Gardenia - wymagania,pielęgnacja.

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Moja stoi na nieogrzewanej werandzie, temperatura pewnie ok. 5°C - 8°C, ale bardzo wysoka wilgotność (80 - 90%).
Nie podlewam jej od ponad miesiąca, podobnie jak większości zimujących tam roślin.

Gardenia zatrzymała się w rozwoju, nic się nie dzieje, nic nie rośnie, pąki nie spadają, nic nie czernieje. Po prostu jest (są, bo dwie).
Awatar użytkownika
LeNka
1000p
1000p
Posty: 4675
Od: 23 sie 2008, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ja przeczytałam wszystko o gardenii, oczywiście w każdej książce jest co innego, ale ją obserwuje i chyba powoli zaczynam dostrzegać jej bolączki. mam nadzieje że jeszcze pąki mi zakwitną :P
Awatar użytkownika
zuzia55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2992
Od: 24 kwie 2008, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Parczew

Post »

Moja kwitnie obecnie już 3 raz w tym roku,chociaż teraz słabo ,bo ma 1 kwiat i 3 pąki,ale nie mogę jej przesuszyc ,bo opadaja liście,cały czas ma lekką wilgoc,woda leciutko ciepła. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Andziax007
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10079
Od: 20 gru 2008, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce woj. Świętokrzyskie
Kontakt:

Post »

Przyczyną żółknięcia liści może być zbyt twarda woda używana do podlewania.Stosuj wodę deszczową lub ostudzoną przegotowaną.
pozdro :D
ewka242
50p
50p
Posty: 51
Od: 22 sie 2008, o 20:25
Lokalizacja: śląskie-Pszczyna

Post »

Mam ten sam problem, kupiłam ja w październiku , dużą z pąkami, na początku nawet kwitła ale teraz cały czas żółkną a później brązowieją jej liście. Podlewam przegotowana woda co 3-4 dni, jest przesadzona ale nie zaczęłam jeszcze nawozić. Stoi na parapecie zachodniego okna, światła ma dużo i tez chyba nie za ciepło, stoi na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą , doniczka nie dotyka wody. Już nie wiem co jest tego przyczyną. :cry:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

A gdzie zdjęcia? z samych opisów nie da się postawić diagnozy i napisać co dalej. :D
ewka242
50p
50p
Posty: 51
Od: 22 sie 2008, o 20:25
Lokalizacja: śląskie-Pszczyna

Post »

Obrazek Obrazek Oto ona na początku a tak wygląda teraz: Obrazek Obrazek Obrazek
msiarek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 cze 2007, o 22:52

Post »

Oto i zdjęcia.
Gardenia juz jest bardzo słaba, ma bardzo mało listków nie wiem czy da się ją uratować.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


A oto druga którą niedawno kupiłem, niestety dwa pąki już odpadły i następny chyba ma tez się ku temu.
Żaden jeszcze się nie rozwinął.

Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

ewka242 za dużo wody i zbyt ciepło do tego podlewanie zbyt twardą wodą o nieprawidłowym pH, ogranicz trochę wodę zakwaś lekko ziemię przez podlanie wodą w której przez 24h będziesz moczyła kwaśny torf (na 4 litry wody kilogram torfu) wskazany by był również oprysk Topisnem M. I zbyt wysoka temp. te rośliny powinny mieć teraz zdecydowanie chłodniej w granicach +15 stopni.

msiarek co do Twoich pierwsza objawy jak u ewka242 i tu bym zastosował się do tych samych zabiegów a druga ma najprawdopodobniej przędziorka lub jakiegoś innego szkodnika nie widzę dokładnie na tych zdjęciach ale ma na pewno, oprysk Magusem powtórka po 5 dniach. Ograniczenie wody i niższa temp (ok +15 stopni) bo całkiem pomarnieją. :D
msiarek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 cze 2007, o 22:52

Post »

Witam, dzięki za porady:)
Niestety ten przędziorek mnie wykończy. Od jakiegoś czasu już się z nim borykam. Już prawie sobie z nim poradziłem, a tu na nowo kupionej znowu są przędziorki. Pryskam co jakiś czas Promanal'em 60EC, ale bardzo powoli skutkuje.
Dawałem tez pałeczki nawozowe Bravo Combi.
Spróbuje tym Magusem.
Aha, a podlewam teraz woda mineralną. :)
Awatar użytkownika
Abudabi
500p
500p
Posty: 586
Od: 19 mar 2007, o 19:04
Lokalizacja: Łódź

Post »

Magus na przędziorki niezastąpiony, ale ta woda mineralna, przy gardenii która nie znosi wapnia?
świat kwiatów pisze:Podlewamy w okresie wzrostu i kwitnienia umiarkowanie, wyłącznie miękką i bezwapniową wodą o temperaturze 20- 22 ?C. Nie znosi ona zimnej i twardej wody.
Pozdrawiam - Justyna
msiarek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 cze 2007, o 22:52

Post »

A czy można spryskać "za jednym zamachem" Magusem i Topsinem rozrabiając je razem ze sobą?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie, opryski można wykonać w dwudniowych odstępach. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”