Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
tyxck
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 maja 2017, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Witam

Dzisiaj mój trawnik wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Pierwsze koszenie już było. Czy teraz można po następnym koszeniu nawozu użyć do trawnika? Albo nawozu do pozbycia się chwastów?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Jakim nawozem pozbędziesz się chwastów ? naczytałeś się bajkowych opowieści ?
Gdybym ja miał ten dylemat jakiego nawozu użyć sięgnąłbym po nawóz z mniejszą zawartością azotu ale z większą fosforu i potasu. Kostrzewa czerwona jest super ale musi rozbudować system korzeniowy.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Wojtas87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 sie 2018, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak zadbać o nowy trawnik

Post »

Witam wszystkich na forum,
Miesiąc temu zabrałem się za zrobienie pierwszego w życiu trawnika.
Wcześniejsze "coś" nie można było nazwać trawą a raczej klepiskiem z samosiejką.
Chciałem zrobić trawnik ekonomicznie, jak najmniejszym nakładem pracy i w dodatku sam, więc niestety musiałem pomijać niektóre profesjonalne etapy tworzenia trawnika.
Jednak podsumowując nie wyszło źle, a co najważniejsze jestem zadowolony z efektu.
Aktualnie jestem po pierwszym koszeniu i mam pytanie co dalej?

1.) Kupiłem kilka worków Yara Mila Hydrocomplex czy mogę już delikatnie potraktować tym nawozem trawnik, czy wstrzymać się z nawożeniem na następny sezon? Zastosować jakiś inny nawóz?

2.) Chwasty, owszem są. Specjalnie wstrzymywałem się z pierwszym koszeniem dość długo abym zaobserwował dokładnie gdzie i jakie chwasty wychodzą. Pytanie:
Czy dobrze zaobserwowałem, że głównym problemem u mnie będzie występowanie perzu i lebiody (komosy)?

3.) Co z chwastami? Zrobić oprysk czy polecacie jakiś preparat w granulkach (jeśli już chciałbym aby działał na te chwasty które u mnie występują, a nie jakiś uniwersalny.

4.) Ogólnie patrząc na trawnik do jakich porad powinienem się zastosować aby trawnik był piękny, gęsty i zielony? :)

Poniżej wklejam zdjęcia jak to wszystko wygląda.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Na przyszłość zanim założysz nowy temat polecam skorzystanie z wyszukiwarki. Na forum mamy już wiele tematów dotyczących trawnika. https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=10197
szarotka66
liberta1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 sie 2018, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Część.Zakladam trawnik na starym i mam z tym problem. Na 1/3 terenu była wcześniej grządka i w tym miejscu teren jest niżej o jakieś 3 cmz wyraźną granicą. Gleba tam jest miękka i zapadająca się zwłaszcza po deszczu czy podlewaniu.
Może od początku.
Działkę mam od niedawna, w miejscu zakładanego trawnika skosilem chaszcze i rozsialem jakas mieszankę uniwersalna trawy która znalazłem w zaśmieconj altance. Po czasie okazało się że na 1/3 tego terenu ziemia zapada się pod butem i w miarę podlewania osiada coraz bardziej, wcześniej były tam jakieś grządki i ziemia na oko jest bardziej lekka ,pewnie była przekopywania, nawożona i mieszana. Ogólnie gleba jest gliniasta ,ciężka na całym terenie.
Na pozostałej części jest sporo dołków i przerośniętych kemp.
Plan mam taki.
1.roundap na całość. I wygrabienie wyszystkiego
2.glebogryzarka 2 razy w w jedną i w poprzek żeby wszystko ze soba wymiesza, wyrównam sciagajac ziemię w zagłębienie i jeszcze raz przekopie.
3.nasypie ziemi z kompostownika myślę że będzie warstwa ok 3-4 cm .
4.wysiew trawy zgodnie z zasadami sztuki.

Jak to oceniacie?
jordan23mk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 wrz 2018, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Witam,

Bardzo bym prosił o radę.
Dzisiaj mija dokładnie 14 dni od wysiewu nasion.
Na chwilę obecną stan jak na zdjeciach.
Za bardzo nie wiem jak poradzić sobie z tymi łysymi platami? I jak zagescic trawę?
Czy dosiewac teraz? Czy jednak czekać i dosiac po pierwszym koszeniu?
A może trawa jeszcze w ty miejscach sama wyrośnie i za bardzo panikuje?
Proszę o podpowiedź.


Obrazek


Obrazek
liberta1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 sie 2018, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Część. Jak widzisz marnie tu z pomocą. Ja nie mogę się doczekać na odpowiedź prawie 2 tygodnie.
Zrobił bym tak. Skosil a potem dosial. To rada laika.
Powodzenia.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

jordan23mk pisze: Dzisiaj mija dokładnie 14 dni od wysiewu nasion.
Na chwilę obecną stan jak na zdjeciach.
Za bardzo nie wiem jak poradzić sobie z tymi łysymi platami? I jak zagescic trawę?
Czy dosiewac teraz? Czy jednak czekać i dosiac po pierwszym koszeniu?
Nie wiem jaka to jest mieszanka ale jeśli były w niej kostrzewy/wiechliny to one dopiero zaczną kiełkować. To co wzeszło do tej pory to pewnie życica i u mnie też bardzo nieregularnie wschodziła, więc radzę jeszcze poczekać i pamiętać o podlewaniu rano i wieczorem jeśli jest u was tak sucho jak u mnie. Jeśli po 1/2 koszeniu będzie widać jeszcze jakieś puste place to wtedy można śmiało dosiewać tą samą mieszanką co wcześniej.
jordan23mk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 wrz 2018, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Sprawdziłem to moje nasiona w około 35 procent to nasiona traw o których piszesz.
W takim razie podlewam dalej i czekam do pierwszego koszenia, najwyżej po pierwszym koszeniu dosieje w tych brakujących miejscach.
Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Olago
200p
200p
Posty: 227
Od: 7 sty 2013, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

I jak teraz? Coś więcej urosło?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

liberta1 pisze:Zakładam trawnik na starym i mam z tym problem. .......
Plan mam taki.
1 .Roundap na całość. I wygrabienie wszystkiego
2. Glebogryzarka 2 razy w w jedną i w poprzek żeby wszystko ze sobą wymieszać, wyrównam sciągając ziemię w zagłębienie i jeszcze raz przekopię.
3. Nasypie ziemi z kompostownika, myślę że będzie warstwa 3-4 cm .
4. Wysiew trawy zgodnie z zasadami sztuki.
Jak to oceniacie?
Ja bym jeszcze dodał wybronowanie chwastów trwałych, poziomowanie i wałowanie. Teraz na jesieni i potem jeszcze raz po zimie.Docelowe wysianie trawy na przyszłą jesień po zakończeniu wszystkich prac ziemnych, .
Marysia2017
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 lis 2018, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawnik na glebie bielicowej/pseudobielixowej.duzo piachu...

Post »

Serdecznie witam wszystkich forumowiczów. Jestem tutaj nowy, przeglądałem forum, ale nie widzę tematu który by mi mógł pomoc, zatem sam postanowiłem napisać. Jakiś czas temu dostaliśmy z żoną działkę rolną, na której postanowiliśmy wybudować wymarzony domek letniskowy.
Podstawa to trawa która nam się marzy. Problemem chyba jest to, że działka jest z w/w gleb choć specjalistą nie jestem. Rozpiszę harmonogram prac, które zaplanowałem i może ktoś z Państwa mi doradzi czy dobrze kombinuję, bowiem robię to na własny rozum, który może być mylny oczywiście .
Zacznę od tego ,że działka ma 1500 m wielkości i była porośnięta drzewami rożnego typu, które zostały wykarczowane .Obecnie wygląda to tak jak na zdjęciach, które są niżej .

1 Wykarczowanie działki (zrobione )
W planie :
2 zamówienie koparki w celu wyrwania korzeni których jest dość sporo.
Teraz mam dylemat ponieważ chcieliśmy trawnik, ale najważniejszy jest domek, na który mamy zgodę i chcę zrobić studnię głębinową /szambo/, zrobić zraszanie trawy żeby to było pod ziemią.
3 Myślałem, żeby po wyrwaniu uprzątnięciu korzeni z działki kopać dziurę na ławę fundamentową i szambo i przyłącze do prądu.
Teraz nie wiem, czy tak robić czy wyrwać korzenie i zrobić coś w kierunku trawnika tzn dużo tam resztek gałązek po karczowaniu-czy to się sprząta od razu? Czy pryskać?
To jakaś chemia? Potem zaorać? Kopać na końcu fundament i szambo?

Nie wiem tak naprawdę co po kolei robić etapami żeby nie namieszać i później czegoś nie robić dwa razy. Dodam, że domek mały 35 m .
Jeśli chodzi o sadzenie trawy na piasku to czy jest to możliwe? Czy jakiś nawóz (potoczny gnój) pomoże? Zwozić tony ziemi ? Jakieś rady ? Wiem, że będzie ciężko to zrobić ale jesteśmy zdeterminowani.
A i jeszcze koparka potrzebuje zrównać teren ponieważ jest trochę wyżej z jednej strony dalej są dziury, pytanie czy wyrwać korzenie i od razu równać czy sprzątnąć resztki gałązek itd jak to zrobić ?
Bardzo dziękuję za poświęcenie czasu i za rady .
Obrazek

Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik na glebie bielicowej/pseudobielixowej.duzo piachu...

Post »

Proponuję:
1. Doprowadzenie prowizorycznej energii elektrycznej na plac budowy.
2. Postawienie prowizorycznej ubikacji.
3. Wyrwanie korzeni.
4. Wyrównanie i wypoziomowanie terenu.
5. Rozdrobnienie gałęzi i zrobienie ze zrębków stosu kompostowego. Z pni i konarów zrobienie ścian kompostownika. Zaszczepienie w nich grzybni boczniaka.
6. Pobranie próbek gleby, danie ich do zbadania w Stacji Chemiczno-Rolniczej. Zlecenie opracowania zaleceń nawożenia korekcyjnego. Nawożenie korekcyjne po wyrównaniu terenu.
7. Zlecenie wykonania projektu działki, domku, szamba, studni głębinowej, doprowadzenia energii elektrycznej.
8. Zrobienie studni głębinowej.
9. Zrobienie szamba.
10. Wybudowanie domku.
11. Ogrodzenie terenu.
12. Pobranie ponowne próbek gleby, danie ich do zbadania w Stacji Chemiczno-Rolniczej. Zlecenie opracowania zaleceń nawożenia korekcyjnego. Nawożenie korekcyjne po wyrównaniu, wypoziomowaniu terenu.
13. Zagospodarowanie działki zgodnie z jej projektem.
14. Założenie trawnika.
Marysia2017
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 lis 2018, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Czy na etapie wyrywania korzeni przed równaniem terenu, mam go oczyścić z gałęzi i pozostałości po karczowaniu?
Czy po wyrwaniu korzeni i wyrównaniu koparka mam ta ziemie zaorać?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”