Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Barthone
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 lis 2019, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

W podłożu do sukulentow o parametrach:
żwir -frakcja 1-4 mm: 20%
keramzyt -frakcja 1-4 mm 20%
piasek kwarcowy płukany 20%
ziemia kompostowa 20 %
perlit 20%
nawóz Osmocote High K o wydłużonym działaniu 8-9 miesięcznym: 2,5g/L
pH: 5,5-6,5

Doniczki niestety nie mają odpływu. Na spodzie dałem grubo keramzytu o dużej frakcji to pochłania nadmiar wody, jak widać rośliny nie mają z tym problemu. Kilka tygodniu po przesadzeniu i zmianie podłoża, większość wypuściła nowe odrosty, a odmiany cylindryczne które kupiłem niestety bez korzeni z plantacji w Holandii, wypuściły szybko nowe korzonki z małą pomocą ukorzeniacza.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Niestety, ale musi być odpływ, sam drenaż z keramzytu jego nie zastąpi. Pomijając to, że od spodu musi docierać powietrze do korzeni, to istnieje duże ryzyko że na dnie osłonki będzie zbierać się wilgoć i woda i prędzej czy później skończy się gniciem korzeni. To, że na razie nic się nie dzieje to nie możesz wyciągać wniosków - zbyt krótki okres. Korzenie przecież nie stoją w miejscu, zaczną iść w dół i dojdą bez problemów do warstwy keramzytu, a keramzyt nie tylko chłonie wodę, ale później ją oddaje.
Zresztą żadnych roślin nie można sadzić do takich pojemników. Więc albo zrobisz odpływy w tym co masz albo przesadzisz do normalnych doniczek. W tych nie mogą rosnąć.
Zrezygnuj w przyszłości z takiego nawozu, nawóz długodziałający nie może być stosowany w przypadku sukulentów, gdyż żeby zadziałał podłoże powinno być przez dłuższy czas wilgotne, co nie może być w przypadku tych roślin. Stosuj dedykowany nawóz do sukulentów w płynie, co trzecie podlewanie połową zalecanej dawki i tylko w okresie wegetacji. Sukulentów w żadnym wypadku nie nawozimy w okresie jesienno-zimowym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Barthone
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 lis 2019, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Nawierce te doniczki w takim razie.
Bardzo dziękuję za cenne informacje
basia_styk
500p
500p
Posty: 713
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

A ja bym jeszcze przemyślała kwestię zaplatanej sansewierii. Ponoć o gustach się nie dyskutuje, ale pozwolę sobie wyrazić swoje zdanie: roślina utrzymująca naturalny pokrój wygląda ładniej od jakich sztucznych i niezbyt zdrowych na dłuższą metę form. Bardzo ładnie wyglądają Twoje rośliny, widać po nich wigor i chęć do życia. Nader ciekawe doniczki, czy są z betonu czy to coś udającego beton? (chyba to drugie, bo inaczej to jak parapet by wytrzymał ten ciężar?)

B.
Awatar użytkownika
Barthone
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 lis 2019, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Doniczki są z prawdziwego :twisted: betonu architektonicznego.
Faktycznie są ciężkie, ale nie na tyle by złamać parapet :)
Alicja41
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 wrz 2019, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Dzień dobry, po przygodzie z gnijącymi łodygami przesadziłam je do mieszanki przy okazji rozdzielając (były w bryle z torfu zrośnięte). Minął miesiąc, podlewam co 2 tyg bardzo mało. Zaczęły rosnąć nowe. Niestety nie są to cylindryczne. Co robić? Wyrywać je do osobnej doniczki? Dużo ich wyrasta. A może jest sposób by rosły cylindryczne a nie liściaste?
Pomocy :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 713
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

No sposób jest - należy uzbroić się w cierpliwość :) Roślina bardziej dojrzała będzie wypuszczać liście cylindryczne, formy juwenilne takie jak obserwujesz.

B.
Alicja41
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 wrz 2019, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Jestem po ekonomii nie po biologii ;) i za nic tego nie rozumiem. Próbowałam wygooglować ale tez słabo z wyjaśnieniem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Proste, młode rośliny wypuszczają odrosty takie jak w Twoim egzemplarzu, jest to całkowicie normalne i nic z tym nie trzeba robić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja41
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 wrz 2019, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Dziękuję za podpowiedz!
Czy one z czasem się przekształcą w cylindryczne czy będzie taka mieszanka?
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Zakupiłam nową Sansewierię podpisaną jako 'Star Canary'. Czy to nazwa handlowa? Jeśli tak, jaka jest jej prawidłowa nazwa. Czy ktoś rozpoznaje? Szukałam jej bez skutku na http://www.sanseverix.com

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

To jest nazwa handlowa i z tego co sprawdziłem nie ma nazwy botanicznej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia_styk
500p
500p
Posty: 713
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Jest bardzo prawdopodobne, że ta zmiana koloru została wywołana sztucznie (etylen, hormony roślinne) i po jakimś czasie liście zzielenieją. Sztuczka taka jak ze sztucznymi kwiatkami klejonymi do kaktusów, mazaniem czubków liści fosforyzującą farbą itp. Wg mnie to podpada pod oszustwo ze strony producenta i sprzedającego, jeśli nie ma informacji, że roślina nie będzie tak zawsze wyglądać...

B.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”