Wszystko o pomidorach cz. 15

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 281
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Merkor pisze:Dwa dni temu wzeszły mi pomidory, trzymam je na parapecie południowym z dostępem do słońca i mimo, że doświetlam dwiema świetlówkami 18w/865 o godzinie 17:30 zaczeły się powoli zamykać liścienie. Temperatura była około 25 od 9:00 i obecnie spadła do 19. Za chłodno czy za ciemno?
Merkor pisze:Myślałem by wyłączyć im światło w okolicy 20:00 ale skoro uznają że 10 godzin im wystarczy (7-17) to muszę to uszanować.
Mam wrażenie, że jednak zamkneły się około 17 z mojej winy (zbyt ciemno/zimno)
badzia w nocy nie doświetlam, niech śpią bo wiem że w nocy zachodzą u nich jakieś reakcje i nie wolno doświetlać przynajmniej 4h.
Chyba nie tak.
Po prostu nie dałaś czasu i szansy młodziakom które ledwie co wyszły z ziemi załapać cyklu dzień/noc.
Ten cykl z doświetlaniem powinien być jednak regularny od samego początku.

Przez pierwsze dni możesz nawet doświetlać nawet 24h skracając czas przygotowania rozsady - chyba na dzisiaj nie jest potrzebne.
Później przynajmniej 8 godzin snu.

Od otwartych liścieni i na pierwsze dni 19 stopni to upał.

Zamiast świetlówek 865 warto poszukać dedykowanych, np. firma grożąca tym że Os..m i seria Fluora
pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Stosując nieumiejętnie doświetlanie można zrobić więcej złego niż dobrego. Po pierwsze pomidor to roslina krótkiego dnia, ale wymaga intensywnego światła to co dla naszego oka może się wydawać jasnym dla pomidora to za mało. Najlepszym przykładem jest wyciąganie się sadzonek. Stosując doświetlanie trzeba przyjąć min 4000 luksów. Jak to obliczyć bez przyrządów, podam przykład od siebie. Stosuję żarówki 28W led grow. Żarówki umieszczone są ok 15- 20cm nad wierzchołkami roślin i stopniowo podnoszone wraz z ich wzrostem, to daje ok 5000 luksów ale tylko na wierzchołki niżej natężenie spada. Uprawiając sadzonki przy zbyt niskim oświetleniu opóźnia się ich owocowanie oraz ilość kwiatów w gronie, do tego rośliny są delikatniejsze. Nie rozumiem więc tych którzy na parapecie wysiewają pomidory na początku marca a później wkopują do połowy wyrośniętą rozsadę. Ja jeszcze swoich nie wysiałem :wink:
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1961
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

"... pomidor to roślina krótkiego dnia". Toldi, możesz to wyjaśnić?
kogucik123
50p
50p
Posty: 84
Od: 22 lut 2019, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Pomocy ! W nocy były przymrozki i przykryłem pomidory folia bez możliwości przepływu powietrza i jeszcze włókniną i dopiero przed chwila zdjąłem a liście pomidorów się zawinely i są słabe co robić ?
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1961
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Nic. Przeczekać. Po 1-2 dniach powinno się wyjaśnić. Sprawdż czy nie mają za sucho. A na przyszłość miej wrażliwszą wyobrażnię.
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 424
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Hej hej.
Co sądzicie o tej analizie pod pomidorki?

https://zapodaj.net/images/78a3e2fca2806.png
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

badzia pisze:"... pomidor to roślina krótkiego dnia". Toldi, możesz to wyjaśnić?
To znaczy, że do odpowiedniego rozwoju potrzebne intensywne oświetlenie ale 10-12 godzin na dobę reszta to odpoczynek. Zbyt słabe długie oświetlenie i niska temperatura pobudza roślinę do wzrostu (wyciąga się) a nie do owocowania.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Kalo: też się dołączam do pytania o analizę gleby, zrobiłem jak mi kazałeś.
Generalnie jest wszystkiego za dużo, w wyniku sypania nawozów na pałę w zeszłym roku, może za mało proporcjonalnie wapnia, problemem jest duże zasolenie i chlorki.

pH: 6,0
Zasolenie: 4,38 g NaCl
K+ - 780 mg/l
Ca - 910
Mg - 248
P - 318
N-NO3 - 541
Chlorki: 225

Dasz jakąś radę?
Tak jak pisałem ziemia w szklarni jest dość mokra, szklarnia na dole działki.

Mam kilka koncepcji:

- przelać szklarnię wodą porządnie, nic nie robić, liczyć na to że pomidory dadzą radę (w zeszłym roku dały a podejrzewam że nawozów było jeszcze więcej)
- jak wyżej, i dodać kredy nawozowej - ogranicza zły wpływ zasolenia na rośliny, wyrówna proporcje ilości Ca , jeżeli tak to ile tej kredy dać na 10 mkw?
- dodać kompostu/humusu bo ogranicza zły wpływ zasolenia?

Utrzymywać dużą wilgotność podłoża, myślę że na tensjometrze około 150-200

Co ty na to?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Majmaj poza brakiem azotu i jednak zbyt wysokim pH nic nie dolega. Przed sadzeniem rozsyp siarczan amonowy w ilości 50-60 g/m2 i wymieszaj z 15-20 cm gleby. Uzupełnisz azot i trochę obniżysz odczyn. W czasie owocowania pewnie będzie trzeba zasilić jeszcze raz ale już saletrą amonową.
Maciej . Masz jeszcze jakiś kawałek ziemi ? Wiem, że to ciężka robota ale jakbyś ziemią ze szklarni nawiózł grządki, przekopał a potem część tej mieszanki zawiózł na powrót do szklarni to była by podwójna korzyść. Przelanie może pomóc ale gwarancji nie ma. Możesz też sadzić pomidory w dołach napełnionych ziemią z innej części działki. Wapń uzupełniaj gipsem . Kreda b. podniesie odczyn a ten masz całkiem dobry.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Pozdrawiam. Jacek :uszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Jacku czy możesz podpowiedzieć co wynika z tabelek 4 i 6 ? Pewnie chodziło o 3 i 5 :) .
Należy rozróżniać wapnowanie i nawożenie wapniem.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Uściślę chodzi o tabelki na str 38 i 39.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

A jeżeli zastosować gips, to w jakiej dawce?
Z tych tabelek wynika że lekkie nawożenie wapnem to 1 tona na hektar CaO, w kilogramie gipsu jest ok 300 g CaO, czyli tak na taką małą szklarenkę to wychodzi ok 3 kg gipsu.

Dobrze liczę?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”