Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1075
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Ktoś tam wspomniał siedem lat temu o gruszy wierzbolistnej. Z ciekawości posadziłem coś takiego, ale rośnie dość słabo, a podkładka odbija na potęgę. Wie ktoś może na czym może być zaszczepiona? Jeśli się wierzbolistna nie uda, to warto hodować podkładkę?
Druga sprawa...Posadziłem trzy grusze piaskowe (chińskie). Rosną ładnie, ale mam też kilka zwykłych dziczek (ulęgałek); jak myślicie? uda się szczepienie chińskiej na polskiej?
Po trzecie...Nie wiecie dlaczego klapsa (faworytka) tak zmarniała? Na ojcowej działce (pół wieku temu-jak ten czas leci ;:185 ) rosły takowe, a owoce miały od pół nawet do kilograma. Teraz na bazarze w kilogramie mieści się nawet i 5-6 owoców.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Nie wiem ale pewnie z jakiegoś są nie handlowe takie wyrośnięte "gruchy " mam Klapsę/Faworytkę szczepioną na Konferencji a ta szczepiona jest na Pigwie skarla mocno nie ma praktycznie przyrostów ale gruszki min. Kapsa owoce rosną ogromne więc to nie sprawka podkładek .
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Zbyszek T pisze:
Zbyszek T pisze:Pomóżcie, co z tym zrobić... Czy to wirusowa choroba czy grzyb czy szkodnik? Całe drzewo chore, młode pędy od razu chore...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Witam,
W zeszłym roku całe drzewo miało 100% infekcję jak na tych zdjęciach. Po opryskach środkami na przędziorki następowała lekka poprawa, ale po 1-2 tygodniach nowe przyrosty znowu były infekowane i porażane.

Czy ktoś mógłby mi polecić jakiś program ochrony gruszy przed tymi szkodnikami? Bo jak nie, to musze wyciąć to drzewo.

Gdyby ktoś kiedyś się zastanawiał -
Oprysk wiosną Ortus + Nissorun - w fazie przed pękaniem pąków, białe końcówki pędów kwiatowych. Oprysk wyeliminował szkodnika w 99,9%. Rozwijające się pędy są zdrowe, wszystko wygląda ok.
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 403
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Dokładnie, Ortus przed pękaniem pąków.

Ja miałem na mojej Caroli (i w mniejszym stopniu na Alfie) podobny atak kilka lat temu i też myślałem, że siekiera pójdzie w ruch, ale oberwałem wszystkie zmienione liście, czyli 80-90% całego drzewka. Liście spaliłem. Po oberwaniu wyrosły nowe z pąków śpiących. Od kolejnego roku pryskałem Ortusem i problem się nie powtórzył, a drzewko ma się dobrze.

W tym roku chyba wreszcie coś pojem z tej Caroli, bo w zeszłym roku zgubiła owoce przez suszę, w poprzednim była brunatna zgnilizna, a wcześniej regeneracja po podskórniku. Cierpiałem razem z drzewkiem. :wink:
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

U mnie w tym tygodniu wszystkie zawiązki gruszy opadły. Wszystko przez upały.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 944
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Zbyszek T Liście mojej gruszy wyglądały tak samo.
Stwierdzono , że to nie tam jakieś przędziorki, jak myślisz ze są na twojej gruszy,
tylko coś z rodziny szpecielowatych, opuchlaki, wzdymacze, lub podskórnik.
Najważniejsze, że oprysk załatwił intruza bez względu na to jak się nazywa.
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 446
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Ja podlewam swoją. Rosną obok niej inne krzaczki owocowe także przy okazji i jej coś się dostaje.
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Chciałabym poznać zdanie Expertów: czy mimo wszystko warto zastosować Score 250 EC na młodą i starszą gruszę? Wyrzucić ich nie mogę, jałowców w bliskim otoczeniu też nie, bo nie nasze. jeśli nie będę pryskać, nie będzie dobrych owoców. Stosownie ekologicznych środków na rdzę gruszy to nie dla mnie zabawa. Chciałabym JAK NAJMNIEJ CHEMII używać, teraz na inwazję mszyc i przędziorków i innych przyjaciół ( kłaniają się zaniedbania wczesnowiosenne) będę stosować Emulpar 940 EC. To wydaje mi się bez sensu teraz: te grusze w naszym ogrodzie, będą miały co roku rdzę, ( bo i tak jest), bo sąsiad nie usunie jałowców. Jak radzicie, pryskać?

Dzięki wielkie za pomoc ;:167
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3804
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Pewnym rozwiązaniem może być przeszczepienie na odmiany tolerancyjne. Ja z powodu rdzy gruszy nie sadziłem grusz europejskich tylko azjatyckie. Na własne potrzeby na tych drzewach zaszczepiłem kilka gałęzi grusz europejskich. I na nich co roku występuje rdza ale w małym nasileniu.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Mam 4-5 letnią gruszę General Leclerc od dwóch lat walczę z rdzą/parchem, zresztą tak mi się wydaję że to są te choroby, prosiłbym o potwierdzenie i poradę co z tym paskudztwem robić. Wiosną pryskałem miedzianem, a potem w odstępach czasowych 2 razy Zato i raz evasilem poprawy żadnej, co robić? Owoców na drzewie jest ok 20 sztuk, wydaję mi się że jak na 3 metrowe już drzewo to jest mało, widać że drzewo jest mocno osłabione, naprawdę zastanawiam się, że jak mi te owoce zgniją to chyba skorzystam z siekierki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1490
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Rdzy chyba nie ma, jest za to jakiś szkodnik - podskórnik? Jeśli mam rację to złe opryski, a grusza 4-5 lat to jeszcze dużych plonów nie daje.
Pozdrawiam,
Tomek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3157
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Michal86 Ani parch ani rdza tak jak napisał massur podskórnik gruszowy trzeba pylić podczas pękania pączków.
Pozdrawiam Kamil
Siła wzrostu podkładek jabłoni1 2
Mój sad
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

A teraz mogę robić opryski na tego podskórnika gruszy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”