Borówka amerykańska - 10 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 272
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

W tym roku ptaki mają co jeść, więc jest szansa że nie będą ruszać borówki :D . W tamtym roku jagodę kamczacką zjadły w jeden dzień, w tym mam spokój.
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Może jeszcze nie wiedzą że są, u mnie w tamtym roku też nie ruszaly, a jak ruszyły to za jednym razem wyczyściły wszystko, nawet z ziemi :D
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Przepraszam Moderatora, pomyliłam dział. Proszę skasować pusty post.
Pozdrawiam
Beata
markis80
100p
100p
Posty: 177
Od: 27 maja 2011, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

kaLo pisze:Roztwór gipsu jest prawie obojętny, więc jego obecność nie powinna mieć wielkiego wpływu na ogólny odczyn zakwaszanej wody. Co innego mnie interesuje, czy parametry zakwaszanej wody będą stałe w czasie, bo "profesjonalnie wyliczona ilość " będzie prawidłowa dla danej partii wody a dla następnej już niekoniecznie. Wpisując w szukajkę "pH metr akwarystyczny" można znaleźć proste wskaźniki już od 40 zł. Za 200 zł można mieć całkiem niezłego Volcrafta z 3 letnią gwarancją. Samodzielna budowa też jest możliwa ale nieopłacalna, bo sama sonda kosztuje ok. 200 zł. Jest jeszcze możliwość załatwienia sond którym minął okres użytkowania z jakiegoś laboratorium . Dokładając do tego tani multimetr za kilkanaście zł można mieć "prawie"profesjonalny przyrząd. :D
Wapnovit to roztwór saletry wapniowej + mikroelementy. Możesz zastosować dolistnie wg zaleceń producenta. Na pewno nie zaszkodzi. Pamiętaj, że oprócz wapnia dostarczysz także azot. Nawożenie gipsem jest o tyle korzystniejsze, że oprócz dostarczenia łatwo przyswajalnego wapnia i siarki , dodatkowo blokuje toksyczny glin i poprawia strukturę gleby, szczególnie gliniastej. Bardzo ciekawy artykuł, polecam https://www.gospodarz.pl/aktualnosci/na ... fekty.html
Co do zakwaszenia wody dawka kwasu jest dobierana raz na dwa tygodnie miernikiem laboratoryjnym ale masz racje wahania pH mogą być ale nie większe niż 0,2 pH. A link który podałeś bardzo ciekawe, to dodam też coś od siebie może pomoże komuś http://permakultura.net/2015/03/25/zast ... nictwie-2/ . Jutro jadę po najzwyklejszy gips bo moje borówki od posadzenia nie widziały wapnia a raczej nawet go unikałem z niewiedzy.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Znam ten artykuł. Nie polecam takiego gipsu odzyskiwanego z płyt G-K bo zawiera różne dodatki, które były dodawane pod kątem wykorzystania w budownictwie a nie w rolnictwie. Na szczęście u nas takiego jeszcze (chyba) nie ma . Kup gips budowlany , szybki z "Dolina Nidy "w kolorze białoszarym. Pochodzi z naturalnych złóż. Można też spotkać gips budowlany w kolorze żółtobeżowym. To gips powstający podczas procesu odsiarczania spalin w elektrowniach lub elektrociepłowniach. Dla budowlanki jest OK ale może zawierać dodatkowe "mikroelementy" nie zawsze korzystne dla roślin.
;:222
michal_q
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 kwie 2017, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Bardzo proszę o opinie odnośnie przyczyn stanu poniższych krzaczków:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

oraz tych:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Krzaki posadzone w tym roku, dołki wykopane naokoło 40 cm głębokości, 100 x 100 cm, podłoże to torf litewski wymieszany z przekompostowaną korą z drzew iglastych. pH pod krzakami średnio ok 4,5. Nawadnianie kropelkowe. Podlewane wodą zakwaszoną do około 4 pH.

Co do czerwienienia liści zastanawiam się nad niedoborem magnezu. Ze względu na wysokie temperatury raczej wykluczam reakcję na zmianę temperatur.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

My tu piszemy o okazyjnym podlewaniu wodą zakwaszoną do 3,5-4,0 a poza tym idzie "kranówa" , która nieraz przewyższa pH 7.
Zakres podawany niemal we wszystkich artykułach na temat odczynu gleby dla borówki jest mierzone w 0,1M chlorku potasu (KCl) i jest niższe o 0,8-1,0 od pH mierzonego w wodzie. Jeżeli podlewasz stale kropelkowo wodą o pH 4 to wg KCl jest to ok 3 i dla borówki może być już za nisko i nie jest w stanie pobrać potrzebnych związków. Ustaw wodę na 5 i powinno się poprawić. 4,5 mierzone w wodzie to ok. 3,5 w KCl a to dolna granica dla borówki.
michal_q
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 kwie 2017, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

kaLo, to nie moje borówki, ale wydaje mi się, że nie są podlewane stale wodą o pH, o którym pisałem. Z tego co wiem, to beczka wody (200l) była zakwaszona od posadzenia borówek maks dwa razy. Kranówka ma 8 pH.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Późno już było i może coś źle doczytałem lub źle zrozumiałem albo podane informacje były sprzeczne. Czym jest mierzone pH?
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

michal_q pisze:

Co do czerwienienia liści zastanawiam się nad niedoborem magnezu. Ze względu na wysokie temperatury raczej wykluczam reakcję na zmianę temperatur.
To nie wygląda tylko na brak Mg ale na jakiś poważniejszy, bardziej złożony problem.

Strasznie sucho wygląda ta ziemia dookoła kwater borówek. To glina czy piach? Czy one dostają dosyć wody? Czy w ogóle dostały jakieś nawożenie bo torf plus kora to w zasadzie takie jałowe podłoże.

Jeszcze zauważyłam te białoszare plamy na liściach. Czy to jakiś osad czy raczej jakiś grzyb?

I, jak podpowiada Kalo, jakie tam jest właściwie pH pod krzakami?
Pozdrawiam
Beata
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Proszę państwa pod borówkami już dojrzewają jagody leśne:
https://imgur.com/a/eLzynVG
https://imgur.com/a/Mw1bri5

michal_q to wygląda na poważne niedobory nie tylko magnezu. Podobno nowsze odmiany borówki dobrze rosną nawet powyżej 5pH i lepiej wtedy przyswajają magnez. Tak mi się gdzieś obiło o uszy chyba na jakiejś konferencji czy innym wykładzie.
Zbadaj dobrze pH tak jak radzą i daj jakiegoś naturalnego nawozu który jest bogaty w mikro i makroelementy np obornik albo nawóz kurzy. Oczywiście wszystko z rozsądkiem. Lepiej dawać często małe porcje nawozu i obserwować reakcję rośliny niż dowalić za dużo na raz.
U mnie susza niemiłosierna ale borówki podlewam i mam problem bo się strasznie gałęzie zaczynają kłaść u niektórych odmian. Na niskiej borówce to mi się nawet ułamała gałązka pod ciężarem owoców. Pokarało mnie za pazerność :D
Erwin
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 maja 2016, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

@michal_q w poprzednim wpisie @bea_znad_morza zapytała o teren czy jest suchy. Na zdjęciach to wygląda jak gdyby borówki były sadzone na pustyni a węże się pozapchały. Prawie nic dookoła nie rośnie. Ja także zastanawiam się czy one są podlewane. Młode borówki nie dość, że powinny być dobrze zraszane to ja jeszcze osłaniam je w pierwszym roku od południowego słońca aby nie wypaliło w takich dniach jak obecne.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Na drugiej fotce na drugim planie jest całkiem bujna trawa i w dodatku zielona, wiec to nie pustynia. Widać też skrzyp co oznacza, że jest co najmniej kwaskowa jeśli nie kwaśna.
Po pierwsze nie wiadomo czy posadzono "doniczki" czy korzenie zostały rozluźnione. Jak napisała Bea, torf i kora to jałowe podłoże i na dodatek dość luźne więc zdolność magazynowania wody jest niewielka. Dodatkowo nie ma czegoś, co by było buforem utrzymującym pH czyli np. ziemi rodzimej , trocin drzew iglastych czy piasku. Gleba jest gliniasta więc należy się też liczyć ze zwiększoną ilością toksycznego glinu. No i nic nie wiadomo o nawożeniu . Nie wiadomo też czym było mierzone pH bo jeśli wynalazkiem na drucie to równie dobrze można było rzucić kostką. Wiarygodność wyników zbliżona.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”