Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18924
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

W żadnym wypadku w wodzie :!: Sukulentów nie ukorzenia się w wodzie, bo zgniją.
Ukorzeniasz w suchym podłożu, mieszanki ziemi i żwirku (mniej ziemi), można użyć nawet samego żwirku.
Senior pisze:Ja odciętej gałązki nie suszyłem, wsadzałem do podłoża mineralnego i podlewałem na podstawkę. Im mniejszy zraz, tym łatwiej się ukorzenia. Na zrazy nakładałem woreczki nylonowe, aby utrzymywały wilgoć. Ukorzenianie musisz przeprowadzać w jak najwyższej temperaturze, najlepiej na ciepłym parapecie lub latem - wtedy najłatwiej się ukorzeniają.
Tniesz patrząc na liczbę oczek, powinno być ich kilka na pędzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karlor
200p
200p
Posty: 201
Od: 13 lis 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

norbert76 pisze:W żadnym wypadku w wodzie :!: Sukulentów nie ukorzenia się w wodzie, bo zgniją. .
Adenium, nie każda obcięta część wypuści korzenie w wodzie, ale wypuści. Mam kilka sadzonek ukorzenionych w wodzie. Nie jest to najlepszy sposób na rozmnażanie adenium.
Kaktusów nie ukorzenia się w wodzie ! Sukulenty można. Nie zawsze się to udaje, ale...
Pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18924
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Nie wiem gdzie wyczytałeś, ale sukulentów w wodzie się nie ukorzenia. Nomen omen kaktusy to też sukulenty. Prędzej zgniją niż wypuszczą korzenie, dotyczy to również adenium.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
piterrs
100p
100p
Posty: 143
Od: 19 maja 2012, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warszawa

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Potwierdzam, w wodzie słabo się ukorzeniają.

Ja tnę na mniejsze części i bez żadnych dodatkowych zabiegów trafiają do doniczki z ziemią. Te z liśćmi wtedy dalej sobie rosną, a odcięte mniejsze kawałki po jakimś czasie wypuszczają boczne pędy.

Później wrzucę zdjęcia jak u mnie wyglądają.

Pozdrawiam.
Piterrs
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Liście mojego Adenium od pewnego czasu nie wyglądają za ciekawie, myślicie, że to jest jakaś choroba, czy efekt przypalenia?

Obrazek
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Bardzo miłe zaskoczyło mnie, jedno z moich Adenium. Początkowo nic nie zapowiadało sukcesu, a wręcz przeciwnie, zapowiadało tragedję.
Z kilku pąków kwiatowych, które miesiąc temu rosły:

Obrazek

- pozostał tylko ten jeden, największy, zdołał dorosnąć i rozkwitnąć. Pozostałe pąki kwiatowe, dostawały brązowych plam u podstawy szypułki, które bardzo szybko opanowywały całą jej długość i w przeciągu 2 - 3 dni obumierały i opadały.

Obrazek

Obrazek

Nie jest to jedyne Adenium, które o nietypowej porze (dla naszego klimatu), postanowiło wyprodukować pąki kwiatowe. Napiszę, chciałbym bardzo zobaczyć kwiaty szczególnie, że na części roślin, będą to pierwsze kwiaty po ich zakupie. Bardzo po cichu liczę, że może podobnie jak na Adenium pokazanym wyżej, część pąków kwiatowych dorośnie i rozkwitnie na pokazanych niżej roślinach:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- przy obecnej porze roku i pogodzie jaka obecnie "zagościła", niezbyt liczę na prawidłowy rozwój i wzrost pąków kwiatowych. Czekam na żarówki led i świetlówki do doświetlania roślin i spróbuję wspomóc rośliny w prawidłowym "karmieniu" pąków kwiatowych.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
basia_styk
500p
500p
Posty: 713
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Na powierzchni liści widać takie drobne przebarwienia, z czego wynikają?
Ten żółto-czerwony kwiat jest bardzo urodziwy!

B.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Przed wniesieniem roślin do wewnątrz, wszystkie moje Adenium profilaktycznie (na wszelki wypadek), obficie spryskałem całe rośliny, ich liście od spodu i od górnej strony i podłoże, środkiem przeciw przędziorkom stąd "osad", który z czasem zniknie, ale to trochę potrwa, bo teraz nie spryskuję roślin czystą, miękką wodą.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
leaderlolek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 paź 2018, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

"Ćwiczenie" korzeni adenium

Post »

Witam. Posiadam 3 młode i nieduże sadzonki adenium. Mają ok 5 cm wysokości i po 4-5 listków. Chciałbym wykonać (przynajmniej na 1 sadzonce) trening korzeni a mianowicie przy pomocy preparatu do ukorzenienia chciałbym by moje adenium miało dużo korzeni rosnących prostopadle do kaudexu. Kiedy mogę wykonać taki zabieg? I chciałbym by kaudex rósł od razu na grubość choć wiem że gdy on będzie się powiększał a korzenie będą rosły wstrzymał tym samym kwitnienie na kolejny rok. Kiedy więc mógłbym wykonać taki zabieg?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18924
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Na wstępie, na tym forum przed założeniem nowego wątku proszę korzystać z wyszukiwarki.
Proponuję poczytać przynajmniej dwie ostatnie części tego wątku, do którego przeniosłem Twój post.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Bardzo trudny czas dla Adenium, rosnącym na wewnętrznych parapetach, jak i dla ich opiekuna. Temperatura na parapecie miedzy roślinami, utrzymuje się w granicach ~20 st C. Przy takiej temperaturze i przy braku czystych promieni słonecznych, bardzo trudno jest mi określić czas, kiedy już powinienem podlać rośliny. Wczoraj po dziewięciu dniach, bardzo delikatnie podlałem Adenium, reakcja była natychmiastowa. Kwiat, który był już częściowo ze "złożonymi" płatkami i pochylony do podłoża, przez noc rozchylił wszystkie płatki i "podniósł" się m/w o około 30 st. w porównaniu z pozycją przed podlaniem. Podejrzewałem, że to już koniec kwitnienia, ale myliłem się. Żałuję, że nie zrobiłem fotki z pozycją i wyglądem kwiatu, przed podlaniem - wyglądał nieciekawie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- trudny czas dla roślin z ilością naturalnego światła, jego intensywnością, długością dnia, panującymi temperaturami. Pąki na kilku Adenium nadal rosną, ale bardzo, bardzo powoli.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Nie tylko pogoda zaskakuje, rośliny również nietypowo reagują, na takie anomalie - ze sprzyjającymi do wegetacji warunkami i je skrzętnie wykorzystują:

- wczorajszy widok jednego z moich Adenium obesum przed podlaniem:

Obrazek

Obrazek

- taki widok zobaczyłem dzisiaj, po wczorajszym podlaniu roślin:

Obrazek

Obrazek

- to Adenium miało na drugiej gałązce również pąki kwiatowe. Jeden z najmniejszych pąków, był zwiędnięty, brązowy i "oklapnięty". Chciałem go usunąć, ale musiałem popełnić jakiś błąd, bo oderwałem od łodygi wszystkie pąki lub rosnące pąki kwiatowe, również już były zaatakowane procesem usychania. Możliwe, że zbyt oszczędne i długi czas między podlewaniami jest przyczyną, że poszczególne rośliny, nie są w stanie w dostatecznym stopniu "wykarmić" wszystkie rosnące pąki kwiatowe;
- obecny czas - pora roku ze swoimi tegorocznymi anomaliami, jest trudna nie tylko dla roślin, ale również i dla mnie. Nie wiem jak w takich warunkach opiekować się tymi roślinami, tz. podlać czy nie podlewać. Obawiam się zbyt wcześnie podlać, żeby nie zalać bryły korzeniowej i doprowadzić do utraty roślin. Podlewam bardzo delikatnie, tz. odmierzam ilość wody w ml, dostosowując jej wielkość, odpowiednio dla każdej wielkości doniczki i rośliny i taką odmierzoną ilością podlewam.
Nie jest to ostatnia roślina, której jak wszystko dobrze pójdzie i nic niespodziewanego się nie wydarzy, to będę miał możliwość w bardzo krótkim czasie pokazać inne kwitnące rośliny.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
JustynaTina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 6 lis 2018, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam, dopiero zaczynam swoją przygodę z Adenium, w związku z tym mam pytanko. Czy czerwone "pąki" widoczne na zdjęciu poniżej to przyszłe gałązki? Sadzonka ma około 10 miesięcy, od miesiąca doświetlana pod lampą. Pozdrawiam.


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”