Borówka amerykańska - 11 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2302
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

W jakim celu stosujesz teraz fungicydy ?
Moje wątki
Festina Lente
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Z folią na spodzie to chodziło mi o to żeby nie robić z tego wiadra gdzie woda będzie stała non stop. Odpływ nadmiaru jest konieczny. Gdzieś na spodzie można zrobić nieckę żeby trochę tej wody zatrzymać. Był tu chyba nawet filmik wrzucany. Kazda roślina od nadmiaru wody padnie.

Ja u siebie dałem do torfu jeszcze kermazyt i korę przekompostowaną. Do kupienia w markecie.

SzymonPT pisze:Trociny z glebą o ile nie jest gliniasta i na wierzch trociny z drzew iglastych, żeby wilgoć przytrzymaly, a do tego podczas rozkładu będą utrzymywać kwaśny odczyn gleby.

Co polecacie stosować na zmianę z Topsinem? Co dwa tyg chcę pryskać. Switch chcę zastosować dopiero na kwiaty i później w trakcie zbiorów z zachowaniem karencji.
To ile w sumie chcesz tych oprysków topsinem w sezonie zrobić ?
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Ja mam borówki już 5 rok i ani razu nie pryskałem. To co ty piszesz Szymon to jest jakiś hardcore. Co do trocin pisano już wielokrotnie tylko przekompostowane inaczej zagłodzisz borówkę.
rustin
100p
100p
Posty: 101
Od: 19 mar 2014, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

toolpusher pisze:Ja mam borówki już 5 rok i ani razu nie pryskałem. To co ty piszesz Szymon to jest jakiś hardcore. Co do trocin pisano już wielokrotnie tylko przekompostowane inaczej zagłodzisz borówkę.
takich nie mam, kora z ziemią i torfem może być ?
Regulamin Forum
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Ja jeżdzę do tartaku gdzieś tam pod drzewem zawsze leży jakaś kupa starych trocin. Dają za darmo i jeszcze mają posprzątane. Wożę osobówką w workach na ziemniaki. Świeże trociny możesz dać na wierzch. Trociny przy rozkładzie pobierają azot potrzebny borówce. Musiał byś określić dodatkową ilość azotu do wsypania co jest trudne. Możesz próbować ze świeżymi trocinami ale to nie jest zgodne ze sztuką i nie zalecane choć wiele osób tak robi jak czytam. Więcej torfu a mniej ziemi rodzimej. JA jeszcze przywoziłem ziemię spod sosen z lasu tam gdzie rośnie borówka naturalnie w celu zaszczepienia grzybni.
rustin
100p
100p
Posty: 101
Od: 19 mar 2014, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

A ta kora wymieszana z torfem i ziemia ?
Regulamin Forum
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Jeżeli masz możliwość to serio kup przekompostowaną korę w jakims obi czy innej castoramie. Szarpnij sie raz na transport i będziesz miał spokój na 2-3 lata. A może jest opcja na allegro z darmowym transportem ? I tak bedziesz musiał uzupełniać korę i dosypywac trocin czy kory przefermentowanej zeby krzak miał co jeść.

Lepiej zrobić raz a porządnie.

EDIT:
Teraz za bardzo nie widze takiej kory na allegro czy w marketach. Może to kwestia obecnej sytuacji albo za wcześnie. Ale w tamtym roku była dostępna od ręki bez problemu.
rustin
100p
100p
Posty: 101
Od: 19 mar 2014, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Korę mam którą sypałem pod thuje , kupowałem w workach. Ją można mieszać z ziemią ?
Regulamin Forum
SzymonPT
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 2 maja 2019, o 07:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Zawsze pryskalem tylko switchem po zawiazaniu kwiatów i później jeszcze dwa opryski co dwa tygodnie i wszystko było ok, ale w zeszłym roku już w kwietniu zauważyłem, że część krzaków nie rozwija sie tak jak powinna. Na początku myślałem że przemarzły, ale okazało się, że to szara pleśń. Na forum dowiedziałem się, że opryski powinienem robić już wcześniej żeby tego uniknąć.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2302
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Topsin jest 1- składnikowy, dużo lepsze i skuteczniejsze są 2-składnikowe jak np. Luna Sensation,Yamato czy Swith.
Ja p/rdzy i przy okazji szarej pleśni najpierw dałem mieszaninę Topsin+Domark=Yamato, a po kwitnieniu zastosuję Lunę S.
U mnie 2 opryski póki co wystarczają.
Moje wątki
Festina Lente
SzymonPT
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 2 maja 2019, o 07:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Ok, dzięki za odpowiedź :) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Pryskaniem zabijasz mikroryzę w glebie i koło się zamyka.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2302
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Mylisz się, co roku przyrosty są spore.
Moje wątki
Festina Lente
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”