Borówka amerykańska - 11 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
danter
100p
100p
Posty: 169
Od: 11 kwie 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wyszków

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Kiedy dajemy nawoz pod borówke ?
wlodar1980
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 wrz 2018, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Myślę że koniec marca można dać siarczan amonu plus jakiś florovit dla borówek
SzymonPT
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 2 maja 2019, o 07:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Hej, jak wiemy glifosad to straszny syf i oprócz wpływu na zdrowie ogranicza również krzewienie się borówki. Co natomiast z substancją dikwat, będącą składnikiem np. reglone. Środek działa oparzeniowo. Czy pozostawia szkodliwe substancje dla borówki w glebie? Oczywiście oprysk będę robił gdy zrobi się cieplej z wykorzystaniem osłony, a pod samymi krzewami chwasty wyrywałem
tomek22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 16 kwie 2018, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Przesadzalem ostatnio trzy krzaki borowki ( w bardziej naslonecznione miejsce) ktore byly sadzone jako jedne z pierwszych jakies 5-6 lat temu, kiedy jeszcze bylem borowkowym laikiem (chyba nadal jestem, ale z paroletnim stazem:). Sadzilem je tak jak mowili sprzedawcy w sklepach gdzie je kupowalem. Jeden mowil wylozyc folia boki, drugi tylko dno. Troche dziwne mi sie to wtedy wydawalo ale czesciowo ich posluchalem. Krzaki eksperymentalnie byly sadzone roznie. Niektore z folia na dnie, niektore na bokach, niektore i na dnie i na bokach, niektore bez folii. Oczywiscie nie zapamietalem ktore jak byly sadzone.
Przy przesadzaniu okazalo sie, ze dwa te ktore mialy folie na dnie (z kilkoma dziurkami), mialy, wiecej przyrostow, ogolnie wygladaly lepiej od tego ktory rosl bez zadnej folii. Bryly korzeniowe mniej wiec podobnie, ladnie rozrosniete.
Wszystkie 3 mialy podobnie kiepkie stanowisko blisko jabloni i z czesciowym zacienieniem w ciagu dnia.
3 krzaki to moze nie jest duza "proba", ale odkopujac korzenie gdy zobaczylem folie to pomyslalem "to dlatego tak ladnie rosniecie pomimo slabej miejscowki".
Takie sadzenie zalecaja w tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=VhmTQpWFaj4 (oczywiscie szerokosc dolka lepiej zeby byla wieksza niz tu polecaja).
Mysle ze taka folia na dnie moze troche przytrzymac wode, ktorej zwlaszcza latem, w upaly borowce nie powinno zabraknac.
Byc moze przy okazji i korzenie rozrastaja sie bardziej w glab dolka w kierunku wilgotnej ziemi co zwieksza ich powierzchnie pokarmowa.
Dodam, ze tylko tych kilka pierwszych borowek sadzilem z folia na dnie. Borowki ktore dosadzalem w nastepnych latach, z wieksza wiedza i lepiej przygotowanymi stanowiskami (szerokie dolki, wiecej materii organicznej - ona z torfem tez dobrze magazynuje wode) rosna ladnie i bez problemow.
Moj wniosek - albo folia, albo duzo materii organicznej, albo jedno i drugie:)

Jak ktos ma podobne lub przeciwne doswiadczenia to napiszcie jak to u was wyglada.
Moze to sie przyda tym ktorzy beda sadzic borowki.
Hej.
rustin
100p
100p
Posty: 101
Od: 19 mar 2014, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Witam serdecznie
W ogródku chce posadzić kilka krzaków borowki dosłownie z 6 szt. Mam dobre miejsce bo w jednym rogu jest działka niżej i jest tam większą wilgotność. Zastanawiam się jaka odmianę zasądzić? Chandler, Bluecorp a może jedna i druga na pół?
Regulamin Forum
tmf30
200p
200p
Posty: 438
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Chandler (über alles), bonus, brygitta, duke, bluecrop/bluegold (to syfiaste odmiany, ale chandler podobno je bardzo lubi a dla niego wszystko)
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Polecam jeszcze Toro, Patriot, Spartan, Nelson

-- 23 mar 2020, o 08:37 --

Ja mogę polecić: Chandler, Patriot, Nelson, Toro, Spartan
Pozdrawiam Paweł
rustin
100p
100p
Posty: 101
Od: 19 mar 2014, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

tmf30 pisze:Chandler (über alles), bonus, brygitta, duke, bluecrop/bluegold (to syfiaste odmiany, ale chandler podobno je bardzo lubi a dla niego wszystko)
w ogóle nie rozumiem co napisałeś.
Regulamin Forum
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Dla chandlera trzyma inne odmiany bo sie dobrze zapyla od nich ?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Każda borówka będzie owocować nawet jak nie będzie innych odmian obok ale jeśli obok rośnie inna odmiana zapylająca to plonowanie zwiększa się o ponad 50%.

Rzeczywiście piszą że Blucrop i Blugold są najlepszymi zapylaczami dla Chandler.
Nie uważam że są to jakieś bardzo złe odmiany (przeważnie to je kupujemy do jedzenia w sklepach).
Wystarczy jeden krzak zapylacza żeby osiągnąć cel.

Najlepiej jednak zasadzić kilka różnych odmian. Nie będzie kłopotu z zapyleniem,
borówki będą owocować w różnym czasie i dłużej będziemy cieszyć się ich smakiem
Pozdrawiam Paweł
rustin
100p
100p
Posty: 101
Od: 19 mar 2014, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Czyli sadzić na przemian np Chandler, Bluecorp, Chandler, Bluecorp ?
Regulamin Forum
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Zależy ile krzaków będziesz sadził i czy w jednym rzędzie czy w kilku.
Pozdrawiam Paweł
tmf30
200p
200p
Posty: 438
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Rustin, zapytałeś o odmiany to ci wymieniłem te, które mi najlepiej podchodzą. Należą do nich chandler, bonus, brygitta i duke. Natomiast bluecrop i bluegold są dla mnie bardzo słabe i posadziłbym maksymalnie jeden krzak spośród tych dwóch odmian ze względu tylko i wyłącznie na zapylanie chandlera.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”