MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

"klik"]kenaj5389 Ziemna w sensie , że w ziemi czy oznaczyłeś ją jako Megachile willughbiella?

Oznaczona jako Megachile willughbiella.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

kenaj5389Dzięki za odpowiedź. Kiedyś latała też u mnie. Kawał smoka i podziwiałem jednorazowy pakiet pyłku, który potrafi taszczyć na szczocie mimo niby już słabego kwitnięcia roślin. Ma mega silne żuwaczki, którymi drąży ziemię i lekko spróchniałe drewno.
Wrócę do starej sprzeczki. To jest przykład , że nazwy łacińskie są uniwersalne i trzeba je stosować żeby uniknąć niepewności :wink: .
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2816
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie już kokony umyte, odkażone. Przyrostu nie ma, wręcz minimalna strata. Czyli mam 1092 szt kokonów.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2610
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

klik pisze:kenaj5389. Ma mega silne żuwaczki, którymi drąży ziemię i lekko spróchniałe drewno.
.
Może to właśnie ona u mnie pruła stary pieniek ? ....coś zalepiło mi 1 rurkę włożoną do pieńka ... ;:138
kamileus
50p
50p
Posty: 50
Od: 17 paź 2017, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Biskupin

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Jolek pisze:U mnie już kokony umyte, odkażone. Przyrostu nie ma, wręcz minimalna strata. Czyli mam 1092 szt kokonów.
W jaki sposób odkażasz kokony?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2816
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Rozpuszczam 1 tabl KALIUM w 2 l wody. Umyte kokony moczę parę minut i takie rozkładam do wyschnięcia. Jak zauważyłam, kokony przechowywane w lodówce nie obrastają pleśnią.
Awatar użytkownika
alehar
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Czyli już czas na czyszczenie rurek ? Czy jeszcze poczekać ?
Pytam się bo dopiero w tym roku dochowałem się sporej ilości zalepionych rurek, będzie ze 600 sztuk tego...(rurek) ;)
Pozdrawiam
alehar
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ja jeszcze czekam do listopada, a na razie niech siedzą w rurkach, nie ruszam do momentu rozłupywania.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2816
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Moja decyzja o szybszym wyłuskaniu rurek była spowodowana tym że nie liczyłam na jakikolwiek przyrost populacji po długim, mokrym i zimnym okresie wiosennym. Biłam się z myślami czy jeszcze inwestować w zakup pszczółek. Na ten czas pozostanę przy swoich kokonach choć podejrzewam że wiosną szału nie będzie.
Z drugiej strony tak sobie gdybając, nie jest to zły czas do wyłuskiwania bo palce nie przemarzają a kokony nie odczuwają szoku termicznego.
Awatar użytkownika
alehar
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Wyłuskałem wczoraj na próbę 7 rurek. Uzyskałem 50 kokonów ;) . Chyba nie jest źle ?
Pozdrawiam
alehar
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

No i ja spróbowałem rozłupać kilka trzcinek 5szt wszystkie spasożytowane, nie wiem jak będzie dalej czekam.
Maureis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 wrz 2019, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Hej wszystkim, ten sezon był moim pierwszym z murarkami, ze 100 zakupionych kokonów udało mi się uzyskać 450. Domek kupiony w leroyu, wymienione trzciny, trochę przerobiony. Z moich obserwacji gdzieś 40% rurek było całkowicie zdrowych, reszta różnie, raz larwy, raz muszki.
Nie mam na celu powiększania populacji, traktuje to jako dobrą zabawę i coś pożytecznego. Chce zostawić sobie 150 kokonów i resztę czyli 300 oddać w dobre ręce, ale chętnie wymienię za trzcinę :)
Przy okazji mam pytania - chyba miałem komórki z samym pyłkiem, czy to możliwe? Był taki zlepiony.
Czy można przechowywać kokony w szczelnych opakowaniach, typu słoik? Czy światło im nie będzie szkodzić? (lodówki)
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Maureis pisze: chyba miałem komórki z samym pyłkiem, czy to możliwe? Był taki zlepiony.
To norma, część zaprowiantowanych w pyłek komórek nie jest zjadana: śmierć jaja-brak jaja. Tzn. pyłek w nie jest zjadany :wink: .
Maureis pisze: Czy można przechowywać kokony w szczelnych opakowaniach, typu słoik? Czy światło im nie będzie szkodzić? (lodówki)
Światło nie szkodzi. Słoik OK, ale nakrętka musi być mocno podziurawiona. Musi być dostęp powietrza, w kokonach jest życie. Bez tlenu nie ma życia. Odradzam lodówkę.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”