Ocena stanu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Hej, mam takiego storczyka, który ma ułamanego liścia. Pytanie.. zostawić go tak, żeby sobie sam dokonał żywota czy uciąć na tej ułamanej części?

Obrazek

Na drugim liściu jest takie dziwne coś.Wygląda jak narośl, to narośl czy jakiś nieznany mi pasożyt?

Obrazek

z góry dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Liść ja bym zostawiła. Niech biedak skona sam, a roślina jeszcze skorzysta z jego soków.

To coś na liściu. U mnie też coś takiego było i chyba to konsekwencja uszkodzenia mechanicznego. Wg mnie nic poważnego.
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Dzięki żabko :)
właśnie tak mi to trochę wyglądało jak narośl z powodu jakiegoś ubytku.No, ale ponieważ jestem bardziej zielona w temacie niż te jego liście,to wolę dopytać zanim kolejnego storczyka dojadę ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Kasiek87 pisze:
Tak poucinalam zgniłe korzenie jednak nie posypalam węglem nie podlewalam dopiero jakiś tydzień później. Zostały 3 zdrowe korzenie. Za ciepło tez nie ma bo rzadko wlaczam w kaloryfer poza tym odsunęłam go od niego. Zresztą zawsze tam stal jak inne storczyki. Wysylam kolejne zdjecie
Obrazek
Bardzo niedobrze, że nie posypałaś miejsc cięcia czy to sproszkowanym węglem czy cynamonem, gdyż działają one aseptycznie, a tym samym mogą powstrzymać albo uniemożliwić powstanie choroby grzybowej.
Najlepsze jak wyjmiesz z doniczki sprawdzisz, jak napisała Marta, stan trzonu. Jeśli jest twardy i nie ma nim przebarwień, obsyp miejsca cięcia węglem najlepszy będzie taki zwykły leczniczy z apteki. Możesz też wymoczyć korzenie w roztworze preparatu grzybobójczego, np. Previcur, Topsin.
Wybierz możliwie największe kawałki kory, wywalając wszelkie inne dodatki, jak włókna itd.
Co do temperatury, mówiłem o minimalnej, a nie maksymalnej. Temperatura dla falenopsisów nie powinna spadać poniżej +15 stopni.
A i wyjmij doniczkę z osłonki. :!: Teraz najważniejsza jest bardzo dobra cyrkulacja powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kasiek87
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 12 gru 2017, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Z tego co widzę pojawiły sie nowe korzenie na dzien dzisiejszy wygląda to tak

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Jeśli wypuszcza nowe korzenie to dobry znak. W takim razie roślina odchorowuje tracąc stare liście.
Posadź tak jak napisałem w korę o jak największych kawałkach, nie wkładaj doniczki do osłonki i zapewnij na czas regeneracji cieplejsze stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kasiek87
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 12 gru 2017, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Dziękuje ale z tego co sobie przypominam to mój maz ostatnio podlewal kwiaty musiał przelać bo dziś kora była strasznie mokra.... Ale juz przesadzony wiec mam nadzieje że odżyje. ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Z podlewaniem na razie ostrożnie, dopiero wtedy jak korzenie zrobią się szare i moczyć nie dłużej niż ok. 15 minut.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Hej kolejny raz. Nie mogłam się powstrzymać i kupiłam sobie dziś z wyprzedaży hybrydę za 6 zł :) Przelaną. Woda zatrzymała się w folii i dwa korzonki nadgniły, reszta wygląda nienajgorzej..chyba..podłoże ma takie drobne , nawet troche mchu tam jest :shock: na razie odlewam wodę.
Zastanawiam się czy go przesadzić w normalne, bo storczyk ma 14 pączków i trzy kwiaty.
Trochę żal by było tych kwiatów, a z drugiej strony jak tam w doniczce takie niewiadomo co to chyba lepiej całego w lepsze podłoże przesadzić żeby przetrwał.
Co sądzicie ?

Zastanawiam się czy by mu dać odsapnąć jednak,zostawić w spokoju,dać mu przeschnąc i poczekać na rozwój sytuacji.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Zrób foto korzeni w doniczce to Ci powiem czy już trzeba czy możesz poczekać.
Żeby go osączyć ja podkładam chusteczki pod doniczke i inne wyciągają wodę...
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Myślałam żeby go do ryżu wstawić bo on wyciąga wodę minuta osiem. Ale te żółtosflaczłe to bym wycieła, bo coś mi się wydaje, że to może zacząć mocno gnić.


Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Jestem przeciwny przesadzaniu storczyków podczas kwitnienia, ale ostatnio zrobiłem wyjątek bo jak jednego kupiłem był posadzony w rozdrobnionym kokosie, co konsystencją przypominało ziemię próchniczną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Norbert , no też czytałam, żeby raczej poczekać. Z tym, że zakładając , że on faktycznie zakwitnie tymi kilkunastoma pączkami, to czy w międzyczasie te żółte pędy nie zgniją do reszty?
Może by go wsadzić w ryż, co by wyciągnął tą wilgoć ze środka?

edit. Na powiększeniu widać, ze to w czym rośnie jest mocno rozdrobnione i pomiędzy tym jest w dodatku chyba mech. :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”