Kolektory słoneczne ...

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
leda16
200p
200p
Posty: 492
Od: 28 lut 2007, o 16:14
Lokalizacja: Kraków

Post »

A ciekawe, jakie oszczędności można porobić przy wspomaganiu ogrzewania gazowego kominkiem z płaszczem wodnym? Co do wypowiedzi poprzedników, rzeczywiście ogniwa fotowoltaiczne są mocno przereklamowane i ponoć (nie mówię tego z własnego doświadczenia), źle się sprawdzają w polskich warunkach, są malo wydajne i w zasadzie ich praca ogranicza się do...wspomagania ogrzewania wody do mycia. To jakby góra urodziła mysz, bo do prania w pralce i mycia garów w zmywarce woda i tak musi być podgrzewana przez prąd. Ale ciekawi mnie kwestia ogrzewania podłogowego, ponoć najmniej wydajnego i najbardziej prądożernego w stosunku do innych systemów.
naturelover
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2008, o 17:23
Lokalizacja: LONDYN

Post »

Widzisz,z podlogowka to jest tak ze swoje zre ale za to ustawiasz mniejsza temperature niz nap. na konwektorze a cieplo tak samo a dla niektorych nawet przyjemniej.Ja uwazam ze moze byc problem przy alergi.
Z kolektorami to jest tak ze jezeli masz duza polac "prozniakow"to i w Polsze przez wiekszosc roku wode do mycia masz za free.Co do pralki i zmywarki to mozna podpiac je pod ciepla wode i jest ok,o ile temp w zbiorniku nie przekracza 40 st.Chyba ze piezesz w nizszej temp.to wtedy tego nie schlodzisz,poza tym starsze uzadzenia mialy podlaczenie i na ciepla i na zimna.Zestawy solarne do wspomagania
co to kicha w Polsze.Te do wody sa OK ale za drogie.
Kominek moze bardzo wspomoc ogrzewanie,osobiscie jestem za kominkiem z nadmuchami a CO jak kominek nie chodzi.Cala ta instalacja i automatyka do kominka z plaszczem jest droga i awaryjna do tego,inwestycja nieoplacalna.Ja będę grzal dom el.piecami akumulacyjnymi i kominkiem z rozprowadzeniem powietrza przez dmuchawe.W lazience i sypialni konwektory dzialajace przez moze 2 godziony,ale i tak w nocnej taryfie.Jak policzylem to nawet instalacji gazowej CO mi sie nie oplaca,choc gaz mam w drodze.Na wode dobrze izolowany boiler grzejacy w 2 taryfie i heja :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Podłoga jak już się nagrzeje (a razem z nią meble, ściany i powietrze), to nie pożera tak strasznie prądu. Najpierw musi się długo nagrzewać, wtedy i owszem, jest prądożerna, ale potem już tylko podtrzymuje się temperaturę, kafle na podłodze długo trzymają ciepło i można zaprogramować grzanie tylko w taryfie nocnej, czy innej tańszej, jaką tam sobie uzgodnimy z dostawcą. Ja mam taniej od chyba 18 do rana i jakieś dwie godziny w środku dnia na ugotowanie obiadu.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
naturelover
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2008, o 17:23
Lokalizacja: LONDYN

Post »

Przy podlogowce decydujace znaczenie ma podloze bo inaczej bedzie przy wylewce a inaczej przy plytach np OSB.Powinno byc dobrze zaizolowane przede wszystkim zeby naprzyklad nie grzac sufitu w piwnicy.Jezeli grzejesz w taryfie nocnej,to najlepiej miec jak najgrobsze plytki wtedy zakumuluja duzo ciepla.Co do pradozernosci to wszystkie elektryczne systemy ogrzewania maja ok.100%sprawnosci,roznia sie tylko metodami oddawania ciepla.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jeśli możesz, wyjaśnij co oznacza "100% sprawności", nie znam się na tym i kompletnie nic mi to określenie nie mówi. No, może tylko to, że urządzenie jest na 100% sprawne czyli działa bez zakłóceń, ale tu chyba nie o to chodzi, prawda?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3696
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Dla mnie ogrzewanie w nocy pozbawione jest sensu.... Ja nie mam podziału na taryfy nocną i dzienną. Ogrzewanie i ciepłą wodę mam na gaz. Mam też ogrzewanie podłogowe w kuchni , przedpokoju i łazienkach pod kafelkami i baaardzo żałuję ,że nie zrobiliśmy go tez w pokoju. Jest niesamowicie przyjemne i daje zdecydowanie większe wrażenie ciepła niż kaloryfer. W dzień nagrzewam do 22 stopni,a w nocy ustawione jest na 18 ,ale nigdy w nocy do 18 nie spada!
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
naturelover
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2008, o 17:23
Lokalizacja: LONDYN

Post »

Nalewka pisze:Jeśli możesz, wyjaśnij co oznacza "100% sprawności", nie znam się na tym i kompletnie nic mi to określenie nie mówi. No, może tylko to, że urządzenie jest na 100% sprawne czyli działa bez zakłóceń, ale tu chyba nie o to chodzi, prawda?
:D Chodzi o to ze 100% energii dostarczonej do uzadzenia jest uzywane przez ciebie jako cieplo(czyli nie ma strat).
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3696
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

O czym Ty piszesz? Przecież w ogóle nie ma takiej opcji! Znasz takie źródło na którym nie ma strat energii???
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
naturelover
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2008, o 17:23
Lokalizacja: LONDYN

Post »

Zle to rozumiesz,nie pisze o perpetu mobile :D .Napisalem wczesniej prawie 100% i to jest prawda.A strat nie ma naprzyklad przy przesyle czynnika grzewczego,niepelnym wykorzystaniu przez urzadzenie potencjalu energii i takie tam.Duzo jest w sieci na ten temat.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3696
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Poddaję sie - padłam przy tym "czynniku grzewczym"... Nic o nim nie wiem :cry:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Rodusik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1131
Od: 21 sty 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Post »

Może ja coś dodam.
Tez myślę aby założyć.Dowiaduję się i zdania są podzielone.
Znajomi którzy maja pensjonat mają aż 8 sztuk i są zadowoleni .Wczasowicze używają dużo ciepłej wody co w ich przypadku jest dużą oszczędnością. Zimą jak nie ma słońca to się słabo sprawdzają upalnym latem nieraz nie ma co zrobić z nadmiarem ciepłej wody.
Drugi znajomy wybudował sobie basen na zewnątrz i ogrzewa wodę kolektorami.Kupił ich 10 sztuk (2800 każdy) jest niezadowolony bo musi dogrzewać wodę w basenie.Mimo szczelności całej konstrukcyj woda jest letnia.
Awatar użytkownika
MążAni
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 11 sty 2009, o 20:58
Lokalizacja: przychodził, kto go znał...

Post »

Witam,
my równiez zastanawialiśmy się nad kolektorami, ale po przeliczeniu wyszło, że ta inwestycja się nie opłaci - zwróci się za kilkanaście lat.
Policzyć to można w uproszczony sposób następująco:
Średni miesięczny rachunek za prąd - ok. 200zł (nawet mniej nam wychodzi, ale niech będzie). Z czego, liczmy, 1/4 to idzie na bojler do c.w. - też myślę, że z naddatkiem. Czyli 50zł/miesiąc. Czyli rocznie - 600zł. Koszt instalacji - bojler, naczynie wyrównawcze, to (znowu z górką) 2000zł.
Teraz solary: koszt instalacji - dajmy na to 9000zł - w to wchodzą solary o ok.4m2 powierzchni, pompka cyrkulacyjna, bojler, etc. Czyli różnica - 7000zł.
Licząc, że solary będą pokrywały zapotrzebowanie w 100% to już wychodzi 12 lat - a przecież tak jest tylko latem, zimą to jest wg producentów 30%. Do tego dochodzi koszt pracy pompy cyrkulacyjnej (ona potrzebuje energii elektrycznej), koszt serwisowania (z tego co pamiętam glikol raz na jakiś czas trzeba wymieniać), krótko mówiąc - zysku nie ma (IMHO).

AniuWoj, instalacje drugotaryfowe nie polegają na tym, że grzeje się w nocy, tylko magazynuje się ciepło w nocy, a oddawane jest ono stopniowo w ciągu dnia do pomieszczeń. Albo w sposób dynamiczny - tzw. piece z dynamicznym rozładowaniem - co umożliwia precyzjną regulację temperatury w pomieszczeniach, bądź statyczny (grzejniki statyczne lub podłoga akumulacyjna). Wbrew pozorom, to całkiem rozsądne rozwiązania. My mamy taką instalację (ogrzewanie podłogowe akumulacyjne) i sobie chwalimy. Wbrew obiegowym opiniom nie jest także drogie w eksploatacji, a wydaje mi się, że z tzw. "bezobsługowych" instalacji jest cenowo najkorzystniejsze (także biorąc pod uwagę koszt inwestycji).
Mąż Ani
Ogród Ani cz. 1, cz. 2
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4092
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

W takim razie podpowiedzcie, jak najtaniej ogrzać dom, wodę?
Zwłaszcza jak się w nim jest tylko w weekendy i na urlopach? (w tym układzie kolektory
zwróciłyby się chyba dopiero za 20-30 lat? :?)
I nie ma gazu?
Z kominka z płaszczem wodnym już zrezygnowaliśmy, bo za długo trwa "rozruch".
Lepsze podobno są kominki z rozprowadzeniem ciepła.

A co myślicie o gruntowej pompie cieplnej?
Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”