MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Dramatu z ogrodową ciąg dalszy. Zaczynam mieć ich dosyć! Wydaje mi się, że w tym roku była zachwiana proporcja płci w kokonach. Ilość samców nie zapowiadała takiej inwazji. Wymyśliłem sobie hipotezę, że to przez fatalną i opóźnioną ubiegłoroczną wiosnę. Samice musiały naskładać zdecydowanie więcej zapłodnionych jaj.
Pierwsze nożycówki latają z pyłkiem.
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

klik pisze:Wymyśliłem sobie hipotezę, że to przez fatalną i opóźnioną ubiegłoroczną wiosnę. Samice musiały naskładać zdecydowanie więcej zapłodnionych jaj.
I to jest trafna hipoteza. Za to przez dzisiejszą wiosnę w przyszłym roku będzie zatrzęsienie samców.
Kiedy wygryzła się rogata , rozleciała gdzieś , a gdy wróciła to do murarek jednak duża ich ilość spowodowała , że nie miały już gdzie mieszkać .
Marek troszkę mnie to dziwi ? Wystawiłeś kokony rogatej i ogrodowej w jednym czasie ?
Ja wystawiłem razem i rogata wygryzła mi się następnego dnia a samice 2-3 dni później. Natomiast pierwsze samice ogrodowej za coś około 10 dni po niej. Więc w pierwszych dniach miała pełny wybór kwater.
I tu zaskoczenie, ciekawostka.
Nie wybrała trzciny ani mdf-u. :shock: Tylko rurki z papieru które umieściłem po kilka sztuk w każdym z pęczków trzciny.
Kolejna ciekawostka to każda z nich wybrała rurkę i innym pęczku. Bez sąsiadki w pobliżu i tak sobie zalepiały te rurki przez połowę sezonu. Dopiero później gdy do pozostałych powprowadzały się ogrodowe zaczęły zalepiać co się da.
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2769
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Przy jakich temperaturach zewnętrznych wygryzają się w maju Miesierka ?( chyba mam te brzozowe 14 szt).
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Jolek Różne gatunki miesierek wygryzają się od maja do lipca, te które mają drugie pokolenie nawet do września. Wygryzanie nie jest związane z temperaturą w danym dniu, a z sumą temperatur w poprzednich miesiącach. Nie da się tak łatwo ustalić terminu ich wygryzania jak u wiosennych murarek.
Dora1964
500p
500p
Posty: 689
Od: 21 sty 2010, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Zapewne zadam śmieszne pytanie- otóż w ubiegłym roku dostałam w prezencie domek dla owadów, powiesiłam go na murku, ku mojemu zaskoczeniu już w tym samym dniu zleciało się doniego sporo owadów.
Po jakimś czasie wszystkie otworki były zamurowane.
Na zimę domek wniosłam do szopki, na początku marca wyniosłam go w stare miejsce, no i co, no i zaraz w tym samym dniu zaczęły wokół niego latać kolejne pszczółki. No ale wszystkie otworki zamurowane ,nie jestem w stanie przeczytac wszystkich stron wątków, poradźcie proszę,czy muszę im pomóc, powyjmować kokony,czy je pozostawić, a pszczólki poradzą sobie same?
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Dora1964 Nic teraz nie rób, bo możesz je zabić. Jak masz możliwość, to dołóż np pod domkiem trochę rurek trzcinowych, papierowych, itp. Resztę musisz doczytać.
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Dora podokładaj rurek trzcinowych i np. Rdestu takich po około 20cm cięte, sama poszukaj i potnij lub poszukaj na necie ale chyba będzie ciężko bo sam chciałem dokupić i nie znalazłem. Te które są zamurowane zostaw powinny sie wygryźć same oczyszczą rurki i z powrotem zamurują.


Nie wiem jak u was ale sutyacja jest przedziwna, sezon jest inny jak wszystkie. Mam wrażenie że samice zaczynają już umierać, kurde z miesiąc za wcześnie u mnie średnio od początku czerwca kończyły żywot.w jednym ulu słabo z domurowaniem paneli w drugim już kończą miejsce w panelach, musze jeszcze dołożyć.
Wszystko w tym roku zwariowało, owoce czereśni w tym roku wygląda na to że będą z dwa tygodnie wcześniej, najważniejsze że murarki zrobiły celująco swoją robotę na czereśni i w tym roku jak nic sie nie stanie to zbiory będą mega obfite.

Obrazek

Obrazek
Dora1964
500p
500p
Posty: 689
Od: 21 sty 2010, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedz.
Jutro ruszam w poszukiwaniu trzciny.
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

magda1975 pisze:U mnie tak na próbę.
Obrazek

Obrazek

fajnie że zaczęłaś i coś próbujesz , ale 8 rurek to według mnie za mało żeby odczuć ich rolę w swoim ogrodzie .
Najważniejsze że od czegoś trzeba zacząć . pomyśl na przyszłość np o jednej wiązce trzciny np. 100 szt np. w butelce pet obustronnie obciętej .
Pozdrawiam i witam wśród pszczelniętych ;-) .
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2609
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Jak dla mnie rurki ciut słabo przygotowane ,wyglądają mi jak z paulowni lub katalpy , w środku widać dużą ilość postrzępionego materiału , którego owady same prawdopodobnie nie usuną , będą mieć problem żeby tam się dostać.
Ale dobre i to na początek...


pozdrawiam z końcem sezonu murarkowego ...u mnie ;:174 Marek
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3087
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Nie ,to nie katalpa tylko forsycja ,dziki bez i zasuszone pędy datury .Zrobiłam je ale szczerze mówiąc nie myślałam aby się to udało .Może w przyszłości jakiś profesjonalny domek.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Witajcie Pszczelarze. :wit Dawno tu nie zaglądałem, do tej pory swoją mini hodowlę prowadziłem z powodzeniem w klasyczny sposób jak na fotce.

Obrazek

W tym roku z powodu poważnej choroby nie byłem w stanie udać się na poszukiwanie trzciny, więc w ostatniej chwili zdecydowałem się na zakup takich oto formatek.

Obrazek
Jak widać moje pszczółki zaakceptowały nowoczesne lokum i już kończą zasiedlanie. :)
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

I Mnie bardzo ciekawi ten temat. Otóż zakupiłem specjalnie dla tych pszczółek domek z rurkami. Czekam i czekam ....
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”