Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

A ja mam pytanie, może głupie, ale skąd wiadomo, że liście odżywiają cebulę i nie trzeba ich ścinać gdy roślina wchodzi w fazę spoczynku.

Zrobiłam tak i nie ścięłam liści, przestałam podlewać i stoi w zimnym pokoju, liście baaardzo powoli zaczynają więdnąć, jeden na miesiąc od jesieni. Czytałam, że roślina może spać z zielonymi liśćmi, ale dotknęłam cebuli i jest ona o połowę mniejsza niż była kiedy podlewałam. Tak myślę, że może teraz roślina zbyt się wysila i karmi te liście i dlatego tak chudnie. Wiadomo, schudła bo nie ma wody, ale czy nie byłaby grubsza gdyby nie musiała karmić liści?

Gdy zacznę podlewać to te liście zostaną, czy zwiędną?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Nie, nic cebula nie karmi... Robi się mniejsza, bo traci wodę i jest to całkiem normalne zjawisko. Natomiast w liściach masz składniki pokarmowe, których będzie potrzebować przed wejściem w stan wegetacji.
Nieco podobnie masz z drzewami, na jesieni ściągają z liści do korzeni składniki pokarmowe, a na wiosnę proces idzie w drugą stronę. Każdy miał to z nas w szkole na biologii.
Nic nie podlewaj, nie grzeb niepotrzebnie w ziemi, zostaw po prostu w spokoju aż do wiosny. Jak zacznie wypuszczać ew. pęd kwiatowy to dopiero możesz zacząć delikatnie podlewać. Jeśli nie zakwitnie, co jest możliwe, oznaką zakończenia spoczynku będzie wypuszczanie nowych liści.
I tyle, sprawa zresztą wiele razy powtarzana.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Poniżej moje dwa Hippeastrum. Pierwsza roślina to stara odmiana skradziona mojej mamie, druga to roślina z własnego wysiewu (nasiona od sauromatum). Nie podlewane od początku września, zrzuciły większość liści. Tydzień temu przesadzone w nowe, większe donice zaczynają nowy cykl. Większa cebula powinna w tym roku zakwitnąć, mniejsza może za rok lub dwa.

Obrazek

Pozdrawiam,
Artur
Awatar użytkownika
aturi
200p
200p
Posty: 469
Od: 8 maja 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Kupował ktoś z was cebulki z chin na ebay? Korci mnie aby kupić,ale czy przyjdzie przesyłka normalnie jak nasiona,czy ją celnicy zgarną?
Pozdrawiam Marcin :)
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Na ebay to nie wiem, ale ktoś kupował z Chin przez Aliexpress i cebulki przyszły w marnej kondycji, coś tam chyba nawet było cebulami innego gatunku, a nasiona to już na pewno nie hippeastrum. Wiem, że po relacji z tych zakupów całkowicie odeszła mi ochota na te niby oszczędności. To już wolę nasze marketowe, niezgodne i niezbyt zdrowe, ale zawsze do odratowania. :?
Pozdrawiam. Jola.
Awatar użytkownika
rosliny
200p
200p
Posty: 286
Od: 11 sty 2015, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Kupiłam w naszym markecie hippeastrum, początkowo wyglądał bardzo dobrze miał już pąk kwiatowy, jednak po nie długim czasie łodyga zaczęła wiednąć zanim kwiaty się rozwinęły. A obecnie zaczynają żółknąć liście... :roll: jak mu pomóc?
Pozdrawiam Danuśka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Niekorzystne warunki uprawy - mało słońca, zmiana miejsca oraz może przechłodziło podczas transportu. Względnie mogło zostać przelane - przed zakupem i po.
Wyjmij z doniczki, sprawdź stan korzeni oraz dokładnie obejrzyj cebulę czy nie jest miękka.

Ps. Nie ma roślin takich jak hipki, a hippeastrum albo zwartnica.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

aturi pisze:Kupował ktoś z was cebulki z chin na ebay?
Jak masz za dużo pieniędzy do wyrzucenia, to....kupuj. Kwiatów na pewno z tego nie będzie. Dostaniesz cebulki niekoniecznie hippeastrum miniaturowej wielkości, np
https://ae01.alicdn.com/kf/UTB87iHeFGrF ... bnpXal.jpg
Na e-bay owszem, ale nie z Chin!!!!!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Ale wielkość cebulek nie jest chyba większym problemem? Osobiście sadziłem takie własne małe cebulki przybyszowe i tylko trochę dłużej trzeba czekać na kwitnienie.
Co do sprowadzania z Chin czy innego kraju spoza UE trzeba liczyć się z tym, że paczka może zostać wstrzymana w UC. Jak zostanie sprawdzona co jest zawartością, możesz już nie dostać paczki ze względu na przepisy fitosanitarne. Poczytaj o sprowadzaniu roślin z zza granicy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
aturi
200p
200p
Posty: 469
Od: 8 maja 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Ada A co ma wielkość cebulek? Dobry nawóz i troszkę więcej czasu poczeka się na kwitnienie. :)
norbert76 Czytałem już o sprowadzeniu roślin za granicy, :) ale zaintrygowało mnie czy ktoś kupował i zaryzykował, :) ot tak z ciekawości..
Pozdrawiam Marcin :)
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

rosliny miałem kiedyś podobny przypadek. Po wyjęciu rośliny z donicy okazało się, że jest cała zgniła. Sprawdzenie stanu cebuli i korzeni będzie najlepszym rozwiązaniem.

Pozdrawiam,
Artur
Awatar użytkownika
andziula30
200p
200p
Posty: 338
Od: 9 kwie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

W tym roku moje hippeastra długo nie pospały,pojawiają się pierwsze pąki. Chciałam też zmusić do odpoczynku i kwitnienia 3 letnie siewki. Przestałam podlewać ,ale się zbuntowały . Poszły w liście, wiec zostały przesadzone. Tegoroczne siewki z kwietnia i sierpnia też nie chcą odpoczywać.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I niech patrzą liście, tak łatwo upaść jak one wszystkie.
Niech kwiaty zobaczą, że ludzie choć tańczą razem, sami płaczą...
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Post »

Andziula, kwitły Ci już kiedyś siewki? Jeśli tak, ile lat miały? Czekam z niecierpliwością na kwiaty u moich siewek :)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”