Fikus cyathistipula - opadanie liści i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Fikus sprężyste potrzebuje ratunku

Post »

Przede wszystkim nie jest to fikus sprężysty, ale najprawdopodobniej Ficus cyathistipula. Najprawdopodobniej, bo marny wygląd rośliny, ma duży wpływ na dokładniejszą identyfikację, niemniej to i tak będzie fikus.

Przeczytaj ten wątek, do którego przeniosłem Twój post oraz drugi ogólny poświęcony warunkom uprawy:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=9010

Skup się na podłożu, oświetleniu, podlewaniu i nawożeniu. Większość figowców ma podobne wymagania uprawowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mattflower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 wrz 2018, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Witam

Czy mógłby mi ktoś pomóc z indentyfikacją tego problemu, kupiłem ficusa cyathispula i niestety po 2 miesiącach stało się to z liścmi, podlewany regularnie, ciepło w domu 21 stopni , zraszany. Ktoś wie co to moze być?

Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Przędziorki albo wciornastki. Sprawdź dokładnie liście najlepiej używając szkła powiększającego, zwłaszcza od spodu. Te pierwsze to takie małe pajączki w kolorze czerwono - brązowym oraz białe jajeczka oraz larwy. Te drugie, to osobniki dorosłe wyglądają jak małe ciemne przecinki - tutaj możesz też podłożyć pod liście białą kartkę i delikatnie potrząsnąć liśćmi. Jak na kartce pojawią się wspomniane przecinki, to będą te drugie szkodniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mattflower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 wrz 2018, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Ciężko widać , ale spadło coś jak poklepałem w liścia i się rozmazło na papierze, co wtedy jeśli to jedno z tych dwóch? Jakiś preparat? Czy łatwo się mogły inne rośliny zarazić? Żadna inna nie ma objawów. Dziękuje za pomoc!!!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Kup Kochinor ew. Mospilan. Niestety jak to szkodniki mogą rozejść się na inne rośliny, więc profilaktycznie zrób oprysk wszystkich roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MaciekN
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 gru 2019, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Dostałem od babci w marcu Fikusa. Ma ponad 2 m. Do połowy listopada rósł jak szalony. Na początku grudnia zauważyłem, że pojawiły mu się żółte liście. Miał małą doniczkę i korzenie już wychodziły górą, a do tego miałem wrażenie, że go przelałem. W lato chyba więcej pił, teraz ta ilość była za duża... chyba. Przesadziłem go wiec do większej, na dno dałem keramzytu. Trochę go tez przyciąłem bo był za duży. Cały czas stoi w tym samym miejscu. Okna są na wschód i słońce swieci tak do 10. Cały czas gubi liście, z każdym dniem więcej. Od przesądzenia minął tydzień. W piątek go lekko podlałem, ale tak delikatnie bo przy przesadzeniu miał wilgotną ziemie i taki biały nalot na korzeniach, który wilgotną ścierką delikatnie wytarłem. Nie mam pojęcia co robić, a żal mi patrzeć jak marnieje w oczach. Macie pomysł co mu może być i co zrobić żeby go uratować?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Proste, zbyt zbite podłoże. Nie sadzimy roślin do samej ziemi, a do mieszanki ziemi i żwirku.
Zwłaszcza w przypadku dużych doniczek, jest to obok właściwego podlewania istotna kwestia.
Wszystko wskazuje na to, że został przelany.
Trzecia sprawa, grzejnik - jest włączony?
No i niezbyt właściwa pora roku na przesadzenie. Można je robić w tym okresie tylko interwencyjnie. W innych przypadkach czekamy do wiosny - lata.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MaciekN
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 gru 2019, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Tak, grzejnik jest włączony. Nie ukrywam, że żółknięcie liście pokryło się z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Keramzyt jest tylko na dnie w grubości 5cm jako warstwa odsączaja, nie wymieszałam go z ziemią. Tak samo jak nie ruszałem strasznie zbitego Systemu korzeniowego, który miał już kształt starej doniczki. Macie może pomysł co mam teraz zrobić żeby go uratować? Będę wdzięczny za każdą radę :O
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Przecież napisałem.

Pytanie zasadnicze - czy doniczka ma odpływ? Z tego co widzę nie ma, a to kolejny błąd!
W takiej sytuacji ponowne przesadzenie to konieczność. Wymieszaj ziemię z rozluźniaczem (najlepiej żwirkiem) - około 3:1 i kup normalną doniczkę, a pod nią podstawkę.
Grzejnik do wyłączenia. Teraz nie ma mrozów, więc nie ma sensu grzać, a tylko niepotrzebnie wysuszasz powietrze. Fikusy pochodzą z klimatu gdzie wilgotność powietrza jest dużo wyższa niż w mieszkaniu. Zmierz wilgotność powietrza, jeśli pomimo wyłączenia grzejnika dalej oscyluje poniżej około 50% będziesz musiał pomyśleć o nawilżaczu powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

MaciekN uchylasz okno/czy drzwi (?) po jego lewej stronie?
MaciekN
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 gru 2019, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Grzejnik grzać musi, okno tez jest otwierane. Fikusa przestawiłem w inne miejsce i od razu jest różnica. Po dwóch dniach przestały żółknąć nowe liście. W weekend ogarnę lepszą doniczkę i go przesadzę zgodnie z zaleceniami. Bardzo dziękuję za pomoc, dam znać jak dalej będzie sobie radził :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Pamiętaj, że fikus musi mieć jasne stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”