Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Maria2008
100p
100p
Posty: 187
Od: 8 sie 2008, o 22:27
Lokalizacja: Jaworzno

Post »

ok rozumie, a co jest nie tak jak nie wypuszcza nowych listków? ma 5 łodyg, ale odkąd go mam ani jednego nowego listka :roll:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nic nie jest nie tak, ja również mam zamioculcasa w domu chyba od pół roku a może i dłużej i jeszcze nie ruszył, po prostu przerasta bryłę w doniczce tzn. rośnie najpierw sobie w bulwy i korzenie z czasem ruszy i w liście cierpliwości. A co do bulwki ukorzenianego listka zobacz wcześniejsze posty Bogumiła sadziła listki w kwietniu a posta z fotką dała w grudniu.
Awatar użytkownika
Abudabi
500p
500p
Posty: 586
Od: 19 mar 2007, o 19:04
Lokalizacja: Łódź

Post »

Maria2008 pisze:ok rozumie, a co jest nie tak jak nie wypuszcza nowych listków? ma 5 łodyg, ale odkąd go mam ani jednego nowego listka :roll:
Masz zupełnie normalnego zamioculcasa, ja mam mojego ponad dwa lata i wypuścił jednego liście. Największego na całej roślinie, ale jednego. Zdążyłam zacząć na niego marudzić o ten zastój, i w sobotę znalazłam "różka" - będzie nowy listek :wink: Drugi w jego karierze w u mnie.
Ale doniczkę ma ciasną :)
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
Maria2008
100p
100p
Posty: 187
Od: 8 sie 2008, o 22:27
Lokalizacja: Jaworzno

Post »

no to w takim razie nie martwie się i czekam aż wypuści w końcu nowego liścia :lol: :wink: dziękuje za podpowiedź i pozdrawiam :wink:
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post »

Czarodzieju bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, spanikowałam, ale jednak mój zamioculcas przestał żółknąć i wygląda na to że fanaberie mu przeszły, zaczął wypuszczać listeczek.... :D
Awatar użytkownika
rastharsis
200p
200p
Posty: 323
Od: 20 sie 2008, o 22:56
Lokalizacja: śląskie - Bieruń Nowy

Zamioculcas - powolny wzrost.

Post »

Mój zamek to już niemały okaz, nie wiem, ile dokładnie ma lat, ale na pewno kilka. :wink: Jestem z niego bardzo zadowolona, martwi mnie tylko jedna rzecz - bardzo wolny wzrost. Wokół starych łodyg umiejscowione są dość gęsto zalążki nowych, niektóre mają po 7 cm, inne trochę mniej, i... stoją tak tygodniami. :?
Jedno z maleństw:

Obrazek

Ktoś ma pomysł, jaki może być powód tego "zastoju"?
Sabina
Pozdrawiam i zapraszam Zielone rastharsis
Rośliny to dla mnie zielona magia. ;)
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Mam 2 dorosłe, jeden z liśćmi prawie metrowymi, drugi o połowę mniejszy. Ten większy: Obrazek wypuszcza liście na bieżąco tzn. liść, potem postoi ze 3-4 miesiące i następny.
Ten mniejszy: Obrazek stał prawie rok, w tym czasie gdzieś pół roku temu był przesadzony. Teraz (na zimę) jak widać odżył - wypuszcza liście i z tyłu są jeszcze 2 maciupeńkie. Ale przyrost jest "normalny".
Trudno jednoznacznie powiedzieć czemu Twój ma taki zastój. Wydaje mi się, że "coś" mu trzeba zmienić. Może temperaturę otoczenia (ustawić w inne miejsce) a może spróbuj - tak jak ja z tym większym - pryskać mu po prostu co 2-gi dzień górną warstwę ziemi. Robię tak dlatego że stoi w pobliżu kaloryfera.
A może ma po prostu zbyt małą doniczkę (korzenie rosną - to liście też rosną) ?
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
MarBoro83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 sty 2009, o 12:19

Problem z zamiokulkasem...

Post »

Witam!
Jak już wspomniałem w temacie mam mały problem z zamiokulkasem...czubki liści (ale tylko tych co urosły w ostatnim czasie nie ma tego na starszych liściach) zrobiły się brązowe (prawie czarne) i otoczyły się jakąś lepką mazią - wygląda jak kropelka wody...nie mam z nim żadnych problemów cały czas rośnie (nawet teraz w okresie zimowym nie zachamował się jego wzrost), w okresie zimowym stoi na parapecie wschodniego okna, temp. moim zdaniem też jest ok, podlewany raz na 1.5-2 tyg...wcześnie został przelany co skończyło się uschnięciem dwóch łodyg ale teraz wyraźnie wrócił do formy wypuszczają cały czas nowe i to właśnie na tych nowych się to pojawia...
Może ktoś wie co to takiego i doradzi mi jak się tego pozbyć i czy jest to bardzo szkodliwe dla rośliny...
MarBoro83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 sty 2009, o 12:19

Post »

Obrazek Obrazek
udało mi się zrobić 2 fotki...chodzi mi o tą "kropelkę" na szczycie liścia...jest lepka :?
Profy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 1 lis 2008, o 12:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Przykro mi, ale ja niestety nie potrafię Ci pomóc, nie spotkałem się z czymś takim jeszcze.
Tomek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ja też czegoś takiego na zamioculcasie nie widziałem, zmyj to wodą z denaturatem 1:1, jeśli będzie się powtarzało pomyślimy nad innym rozwiązaniem. :D
Awatar użytkownika
jolka1954
100p
100p
Posty: 114
Od: 16 paź 2006, o 19:30
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Zamiokulkas

Post »

Witam! Chciałam się poradzić, bo muszę wymienić moim kwiatkom doniczki i nie wiem czy mają być raczej głębokie, czy płytsze. Mam dwa zamiokulkasy . Pozdrawiam
Pozdrawiam Jolka
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3792
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

Jeśli chcesz zmienić podłoże zamiokulkasom to wybierz taką doniczkę aby była niewiele większa od tej co jest obecnie. Zamiokulkasy lubią mieć ciasno w doniczce. Najważniejsze, aby bulwy wszystkie znajdowały się pod ziemią :D
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”