Pilea peperomiowata, pieniążek (Pilea peperomioides) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

norbert76 co prawda w innym wątku obiecałam Ci piwo/czekoladę/costam za pomoc z monsterą, jeszcze nie wiem czy pomogło :D

Ale chciałam tylko pokazać że dziękuję za poradę z pieniążkiem :)

To zdjęcie zrobiłam mu w marcu (właściwie patyczakowi, ale to jedyna udokumentowana fotka mojej pilei :D). Wtedy ta pilea miała już jakieś 7 miesięcy i w ogóle nie ruszała. Dwie identyczne mam, obie takie samej wielkości.
Obrazek


Dziś:
Obrazek
;:172
monikas81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 wrz 2018, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Witam, czy ktoś zdiagnozował kropki na spodniej stronie liścia Pilea, o których pisał bkcejtke w maju? Mam identyczny problem - kropki są w miarę symetryczne, nie dają się zmyć ani zdrapać bez uszkodzenia liścia. Mam Pilea od 2 dni i nie wiem czy to taka jego uroda czy może jakiś pasożyt lub choroba :)
kuzynkacos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 maja 2017, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Witam! To moja pierwsza w życiu pilea. Stoi tuż przy oknie od strony południowo-wschodniej. Podlewana jest raz w tygodniu z nawozem uniwersalnym zgodnie z jego przeznaczeniem. Staram się nie podlewać w momencie gdy ma mokre podłoże. Wyczytałam, że powinnam ją spryskiwać. Obawiam się jednak choroby grzybiczej. Coś z nią nie tak. Zaczęła zwijać swoje liście, a na innych pojawiają się plamy. Pomocy!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

--- 13 paź 2018, o 16:21---
Monikas81
Hej, wydaje mi się, że są to otworki w liściach, które mają za zadanie pozbycia się nadmiaru minerałów, które mogłyby uszkodzić komórki rośliny :) Nie wiem czy konkretnie pilea tak ma ale wiele roślin ratuje się w ten sposób przed zasoleniem :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18818
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Przede wszystkim po co nawozisz o tej porze roku? W okresie jesienno-zimowym wstrzymujesz się z nawożeniem.
Druga sprawa, przesadzałaś po zakupie? Nie? Źle. Tak, do samej ziemi, też źle. Roślina wygląda na przelaną. Sprawdź stan korzeni i przesadź do mieszanki ziemi do sukulentów i agroperlitu albo żwirku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nerissa88
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 9 sie 2018, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Cześć,
Macie pomysł co dolega mojej pilei?
Początkowo była "normalna", w okresie upałów (stała na parapecie) zaczęły jej się wywijać liście pod spód. Od tego czasu: przestawiłam w mniej nasłonecznione miejsce, przesadziłam, zrobiłam oprysk Envidorem (nie widziałam żeby miała pajączki, ale inne moje rośliny miały), podlałam kilka razy odżywką. Efekt zerowy, wciąż liście podwijają się pod siebie. Żadnych innych oznak choroby - liście sztywne, grube, rośnie dobrze, wypuszcza nawet "dzieci". O co jej może chodzić?

Obrazek
Bardzo początkujący hodowca roślinek, za głupie pytania z góry przepraszam :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18818
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Na podłożu widzę pleśń, czyli albo jest ono zbyt zbite - posadzenie w samej ziemi (powinna być mieszanka ziemi i żwirku albo agroperlitu), albo/i za często podlewasz. W przypadku pilei powinnaś pozwolić delikatnie przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi.
Jak daleko stoi od okna? O tej porze roku może spokojnie stać na parapecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nerissa88
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 9 sie 2018, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

To nie pleśń tylko piasek, taka ziemia nakrapiana :) Mam tendencję do przelewania wszystkiego, więc jest wsadzona w ziemię do sukulentów i (czego nie widać) doniczka stoi na podwyższeniu (nakrętkach z butelek) w osłonce. Podlewam jak przyschnie ziemia na górze i to w sposób taki, że wstawiam samą doniczkę do zlewu tam podlewam i jak obcieknie to wraca do osłonki.... nie ma mowy o przelaniu, za dużo kwiatów tak zabiłam i teraz jestem mądrzejsza ;)
Choć koleżanka od której ją dostałam mówiła, że zwykle o swojej zapomina i podlewa dopiero jak zrobi się podwiędła i jej liście opadną - może tego spróbować?
Bardzo początkujący hodowca roślinek, za głupie pytania z góry przepraszam :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18818
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Tylko nawet ziemię do sukulentów trzeba zmieszać z rozluźniaczem. Inaczej będzie się zbijać, do korzeni będzie docierać w ograniczonej ilości powietrze, a podłoże w głębi doniczki może dużo wolniej przesychać.
Tak więc spróbuj na razie wpierw nieco ograniczyć podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
papryczka07
50p
50p
Posty: 59
Od: 13 kwie 2017, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Witam. Piszę z ogromną prośbą o pomoc !

Dostałam pilea pieniążka od znajomej na początku rósł pięknie. Latem przesadziłam ją w ziemie zmieszaną z piaskiem do małych doniczek. Teraz jakoś miesiąc temu przesadziłam pilea w większe doniczki, ale z czystą ziemią bez piasku i od tego momentu zaczęło się dziać nie dobrze. ;/ Pilea od tego czasu gubić liście i robić się brązowa. ;/
Macie jakiś pomysł jak ją mogę uratować ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Każda rada na wagę złota, ;) z góry dzięki i pozdrawiam.

Na tym forum piszemy poprawnie po polsku, post poprawiłem. Następny napisany niepoprawnie wyleci do śmietnika/mod.
Bądź cierpliwy.
Nigdy się nie poddawaj.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18818
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Cóż, jak na dłoni widać podstawowe błędy.
1. Po co przesadziłaś po zaledwie kilku miesiącach, skoro rosła w miarę optymalnym podłożu :?:
2. Błędem było przesadzenie nie tylko po tak krótkim czasie, o nieodpowiedniej porze roku, ale i posadzenie do dużych doniczek i samej ziemi. Nigdy nie sadzimy roślin doniczkowych do samej ziemi!

Skutek jest taki, że biorąc pod uwagę stan rośliny, możesz wywalić ją do śmietnika, nic z niej już nie będzie.
A wystarczyło poczytać od razu o pielęgnacji, to by roślina najprawdopodobniej by jeszcze żyła...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
schatzi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lis 2017, o 11:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

A ja mam pytanie o młode sadzonki, czy można je hodować w mini szklarni? Mam na myśli taka z ikei, na parapet...
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Witam :wit od pewnego czasu na mojej pilei zaczynają pojawiać się kropki takie jak na zdjęciu, następnie liść robi się żółty i odpada. Czy to może być wina suchego powietrza??
Obrazek
polyken
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2017, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Witam
Mam od kilku tygodni problem z moim pieniążkiem - liście odpadają zanim jeszcze zdążą w pełni urosnąć. Roślina posadzona jest w ziemii uniwersalnej z perlitem, utrzymuję ją delikatnie wilgotną, stoi 1,5 m od południowego okna i kaloryfera, zraszam ją prawie codziennie.
Co robię źle?

Obrazek

Obrazek

Obrazek


---9 sty 2019, o 15:55 ---

Dodatkowo cały czas rosną nowe liście.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”