Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Wygląd na to, że się sprawdzi. To pomysł na uprawy w skrzyniach na zalesiu. Tam nie ma wody, całą trzeba za pomocą węża dotargać. Zakupiliśmy takowy w zeszłym roku, ale... teść nie zezwolił na pemanentne podłączenie, czyli żadnego nawadniania kropelkowego podpiąć sobie nie mogę :roll: Wymyśliłam więc, że postawię sobie zbiornik, który będę napełniać wodą, i podłączę do niego nawadnianie. Niestety grawitacyjnie nie sprawdziłoby się, bo za duża przestrzeń do ogarnięcia, trzebaby kupić pompę, zakupić zbiornik, postawić stelaż pod zbiornik. Policzyliśmy i wyszło nam, że za te pieniądze to postawię sobie mały foliak. To ja wolę foliak ;:108 a przewody do kroplówek są po 1 zł. Mogę do nich dokupić przedłużki też po złotówce. Butelki są za darmo - recycling :D Jeszcze tylko muszę wykombinować stojaki z hakiem do zawieszenia i wersja ekonomiczna gotowa :) W bonusie możliwość podawania nawozu przez strzykawkę już w trakcie kroplówkowania każdej roślinie wg jej potrzeb ;:306
Patent nie mój, podejrzałam go na pintereście, żeby nie przypisywać sobie zasługi.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4803
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Gdzieś już takie coś widziałam. Czekam na test jak się to sprawdzi.
W zeszłym roku pr?bowałam takiego myku z bulelkami niekapkami i powiem szczerze,że nie było to głupie.

A co do wody - nie możesz sobie zainstalować zbiorniczka 1000l na deszcz?wkę?
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Na zalesiu nie ma żadnych zabudowań, nie ma z czego ciągnąć deszczówki, jak będzie foliak planuję zrobić jakieś orynnowanie i kastry by zbierały wodę. A taki pojemnik kosztuje najmniej 150zł, to 1/3 ceny foliaka jaki chcę. Ale tak, w końcu trzeba będzie ;:108

Już po teście. 1l wody schodzi 7 godzin. Żadnych przecieków, równiutko kropelkuje. Doniczka 10l z pomidorem akurat dostawała tyle wody, że krzaczek ani na chwilę nie zemdlał. 1,5l będzie schodziło akurat cały dzień. Ideolo. Noc bez nawadniania, rano wymiana i tak co dzień. Nie jest to może rozwiązanie doskonałe, ale zawsze coś. Nie muszę latać z wężem, podlewać wszystkiego rano i wieczorem, a potem wkurzać się że pomidory pękają.
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1521
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu, po pierwsze bardzo dziękuję za wyjaśnienia ;:196 Za rok muszę malabar posadzić na balkonie.

Powiem Ci, że jestes niesamowita z tymi pomysłami i ich szybka realizacją ;:63 Rzeczywiście 1,5 litrowe butelki świetnie się sprawdzą ;:108
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

:D
Obrazek
almera
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 kwie 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Witam w super ciekawym wątku ! :D Nie wiem jak to się stało,że nie trafilam tu w ubiegłym roku. Inaczej i lepiej przygotowałabym się do tegorocznego sezonu. Mam mały balkon, myślę,że okoo 5m2. Dwa lata temu były tam głownie zioła i trochę salaty i rukoli. Rok temu - pierwsze pomidory, które wyjątkowo się udały, chociaż z tego , co tu czytam , nie powinny, bo nie pielegnowałam ich jak należy. Po prostu posadziłam i podlewałam, od czasu do czasu dodając hummus.sadzonki były z bazarku, same koktailowe, wysokie i niskie. Próbowalam też innych warzyw , jak fasolka mascotte i buraki naciowe, ale mi nie wyszło.Ogorki zachorowały. Sałata wiosna była super, ale już latem nie. Podobnie rukola. Rzodkiewka nie zawiązala glowek, więc jedlismy liscie :D To tylko kilka moich porażek, ale nie zrażam sie i próbuje dalej. Mam nadzieję,że tutaj dużo się nauczę. Pytań ma mnóstwo, ale może nie będę tak od razu wyskakiwać z cała listą.

Na razie hoduje rozsady pomidorów,ale słabo rosną. Muszę je jakos wspomóc. Co radzicie ?
Mam też rozsade kalarepki. Jakie odmiany polecacie i czy ktos hodował w pojemniku ?

Niestety nie wiedziałam ,że jest tyle ciekawych odmianpomidorów do pojemników. Mam tylko Tombling Toma, Bajaja, Venus i Balconi Red. Kupilam jeszcze sadzonki Garden Delight Crimean Rose i Garden Pearl . Nie wiem, czy to dobry wybór. Zależałoby mi na odmianach plennych, które zajmują jak najmniej miejsca.
Poza tym nie wiem, które odmiany są wczesne , a które późniejsze ...

W ubiegłym roku mialam w 1 donicy po 2 szt pomidorów- wysoki i karłowy. Donice tak około 30 i 40 litrów. Do jakich mniejszych moge posadzić odmiany które mam i ile sztuk ? Czytałam,że niektóre odmiany mozna sadzic po kilka w jednej donicy. Albo inaczej- do jakiej minimalnej wielkości donicy 1 szt pomidorka np. Venus czy Tombling ?

W tym roku mam też 3 skrzynie , takie na ok 50 litrów. Zastanawiałam sie, co zrobic, aby przy podlewaniu nie zalac sasiada. Wymysliłam,że mniej więcej w połowie skrzyni zmieszam ziemię z hydrozelem, który zatrzyma nadmiar wody. Na razie w 2 skrzyniach sa kalarepki.

Jak ogarnę dodawanie fotek, to dodam kilka z ubiegłego roku.
viewtopic.php?uid=71467&f=36&t=106199&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
almera
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 kwie 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
viewtopic.php?uid=71467&f=36&t=106199&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
almera
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 kwie 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Może ktoś ma do odsprzedania sdzonki pomidorków wcześnie plonujacych lub wie, gdzie mozna takie zamówić ? Te, które mam, z tego co czytam, są jednak póxniejsze ....
viewtopic.php?uid=71467&f=36&t=106199&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
inga_beta
200p
200p
Posty: 398
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu, mam pytanie o maliniaka, bo wiem że go uprawiałaś
W jakim pojemniku go posadzić, wystarczy 10 l? I czy obrywać mu wilki czy on ma się rozkrzaczać?
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Maliniakowi wystarczy 10l, ale każdy dodatkowy litr będzie na korzyść bo ma tendencje do suchej zgnilizny, w większym pojemniku łatwiej to ogarnąć, bo ziemia tak szybko nie przesycha.
almera bardzo ładne plony ;:215 Venus to malutki krzaczek, ja do skrzynki balkonowej daję trzy sztuki. Tumbling Tom potrafi się rozrosnąć, im większą mu dasz donicę, tym będzie większy. Najmniejsza w jakiej go miałam miała 8l. Jako wspomaganie polecam Ci jakiś biostymulator - biosept, albo algin-vit, dobrze wpływa też mikoryza, ale to przy przesadzaniu lub wysadzaniu na stałe miejsce.
Ja mam problem w drugą stronę :;230 wszystko urosło mi niebywale bujnie i szybko, wszystkie rozsady są gotowe do wysadzania, tylko ja nie jestem. Dziś na biegu wysadzałam bakłażany, bo korzenie poprzerastały już kubki i zaczynają pojawiać się niedobory.
inga_beta
200p
200p
Posty: 398
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Dzięki. To dam do 10 l. Bo do wyboru ma jeszcze tylko 20 l.
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

[quote="almera"] gdzie są takie balkony? Piękne plony, a ta kalarepa mnie urzekła. To ja się pochwalę, są coraz większe, jeszcze takich papryk chyba nie miała w porównaniu na ten czas do zeszłego roku. Ale jak mnie cieszy ta krępa sadzonka dwarf yellow ;:138
Obrazek

Obrazek
Obrazek
a moja sałata jakąś wyrosła, ale listki wiórki, nie jest taka krepa, zabita, listki nie są pięknie zielone... Czy możliwe że za wcześnie poszła na balkon
Obrazek
Pozdrawiam, Werka
Awatar użytkownika
Eskimoska
50p
50p
Posty: 53
Od: 17 gru 2012, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Północny Wschód:)

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Niesamowity pomysł z tym nawadnianiem ;:63 podziwiam za pracowitość ;:oj
Serdecznie pozdrawiam - Agnieszka ;)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”