzw "kwas kolejowy"
Sypki

Darz Bór
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Barszcz Sosnowskiego rośnie ok 3 km od mojej działki. To pozostałość po próbach uprawiania go na polach byłego PGR-u w miejscowości Orle. Aktualny właściciel od czasu do czasu robi oprysk i barszcz znika, a raczej sie chowa by za jakiś czas znowu odrosnąć. Wiem że rośnie także na polach byłego PGR-u Wojanowo w okolicach obwodnicy Trójmiasta.
Wklejam zdjęcie z poprzednich wakacji zrobione przy drodze dojazdowej do mojej działki

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Amba to u ciebie i tak jest dobrze u mnie są ich no dosłownie tysiące !!! całe pola potrafią nim być porośnięte !! nad rzeką na każdym kroku 3,4 metrowe giganty a na dodatek nie wszyscy wiedzą co to jest to jest straszne żeby były tego takie ilości i nie potrafić rozpoznać szczególnie moi znajomi ja koleżanka chciała zerwać kilka liści i miał zacząć innych bić tymi liśćami ale mi uwierzyła co to jest ponoć dział jak kwas solny na ludzką skórę
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

To są pojedyncze rośliny, które wyrosły w przydrożnym rowie. Za polem widocznym na pierwszym zdjęciu - pod lasem są ich tysiące. Jak jeszcze funkcjonował PGR to raz do roku pryskano je jakimś herbicydem. Teraz od wielu lat nic się z tymi roślinami nie robi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”