Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

ogrodnik2 Zainteresuj się ledami White Full Spectrum.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 792
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

A to White Full spectrum, to o jakiej temperaturze barwowej sugerujesz?
jeszcze raz proponuję poszukać w sieci i przeczytać ten wątek. Doświetlanie roślin to nie taka prosta sprawa choćby z tego powodu, że różne rośliny różnie reagują na to samo spektrum światła. Dobre lampy doświetlające składają się z różnych żarówek lub modułów dających światło o określonym spektrum. Proszę zauważyć, że w takich lampach stosuje się różne ilości różnych żarówek, by dobrać odpowiednie proporcje. Dodaje się też czasem ultrafiolet.
Znalazłem tytuł publikacji, o której pisałem wcześniej: Inteligentny system doświetlania roślin.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 864
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Są ogrodnicy którzy oświetlają rośliny lampami sodowymi z bardzo dobrymi efektami. A cena za gram tego pomidora oscyluje pewnie w okolicach 50 PLN/g
Stąd nie widzę większej potrzeby przykładania aż tak dużego znaczenia do lampek LED do produkcji rozsady która finalnie i tak wyląduje pod chmurką. Jeśli im się udaje to u nas zwykła żarówka się sprawdzi.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 792
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Oświetlenie LED daje większe możliwości wpływu na spektrum światła emitowanego przez to źródło, a to ma wpływ na energię zużywaną przez doświetlenie. Jeżeli cała moc kierowana jest na emisję konkretnego spektrum, nie ma strat mocy na emisję w paśmie bezużytecznym dla roślin.
ogrodnik2
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2019, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Chyba sam przetestuje oświetlenie...
Wysiałem kilka nasion melonów i będę naświetlał przez 2 tygodnie ledami po 20w, a będzie to led cob Grow full spectrum i cold white 6500k.
W ten sposób uzyskam odpowiedź ktory led lepszy. :wink:
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 792
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Po raz kolejny napiszę:
Temperatura barwowa światła neutralnego wynosi od 4000K do 4500K. Jest ono najbardziej zbliżone do światła dziennego
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Rośliny syntetyzują szersze widmo światła słonecznego niż to co ludzie widzą poprzez zmysł wzroku i absorbują przede wszystkim niebieskie i czerwone barwy fal emitowanych.

Doświetlanie roślin jest tematyką bardzo rozwiniętą w akwarystyce roślinnej, gdzie dla porównania tam dużą przeszkodą jest woda ograniczająca zasięg promieni świetlnych.
Do doświetlania moim zdaniem najlepiej i najprościej zastosować gotowe panele led (dedykowane do doświetlania), albo wielopasmowe świetlówki led.
Diody imituje światło słoneczne pozwalając na uzyskanie efektów hodowli w warunkach ograniczonego nasłonecznienia lub w okresie jesienno - zimowym.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Czy zwykłe lampki choinkowe można wykorzystać w celu doświetlenia parapetu ? Parapet jest od strony południowej, nie zacieniony. Nowalijki posiane na przełomie styczeń - luty dają radę bez doświetlania ,ale w tym roku chciałabym przyśpieszyć siewy (już teraz).
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Jak najbardziej można.
Nic nie da to roślinom ale będzie wesoło wyglądać ;)
I będzie to oświetlenie parapetu a nie doświetlenie roślin.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

;:306 Dobre i to :D . A jak kupujecie taśmę ledową to ona jest już zmontowana i gotowa do użytku, czy trzeba się znać na elektryce i samemu ją konstruować?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Trafiłam na taki wynalazek - ŻARÓWKA 18x LED 5730 DO UPRAWY WZROSTU ROŚLIN E27. Zależy mi żeby to było coś praktycznego i małego, bo potem będzie leżało do następnego sezonu, a brak mi miejsca do magazynowania. Kabel z oprawką i wtyczką mam. Stosował ktoś taką żarówkę? Potrzebuję doświetlić 2 skrzyneczki o wym. 50x30cm - w sumie powierzchnię 100x30cm. Może ktoś mógłby polecić jeszcze, coś sprawdzonego a nieskomplikowanego w obsłudze. Wprawdzie poczytałam ten wątek, ale to dla mnie czarna magia, więc proszę o wyrozumiałość. ;:167
Z utrzymaniem prawidłowej temperatury na parapecie sobie radzę, więc zależy mi głównie o doświetlenie nowalijek.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Dane które podałaś nie mówią za wiele... potrzebujesz żarówkę led o temperaturze barwowej 6000K, a na metr szerokości jedna żarówka to za mało, bedą wszystkie uciekać w jej stronę, musisz dać dwie :uszy
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Zibi_41 Dziękuję.
Jak się wklei w gogle ten opis ŻARÓWKA 18x LED 5730 DO UPRAWY WZROSTU ROŚLIN E27 to wyskakuje kilka propozycji żarówek o różnej mocy (W). Natomiast o temp. barwowej ( K) nie widzę opisu. Jak byś mógł to poproszę link do konkretnej żarówki którą byś mi polecił.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”