MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Skoro mowa o trzcinie to dodam od siebie że mam trzcinę w małym oczku wodnym wraz z innymi roślinami ale dla celów dekoracyjnych. Jest bardzo wymagająca jeżeli chodzi o nawożenie. Pamiętam że gdzieś widziałem pomysł oczyszczalni ścieków dla domu jednorodzinnego a wyglądało to w ten sposób, że 50m2 poletko na nieprzepuszczalnym podłoży było zasilane wszystkim co z domu wylewano i trzcina rosła świetnie a korzenie filtrowały wszystkie zanieczyszczenia.

klik szykuję się od roku żeby kupić taką lampę UV ale na razie skończyło się na szarym mydle ;:306
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2609
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

No to mnie koledzy dziś wypunktowaliście ... :;230

Co do zasilania trzcinowiska - moje ówczesne przemyślenia spowodowane były właśnie wiedzą o zagospodarowaniu części ścieków które zasilały właśnie takie poletka , a trzcina szybko rośnie dzięki różnego rodzajom związków z szamb . Ale jako że dotarła do nas cywilizacja więc problem ścieków przejęła oczyszczalnia .

Co do lamp uv - temat wrócił jak wówczas prorokowałem , cały problem wziął się stąd że podane info dotyczyło świetlówek do konkretnych celów , samo widmo światła fioletowego dzieli się na różne długości ,a każda długość fali ma inne właściwości , nawet producenci podają je na świetlówkach aby ich nie pomylić .To dlatego moja reakcja był ciut ostra , ale nie chciałbym aby ktoś kupił sobie typową lampę bakteriobójczą i zaczął naświetlać nią kokony i niedaj bóg robiąc sobie krzywdę gdyż te długości fal są szkodliwe dla skóry a już w szczególności dla oczu . Część widzialna to fiolet aby było widać działającą lampę - gorsze jest to czego nie widzimy , a na nas oddziałuje .
Co do naświetlań w kokonów - nie mamy u dostępu do specjalistycznej aparatury i wiedzy - jaka długość fal , jaki czas naświetleń itp...
Tak więc świetlówka do banknotów może nie chcieć utwardzić lakieru lub kleju i odwrotnie , a już na pewno nie wyrządzi krzywdy naszym małym barbarzyńcom.

uffff - dla mnie temat uv zamknięty... ;:108


Zaciekawiło mnie to szare mydło gdyż u mnie problem roztoczy istnieje , może uda mi się nakręcić kilka ujęć jak to wygląda jak będę wyciągał kokony .

pozdrawiam cieplutko choć mrozik za oknem Marek
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Oj tam wypunktowali :) za dużą mam sympatię forumową do Ciebie, żeby punktować. Masz rację mało wiemy o tej metodzie. Tak jak pisałem, chciałem napisać, obiło mi się o oczy, że można stosować lampy UV do ochrony kokonów. Jak i kiedy, czy bezpośrednio, czy obok, jakim UV tego nie szukałem.
Prekursorzy tzn. jedni z prekursorów hodowli murarek z Uniwersytetu w Belgradzie stosowali z dużym powodzeniem endosulfan. Tłukł roztocza, pszczołom nie szkodził. W UE stosowanie endosulfanu jest zakazane. Jacyś spece z Japonii usuwali roztocza z gniazd pszczół przez poddawanie ich działaniu wysokich temperatur. Jeżeli dobrze pamiętam to temperatura 40 stopni utrzymywana przez 3 dni skutecznie załatwiała roztocza i nie szkodziła pszczołom. Radzę tego nie stosować, bo nie doczytałem na jakim etapie rozwoju pszczoły można im taką hardcorową terapię zastosować :) .
Zdaje się , że zaczynamy wpadać w stan napięcia przedmurarkowego, coraz więcej postów itp. itd.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Znacie może jakieś artykuły, które by podawały jaki wpływ na kokony mają dłużej utrzymujące się temperatury poniżej -15 *C
Pozdrawiam. Jacek :uszy
rycho48
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 cze 2017, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dzień dobry Wszystkim po raz pierwszy,
za błędy, niedociągnięcia przepraszam !

Markonix dzięki, zmobilizowałeś mnie .. :)
czytam forum od pewnego czasu i powoli nadchodzi czas kiedy trzeba będzia zabrac się do pracy..
Jestem na etapie przygotowań do zasiedlenia pierwszy raz pszczółek i mam nadzieję, że polubię
tą profesję.
Wykorzystując uwagi na forum i YT zbudowałem taki mały "Mariott" dla pszczółek i mam nadzieję,
że będzie przychówek, a ich praca da u mnie efekty.

Poniżej zdjęcia moich dokonań (jeszcze w trakcie)
Hotel będzie miał trzciny i dodatkowo ul ze sklejki, który będzie umieszczony nad trzcinami.
Na dole pod trzcinami 10 cm pustego miejsca na pojemnik z kokonami i separacja trzcin od
ewentalnie deszczu, który mógłby się gromadzić na podłodze i topić dolne trzciny. Nad trzcinami,
u góry ulokuję ul ze sklejki i listewek. Opakowanie to skrzynka zrobiona z boazerii, w środku
niemalowane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Ryszard
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2778
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Piękny "Mariott" dla pszczółek ;:180
W sumie to zastanawiam się jak to jest z ulikami które są szczelnie zabudowane, bez przewiewu.
Patrząc na przestrzeni 2 lat hodowli zauważyłam że, mniej jest pleśni w rurkach gdzie domek jest w totalnym przewiewie przy niesprzyjających warunkach gdy pszczółki wnoszą zbyt mokry pyłek. Jak to jest u Was z tą obserwacją?
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2609
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dzień dobry Wszystkim po raz pierwszy,
za błędy, niedociągnięcia przepraszam !
Markonix dzięki, zmobilizowałeś mnie ..
No wreszcie - cześć Ryśku ;:138 cieszę się tym bardziej że jesteśmy poniekąd sąsiadami , zmylił mnie email i sądziłem że masz działkę na Kujawach :;230 a tu taka niespodzianka , w dodatku teraz dowiedziałem się coś o terenach obok których często przemykam.
Super , fajnie że dołączyła jeszcze jedna osoba ;:215

pozdrawiam Marek
Awatar użytkownika
alehar
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Witam Wszystkich
To mój pierwszy post na tym Forum.
Własnie dotarły do mnie kokony murarek oraz cały zestaw do ich "hodowli"
Na razie kokony siedzą w lodówce i czekają na pogodę.
Mam w tej chwili problem: zbudowałem budkę lęgową dla sikor.
Czy obecność "na stałe sikorek" nie zakłóci życia pszczół ?
Wszystko razem ma mieszkać na terenie ogródka działkowego - typowego -300 m2 ?
Pozdrawiam
alehar
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2609
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Cześć ;:138 jak widzę odwiedziłeś mnie na yt i znalazłeś odpowiedź na forum .

Oglądałem ten twój posuw , mam podobny sposób na przemieszczanie formatki przy frezowaniu , a jak się zmobilizuję to coś jeszcze wrzucę ... ;:224

co do sikorek to jest ich u mnie zatrzęsienie , czasem siedzą na ulikach , ale nie spotkałem się z sytuacją aby wyłapywały pszczoły
pomimo braku siatki , choć jesienią coś mocno zmasakrowało mi styrodur - może to ich sprawka ....

pozdrawiam Marek
Awatar użytkownika
alehar
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

He ;) poznałeś :)
Dzięki za odpowiedź.
Nie będę miał już wątpliwości.
Budkę chcę powiesić już w sobotę.
Pozdrawiam
alehar
rycho48
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 cze 2017, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Markonix:
w dodatku teraz dowiedziałem się coś o terenach obok których często przemykam.
Marku, jestem dopiero na "stażu" murarkowym a jestemy blisko więc daj info jak będziesz wystawiał kokony .. ? jeszcze tego nie robiłem :)
Pozdrawiam
Ryszard
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

rycho48 ,alehar witajcie wśród pszczelniętych :)

Całkowicie zgadzam się z markonix'em (wcześniej kilka razy pisałem o tym) zagrożenie ze strony ptaków nie jest wielkie, też nie stosuję siatki . Latające imago nie jest wymarzonym żarciem dla ptaków. Jednak ubarwienie, futerko, żądło i żuwaczki świadczą o tym , że Majki to nie są "przyjemniaczki". Dla nas niemal całkowicie bezpieczne, dla ptaków zbędne ryzyko i pewnie mało kalorii. Larwy dorastają do wielkości, która mogłaby zainteresować ptaki w okresie owadziej eksplozji, więc są w miarę bezpieczne. Mam całe stada ptaków w ogrodzie. W najbliższej okolicy gnieżdżą się i żerują u mnie w ogrodzie i nad nim: kosy, kwiczoły, drozdy, szpaki, wróble, mazurki, sikory bogatki-modraszki-ubogie, kopciuszki, sójki, sroki, gile, jaskółki, jerzyki, skowronki, dzwońce, czyże, kowaliki, pełzacze ogrodowe i jeszcze sporo gatunków. Jak kiedyś pisałem, jeden jedyny raz jesienią dobrał mi się do kokonów dzięcioł i to tyle przykrości z ich strony. Oczywiście wyłożone do wygryzania kokony trzeba zabezpieczyć, potem już nie powinien spotkać nas kataklizm.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2609
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Marku, jestem dopiero na "stażu" murarkowym a jestemy blisko więc daj info jak będziesz wystawiał kokony .. ? jeszcze tego nie robiłem :)
Ok , ale zważywszy na ilość kokonów które zamówiłeś , licząc że będzie około 30-35% samiczek potrzebujesz około 600 rurek , choć jak się rozlecą po ogrodach to na pewno znajdą sobie lokum...wiem to z doświadczenia u siebie - ale życzę braku problemów z sąsiadami bo ludzie różnie reagują na nagłe pojawienie się dużej ilości pszczół .
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”