MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

zagiel Nie mają prawie kwitnąć, tylko kwitnąć i nie śmieciuchy, bo to ważny pożytek dla samotnic i miodnych. Wierzby są pierwszym dużym pożytkiem dla samic rogatej. Dla samców przebiśniegi- jak jest normalna zima, a nie taka jak w tym roku.Rogata nie jest takim "śmieciuchem" jak ogrodowa i nie zbiera pyłku ze wszystkiego. Tak jak pisałem lubi wierzby, a poza tym liliowate i różowate. Fantastycznie wyglądają rogate samice niosące pyłek z cebulicy syberyjskiej - niebieskie od spodu, Jak tyko zakwitną różowate to się na nie rzucą , bardzo lubią śliwy i jabłonie. Ogrodowa ma je zazwyczaj wtedy w d..... , bo zaczynają kwitnąć jej ulubione drzewa wiatropylne- od modrzewi, przez świerki, sosny, dęby , buki i na ich ulubionych orzechach włoskich kończąc. Jak znajdziesz niezjedzony białawy pyłek w komórce, to właśnie będzie orzech włoski. Rogata z wiatropylnych zbiera pyłek z jesionów, bo to oliwkowate, czyli z jej naturalnych, pierwotnych rejonów występowania.
Lata już około 100 samic. Zawsze mnie zadziwiają, tak jak dzisiaj - 8 stopni na plusie , godz. 18:05 szarówa mocna, a one targają pyłek i ziemię. Wczesnowiosenne pszczoły wykorzystują dzień na maksa. Od zimnego poranka do zmroku. Letnie latają tylko w najjaśniejszej i najcieplejszej porze dnia. Może latem rośliny przestają tak dobrze pylić wieczorem, nie wiem.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Nie pisałem że Rogata jest śmieciuchem tylko klon bo strasznie ekspansywny ,mam wszystkie rośliny które wymieniałeś tylko cebuli nie mam ale w tym sezonie dokupię. W moich rurkach z murarką sam pyłek z mniszka bo żółciutki ;:215





Pozdrawiam zagiel

-- 19 mar 2020, o 20:14 --

Czytałem że jeszcze leszczyna przed wierzbą ;:215






Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Mam takie pytanko do trzciny czy ja je muszę jakoś udrożnić ? czy pszczółki sobie poradzą :( bo jakoś one się dziwnie prezentują ? bo jak nie to biorę jutro jakiś pręt i je będe przetykał

Obrazek
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

zagiel Mi też ostatnio zdarzyło się przeczytać dwa pierwsze słowa z wpisu i pojechałemmmmm z odpowiedzią :wink: . Jeszcze raz przeczytaj mój wpis i kontekst. Jak nie skumasz to pisz. O leszczynach zapomnij, one kwitną od stycznia i miodne czasem się załapią na trochę pyłku przy słonecznych , ciepłych dniach. Poczytaj nasz wątek, mniszek to nie jest pyłek dla ogrodowych. Jak już się zacznie super wiosna to popatrz na kwity mniszka i staraj się znaleźć samice, które zbierają z niego pyłek, a nie piją nektar. Powodzenia !

jacula Trzcina ma dwa rodzaje wypełnienia łodygi. Pierwszy to meszek, puch, włoski i ten jest OK. Drugi to błona, folia czy jak to zwał. Ten jest trudny do usunięcia przez pszczoły, czyli najlepiej prętować, bo zostaną niezasiedlone przez nie.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2610
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Powiem Ci jak ja to robiłem gdy miałem podobne rurki , używałem gwintowanego pręta 5-6 mm założonego do wkrętarki , wkładałem do rurki i chwila moment - czyściłem prawie do zera w środku - jeśli rurki będą czyste pszczoły nie będą się zajmować sprzątaniem tylko pracą .
pasjonat
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 mar 2009, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Jeżeli masz trzcinę to jest ona w środku pusta (tylko w miejscu kolanka jest pełna i nie należy jej przetykać, murarki nie lubią przeciągu).
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

pasjonat Co wpis, to bardziej "merytoryczny"! Co się z Tobą dzieje! Kiedyś było lepiej, nie kumam.
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

czyli jutro do wkrętarki pręt 6 teczka i czyścimy :D bo pszczółki się wygryzają u mnie :lol:
jak ustawić pręt do czyszczenia rurek 15 cm wystarczy ? rurki mam od 25 do 35 cm ?
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2610
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Po co rurki na 25 - 30 cm ? obetnij , około 20 to już według ,mnie max...
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

taki kupiłem :wink: są delikatne przy obcinaniu się zgniatają :?:
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2610
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Tnij nożykiem ostrym do tapet pod lekkim kątem , miękkie tną się super , grubsze ciut gorzej , ponoć jeszcze inni tną boschem....
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Taka dziwna obserwacja, może przypadek. Zauważyłem, że samice rogatej pierwszy raz od 3 lat się mnie nie boją. Nie obserwują mnie, nie latają wokoło, nie sprawdzają, nie odlatują nerwowo od gniazda. Latają prosto do gniazd, jakbym był przy gniazdach od zawsze, a nie jak poprzednio intruzem, którego trzeba skontrolować. Jedna przeleciała tak blisko, że musnęła mnie po policzku. Czyżby pamięć genetyczna aż tak daleko jest posunięta? Może sobie wkręcam. Samców w to nie wliczam, bo one są popieprzone od testosteronu.
W poprzednich latach musiały się do mnie przyzwyczaić i trochę to trwało. W tym roku jest od razu.

markonix Niestety to tak nie działa, na cienkie ścianki trzciny z wierzchołków.
pasjonat
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 mar 2009, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Zalecanie czyszczenia rurek przeważnie prowadzi do ich całkowitego oczyszczenia na prześwit (znam wiele takich przypadków) Dlatego uważam że czyszczenia trzcin lepiej nie polecać a jeżeli to z wyraźnym zaznaczeniem że rurki mają być zasklepione z jednej strony lub z nienaruszonym kolankiem.
Klik ? czego z mojego poprzedniego wpisu nie rozumiesz?
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”