Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Emielcia
50p
50p
Posty: 64
Od: 2 lut 2018, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Emielcia pisze: Obrazek
Dopiero co ukorzeniałam w połowie marca, ciągle do końca nie wiem jaka to sanseweria, ale już widzę że się łasnie przyjęła i zaczyna puszczać odrosty. Jestem zaskoczona że tak szybko :))

Obrazek

I takie pytanie przy okazji, co robić z korzeniami co przerosły przez otwory w doniczce?
Doniczka nie jest przerośnięta korzeniami jeszcze po 3 miesiącach, ale próbują uciekać dołem.

Obrazek

Obrazek
Emilia
szczypek22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 maja 2018, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Sansevieria Hahnii (Green Leaves) Sunrise lub Twisted Dwarf (dwie nazwy do tej roślinki). Po paru latach listki będą się zawijać, staną się twarde, ściemnieją moja po prawie 7 latach wygląda tak + około 6 miesięczny odrost.


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18818
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Nie ma takich sansewierii jakie podałeś...

Ta wyżej to jest S. trifasciata 'green hahnii'
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
h_jakub
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 cze 2018, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Cześć!
To mój pierwszy post i z góry przepraszam, jeśli temat był poruszany, ale przekopałam forum i niestety nie znalazłam jednoznacznego rozwiązania.
Mam od ok 5-6 lat taką sansewierię - przygarnęłam gdy sąsiad chciał ją wyrzucić przy wyprowadzce.
Była od początku spora, w międzyczasie nieźle też urosła (najdłuższe liście mają prawie metr). Rok temu przesadziłam ją do większej donicy (była już "wywrotowcem" :wink: )
Zupełnie nie znam się na roślinach, ale do tej pory dobrze znosiła moja ignorancję. Oprócz przesadzania rok temu nigdy nic specjalnego z nią nie robiłam. Tej wiosny nawet pierwszy raz zakwitła.
Ale od około 2-3 tygodni zauważyłam, że jej liście robią się pofalowane i zwijają w rulon. Kilka liści całkiem zwinęło się już w "rurkę". Dwa liście mają też jasne końcówki.
Podlewam od zawsze tak samo - co kilka dni, ale malutko. Stała też tak samo - na stole między oknami wschodnimi (rano przez kilka godzin jest dość mocne światło, ale jest nieco "cofnięta"). Gdy to zaobserwowałam wyczytałam, że może za często podlewam - przez tydzień tego nie robiłam, ale jest chyba nawet gorzej. Dziś zestawiłam ją z dala od okna.
Co robić? Będę bardzo wdzięczna za pomoc (jestem naprawdę zielona w temacie).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Wyciągnij z doniczki i sprawdź korzenie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18818
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Błąd, nie podlewa się sukulentów w sezonie małą ilością wody. Lejesz normalnie i odczekujesz aż przeschnie całkowicie podłoże. Oczywiście istotne jest odpowiednio przepuszczalne podłoże, mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2. Przesadź do nowego podłoża i zmień system podlewania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
h_jakub
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 cze 2018, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Dziękuję za info, w takim razie tak zrobię!
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

norbert76 ma oczywiście rację co do podłoża, ja pozwolę sobie dorzucić swoje dwa słowa, że zwijanie się liści (zakładając, że system korzeniowy jest zdrowy a nawadnianie odbywa się w sposób prawidłowy) może być spowodowane zaburzeniem ilości składników pokarmowych- w tym przypadku najprawdopodobniej niedoborem magnezu.
mcda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 maja 2018, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Obrazek

To są moje Sansewierie. Są u mnie dwa miesiące. Rozeta wypuściła już 3 nowe liście, druga na razie nic, choć jakieś coś małego jest pod jednym z liści. Ciekawi mnie ilu liści z dwóch kłączy tej wysokiej, mogę się spodziewać w skali rocznej? Czy ta doniczka jest wielkościowo ok?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18818
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Doniczka musi być z odpływem, nie może być osłonka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mcda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 maja 2018, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Ok rozumiem, ja akurat mam tu zamkniętą donicę, aczkolwiek zastosowałam drenaż (kilka cm) z keramzytu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18818
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Zawsze sadzimy rośliny do doniczki z odpływem i stawiamy na podstawku. Drenaż z kilku cm tutaj nic nie daje. Sukulenty w okresie wegetacyjnym podlewamy obficie, tak żeby nawet woda wypłynęła od spodu. Tak więc odpływ wody jest nie tylko, żeby nadmiar wody nie stał na dnie, ale też żeby była zachowana choć minimalna cyrkulacja powietrza. Tak więc, osłonka do wywalenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mcda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 maja 2018, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Zrobię może kilka dziur wkrętarką, nie będę robić rewolucji z przesadzaniem. A podstawka też się jakaś znajdzie.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”