Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2027
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jeszcze nieco ponad miesiąc i zacznę cięcie krzewów. Ten rok będzie dla mnie ważny z wielu punktów winiarskiego widzenia. Jednym z najważniejszych jest pewność i wprawa, jakie uzyskałem w formowaniu krzewów metodą "gobelet". Nowe nasadzenia poprowadzę głównie tą metodą, ale o tym więcej wiosną.
Dzisiejsze zdjęcia Rieslingów i Pinot Blanc.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2027
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zgodnie z kalendarzem księżycowym jutro jest dobry czas wysiewu nasion. Chcę wysiać nasiona własnego Rieslinga. Jaką ziemię polecacie? Kwiatowa czy może być z ogrodu ?
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Już kilka lat z rzędu używam gotowej mieszanki pt.'Ziemia do wysiewów', dostępnej w LM. Dzisiaj przytargałam właśnie pierwszy worek. :wink:
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2027
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

A dziękuję. :) Stosowałem dwa lata temu. Zatem do sklepu. Używam też ziemi z kretowisk, ale z tej części ogrodu, gdzie jest lżejsza gleba.
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zgadza się, lżejsza i luźniejsza ziemia umożliwia szybsze wschody. Zreferujesz eksperyment w tym wątku? Będę monitorować. :D
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2160
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Teraz nie sieje się żadnych roślin, zaczekaj z tym do minimum marca, kwietnia aż dzień będzie dłuższy.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2027
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Otwierają się łuski winorośli, tzw. "bielenie pąków", czyli ponoć najlepszy czas na pobieranie sztobrów. Wcześniej o miesiąc.
St. Laurent
Obrazek
Portugieser Bleu
Obrazek
Merlot (głowa)
Obrazek
Veltliner
Obrazek
Podobnie jest u Elblingów, Chasselas, Pinot Noir i Pinot Blanc.
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dolnoslonzok
Mam pytanko do Ciebie :) Chce w tym roku przesadzić stary winogron, który poprzedni właściciel posadził koło altanki. Winogron stary bo na pewno ma z 20 lat. Ale szkoda mi go wywalić :)
Kiedy to muszę zrobić i jak by było dobrze ???
Z tego co się orientuje najlepiej gdy tylko ziemia odmarznie???
Czekam na poradę fachowca :D
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dolnoslonzok pisze:Otwierają się łuski winorośli, tzw. "bielenie pąków", czyli ponoć najlepszy czas na pobieranie sztobrów.
Moim zdaniem patyki można już ciąć po pierwszych mrozach grudniowych, jeśli da się je dobrze przechować.
Z moich doświadczeń najgorzej ukorzeniają się późno cięte, tuż przed ruszeniem soków.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2027
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

buum pisze:Dolnoslonzok
Mam pytanko do Ciebie :) Chce w tym roku przesadzić stary winogron, który poprzedni właściciel posadził koło altanki. Winogron stary bo na pewno ma z 20 lat. Ale szkoda mi go wywalić :)
Kiedy to muszę zrobić i jak by było dobrze ???
Z tego co się orientuje najlepiej gdy tylko ziemia odmarznie???
Czekam na poradę fachowca :D
buum, miło mi, ale nie jestem fachowcem. :)
Poradzę Ci jednak, bo wiele krzewów już przesadzałem. Przede wszystkim sprawdź kalendarz księżycowy, kiedy bedzie korzystny czas na tego typu prace. Następnie czekaj, aż warunki pogodowe pozwolą na taką pracę. Musisz po pierwsze skrócić wszystko, co nad ziemią (ucięty materiał zostaw jako sztobry na sadzonki, gdyby akcja przesadzania nie powiodła się). Szpadlem zrób podkop wokół krzewu o średnicy przynajmniej 1,5m i głębokości takiej, by powycinać boczne korzenie. Wykop krzew z jak największą bryłą. Jeżeli nie uda się Tobie wykopać krzewu z dużą bryłą, polecam Ci moczyć korzenie przez dobę w warunkach zewnętrznych. Są zdania, że to niepotrzebne, ale u mnie się sprawdza. No i później posadź krzew w miejscu docelowym. Mogłbym prosić Cię o zdjęcie krzewu ? Może coś jeszcze podpowiem. :)
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2027
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

szukacz pisze:
Dolnoslonzok pisze:Otwierają się łuski winorośli, tzw. "bielenie pąków", czyli ponoć najlepszy czas na pobieranie sztobrów.
Moim zdaniem patyki można już ciąć po pierwszych mrozach grudniowych, jeśli da się je dobrze przechować.
Z moich doświadczeń najgorzej ukorzeniają się późno cięte, tuż przed ruszeniem soków.
szukacz, od dwóch lat nie tnę krzewów na sztobry w grudniu. Zdecydowałem tak, gdy dwa lata z rzędu materiał zadołowany w piaszczystej części ogrodu na głębokości dwóch szpadli wykopywałem z pleśnią. Po tych przygodach krzewy tnę na sztobry w lutym, (cięcie formujące natomiast wykonuję najpóźniej w pierwszym tygodniu marca) i zauważyłem, że sztobry z cięcia lutowego ukorzeniają się najlepiej.
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dolnoslonzok.
Jeśli teraz pobiorę sztobry( otwieranie luski), to mam jeszcze miesiąc przechować w lodówce, czy od razu ukorzeniać.
Obawiam się, czy z powodu małej ilości swiatła o tej porze, nie wybiegną mi.
Ukorzenianie na parapecie.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2027
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Grania, na Twoim miejscu zadołowałbym je w ogrodzie, a zaczął ukorzenianie za miesiąc.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”