Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Pan_trawka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 11 kwie 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

agrecol nawóz do roślin zielonych żel, NPK 9-3-6, roztwór robię zgodnie z etykietą. W marcu roślinę przesadziłem i od tamtej pory mi nie rośnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18939
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Czyli wszystko ok. Mała korekta tylko w kwestii nawożenia, jak tylko fikus rozpocznie wzrost, nawoź co każde podlewanie aż gdzieś do połowy października. Zimą nawoziłeś raz w miesiącu? Jak dopisałem wyżej, kilka liści na sezon to normalny przyrost. Po okresie jesienno-zimowym, każda roślina w różnym czasie wznawia wzrost. Musisz uzbroić się w cierpliwość.


Jeszcze jedno, podlewasz miękką wodą?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pan_trawka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 11 kwie 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Podlewam wodą odstaną kilka dni, ale wodę w kranie mam bardzo twardą. Czy odstana woda powoduje, że staje się miękka ? Raczej nie... Zimą nie nawoziłem, dałem jej odpocząć. Z początkiem marca przesadziłem ją i liczyłem na jakiś magiczny wystrzał w górę.
Ok, rozumiem, mam być cierpliwy. już zaczynałem się martwić tym czerwonym kolorem liści od spodu... ale chyba niepotrzebnie. Dzięki za pomoc.
Będe filtrowaną i odstaną wodą podlewał plus nawóz, co każde podlewanie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18939
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Jeśli masz twardą wodę, to nie tylko odstanie jej nie zmiękczy, ale istnieje ryzyko zbytniego zasolenia podłoża. Wtedy roślina nie będzie w stanie pobierać nawozu z podłoża. Objawem może być również wstrzymanie wzrostu.

W obecnej sytuacji, poleciłbym wymianę podłoża na nowe, odczekanie trzy tygodnie i dopiero wtedy zacząć nawozić.
Jeśli chodzi o wodę, to jeśli nie masz filtra RO, to zwykły filtr do dzbanka może nie zmiękczyć wody w wystarczającym stopniu.
Polecam w takiej sytuacji dwie opcje:

1. Mieszanie wody destylowanej oraz z wodą z takiego zwykłego filtra 1:1.
2. Kupno torfu oraz lnianego woreczka. Torf wsypujesz do woreczka i namaczasz w wiadrze wody na dobę, dwa dni. Jeden wkład wystarczy na 3 namaczania, potem wymienisz na nową porcję torfu.
Dobrze jest cyklicznie mierzyć pH podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Asia0402
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 24 lut 2020, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grybow

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witajcie.
Mam problem z moimi Fikusami,mam je od tygodnia. Przesadzone do doniczki z terakoty,zdrenowane , podłoże uniwersalne z perlitem. Podlam je w ciągu tego tygodnia 2 razy, raz malutko - nawet nie było pół szklanki, a drugi raz więcej. 2 dni temu jednego wygiął się górny liść, a drugiemu dzisiaj... Czy to źle wróży ? Nie znam się na fikusach. Nie chce od razu ich zabić. :(
Obrazek


Jeszcze dodatkowo zobaczyłam takie plamy na liściu...
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18939
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Jeśli nie znasz się na uprawie fikusów, to dlaczego wpierw o nich nie poczytasz? Proszę bardzo, np tutaj:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=9010

Przede wszystkim to są drzewa więc wymagają obfitego podlania już po przesadzeniu, zwłaszcza jak od razu wystawiłaś na słońce, a nie małą ilością wody...
Przed kolejnym podlaniem możesz pozwolić wierzchniej warstwie delikatnie przeschnąć.
W jakiej proporcji wymieszałaś ziemię z perlitem?

Te plamy to mogą być oparzenia słoneczne które powstały wskutek braku aklimatyzacji po wystawieniu na działanie promieni słonecznych. Jaka to wystawa?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Adz_ia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 maja 2020, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z fikusem, co to może być, jak mu pomoc?

Post »

Jakiś czas temu kupiłam fikusa, na którym pojawiły się suche plamy? Co to może być? Jak go uratować? Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18939
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

To jest grzyb. Opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji, wszystko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18939
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

1. Nie każda plamka musi oznaczać chorobę. Mi to wygląda na jakieś stare uszkodzenie mechaniczne.
2. Fikusy nie lubią zmiany otoczenia. Teoretycznie możesz próbować wystawić na zewnątrz po odpowiedniej aklimatyzacji. Jednak jeśli na parapecie rośnie dobrze, to wg mnie nie ma sensu go wystawiać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pat154
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 maja 2020, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dzień dobry, prosiłabym o pomoc z fikusem. Zastanawia mnie ta plamka na liściu. Wcześniej była ona o połowę mniejsza (takiego go już kupiłam). Wydaje mi się, że zareagował tak, gdy podlałam go bardziej, niż zazwyczaj. Dodatkowo mam zagwozdkę z młodym listkiem - jego końcówka jest czarna, jakby uschnięta (byl taki od początku). Co to takiego? Czy rozwinie się?
Fikusa podlewam raz na tydzień, ostatnio był przesadzany, stoi w okolicach okna, ale pada na niego światło rozproszone, temperatura w pokoju wynosi ok. 20 stopni C. Raz/dwa na tydzień zraszam.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18939
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Przelany. Wyciągnij z doniczki, sprawdź korzenie posadź do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji ok. 3:1 oraz zrób oprysk preparatem grzybobójczym. Liść z plamą do odcięcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pat154
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 maja 2020, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Super, dziękuję za info!
A w którym miejscu odciąć liść, przy pniu?
I jak Pan myśli, co by można było zrobić z tym małym? Odciąć końcówkę?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18939
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Liść ucinasz przy pniu.
Nowy liść na razie zostaw.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”