Kawon ( arbuz ) - część 10

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Sylwek94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 kwie 2020, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

wokan ok, dzięki. W ubiegłym roku arbuzy rosły 20 metrów od mojego pola w zwykłym piachu - słabej ziemi..nawet dlugo o tym nie wiedzialem i nie mialem okazji zobaczyc. Ja natomiast mam glebe srednio-ciezka, dobrze trzymającą wilgoć, przepuszczalna...dam agrotkanine tez...zobaczymy jak to wyjdzie. Nawóz do ogórków WE NPK 20+20+20 moze być ??
glina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 wrz 2014, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kawon - jak pielęgnować sadzonki?

Post »

Witam, mam pytanie jak w temacie i zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia, mówi się że siejemy arbuza do doniczek najpóźniej na początku marca. Tak też zrobiłem w tym , po ok. miesiącu dziś mamy 14.04 sadzonki mają już około 50cm długości i wypuszczają kwiaty. Zastanawiam się jak pielęgnować takie sadzonki, są w dużych około 13cm doniczkach czy coś się przycina czy obrywa kwiaty? Bo do połowy maja jeszcze miesiąc zanim będę mógł je wysadzić na działce.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Kawon - jak pielęgnować sadzonki?

Post »

Wszyscy piszą żeby siać arbuzy w połowie kwietnia. Też zrobiłem błąd że wysiałem koniec lutego i z tych sadzonek nic nie będzie. Dlatego w ostatnich dniach posiałem na nowo.

Sadzonki arbuza się nie przycina. Melon tnie się za 3-4 liściem właściwym.

Pomyśl czy nie warto zrobić nowych sadzonek.


edit

Kończe szykować pole arbuzowe.
Posadze 18 sadzonek w rozstawie 1x2m.


Obrazek
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2020, o 14:37 przez jokaer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: połączenie postów
Pozdrawiam Paweł
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3068
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon - jak pielęgnować sadzonki?

Post »

glina


Z takich sadzonek ładnych owoców nie będzie ;:185 Na pewno są słabe, liście małe i ogólnie rośliny wyglądają słabo. Ja wysiewam dopiero jutro, więc jeśli masz nasiona, to siej nowe. Na pewno zaowocują ;:333


brodus

Fajnie to wygląda ;:333
U mnie mają ścisk, bo odstępy niecały metr, ale dają radę i jestem zadowolony z plonów. Muszę dokończyć przygotowywanie dołków, bo zostało mi jeszcze trochę :lol:
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2020, o 14:38 przez jokaer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: połączenie postów
glina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 wrz 2014, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon - jak pielęgnować sadzonki?

Post »

brodus pisze:Wszyscy piszą żeby siać arbuzy w połowie kwietnia.
Noż kurde właśnie wyczytalem gdzieś i też po obejrzeniu filmików z YT że właśnie sieje się wcześnie max na początku marca żeby zdążyły z wegetacją, teraz znowu że za wcześnie. Sadzonki mam ładne tzn tak mi się wydaje. Rok temu sadziłem właśnie pod koniec kwietnia ale jakoś po wysadzeniu średnio się ogarnęły.

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13764
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Ładne sadzonki, to takie z 2-3liśćmi właściwymi. Takie sie najlepiej adaptują po przesadzeniu na miejsce docelowe.

Planuje w tym roku też wyłożyc poletko pod arbuzy. Zagwozdke na razie mam z odległościami, by wytyczyć poletko oraz ilość sadzonek. Z wysiewem się nie śpieszę, myślę o następnym tygodniu.

Rozważam też szczepienie, bo przez tego wirusa jakoś mi się wiele spraw poblokowało i nie mam do tego weny.
glina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 wrz 2014, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

BobejGS pisze:Ładne sadzonki, to takie z 2-3liśćmi właściwymi. Takie sie najlepiej adaptują po przesadzeniu na miejsce docelowe.
A jest jakaś metoda na wyhodowanie ładnej sadzonki, ja rok temu miałem sadzonki z cieniutka łodyżką i w sumie nie wiem co zrobić żeby ta sadzonka była jak najlepsza. Jakieś rady ?
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1034
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Światło i jeszcze raz światło to jest sposob na ładną sadzonkę.
Piotr
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

U mnie nie było problemu z rozplanowaniem. Grządka od inspektu do drzewek owocowych ma 10,5m więc idealnie
pod agro o długości 10m.

Pierwszy raz będe uprawiał arbuzy i stwierdziłem że nie będe zbytnio zagęszczał więc daje co metr i dlatego wchodzi mi 9szt na rząd (w sumie 18szt). Gdyby nie porady z forum to bym zrobił głupotę i sadził w rozstawie 1x1m (tak pisze na nasionach arbuza od Legutko).
Dzięki forum zwiększyłem rozstaw i rzędy są co 2m ;:138
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13764
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

glina pisze:
BobejGS pisze:Ładne sadzonki, to takie z 2-3liśćmi właściwymi. Takie sie najlepiej adaptują po przesadzeniu na miejsce docelowe.
A jest jakaś metoda na wyhodowanie ładnej sadzonki, ja rok temu miałem sadzonki z cieniutka łodyżką i w sumie nie wiem co zrobić żeby ta sadzonka była jak najlepsza. Jakieś rady ?

Najważniejsze jest słońce, stąd raczej jestem za późniejszym wysiewem arbuzów(po połowie kwietnia, a nawet tydzień po połowie) zazwyczaj wtedy słońca jest już wiecej, na dworze robi się cieplej choćby za dnia i sadzonki jak nie złapią pięknego słoneczka na parapecie, to można na dzień do nagranego tunelika wynieść. Wtedy dodatkowo się hartują i są piękne i krępe.

Najgorsze jest ciepło w nocy, ktore sadzonke popycha w górę w poszukiwaniu słońca. Dlatego jak sadzonki są w domu, to staram się by w nocy, nieco skręcać grzejnik w pomieszczeniu w którym są albo po prostu doświetlać.
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1134
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon - jak pielęgnować sadzonki?

Post »

glina pisze: Noż kurde właśnie wyczytalem gdzieś i też po obejrzeniu filmików z YT że właśnie sieje się wcześnie max na początku marca żeby zdążyły z wegetacją, teraz znowu że za wcześnie. Sadzonki mam ładne tzn tak mi się wydaje. Rok temu sadziłem właśnie pod koniec kwietnia ale jakoś po wysadzeniu średnio się ogarnęły.
:shock: :shock: :shock: Gdzieś to wyczytał, że najpóźniej na początku marca? :shock: :shock: :shock: Toż to herezja.
No chyba, że mieszkasz na południu Hiszpanii lub Włoch...

W lutym siałem próbnie arbuzy i z ciekawości zostawiłem jednego. I sobie rósł na parapecie biedaczek. Na początku nawet ciałkiem całkiem wyglądał, ale tydzień temu musiałem go wyrzucić bo po prostu marniał w oczach. Nie warto za wcześnie siać ;:170

Wszędzie, bez względu na szerokość geograficzną przyjmuje się, że czas produkcji rozsady arbuza to około 30 dni. Czyli, jeżeli w Polsce arbuzy sadzi się do gruntu po zimnych ogrodnikach, tj. w okolicach 15 maja, to oblicz sobie kiedy się sieje ;:170 ;:170 ;:170

W Brazylii sieją prosto do gruntu.... przez cały rok... Ech... piękny kraj ;:3 :lol: ;:306
glina pisze: A jest jakaś metoda na wyhodowanie ładnej sadzonki, ja rok temu miałem sadzonki z cieniutka łodyżką i w sumie nie wiem co zrobić żeby ta sadzonka była jak najlepsza. Jakieś rady ?
Jak pisze rolnik90 - jak najwięcej światła ze wszystkich stron i temp około 25 st. Czyli odsłonięte żaluzje, południowe okno itp. to za mało, bo nawet na najlepszym oknie, gdy światło pada tylko z jednej strony, rozsada się wyciągnie.
brodus pisze: Dzięki forum zwiększyłem rozstaw i rzędy są co 2m ;:138
Im więcej miejsca tym arbuz lepiej rośnie i plonuje. Nie lubi zbytniego zagęszczenia - wówczas plon mocno spada. Trzeba doświadczalnie dojść do optymalnej liczby roślin na jednostkę powierzchni. Chciejstwo i upychanie sadzonek czasem nie popłaca :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
glina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 wrz 2014, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon - jak pielęgnować sadzonki?

Post »

wokan pisze: Gdzieś to wyczytał, że najpóźniej na początku marca? :shock: :shock: :shock: Toż to herezja.
No właśnie troche mnie to zdziwiło bo pomyślałem że sadzonka 2 miesiące w domu to już będzie trochę duża.
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Informacja o sianiu do końca lutego jest na pewnym portalu ogrodniczym. Może w szklarniach się to sprawdza, nie wiem. Za pierwszym razem też tak zrobiłem. Potem dosiewałem w późniejszym terminie i jedną wczesną sadzonkę zachowałem. Po posadzeniu długo się czaiła, ale w końcu ruszyła i z czasem dogoniła te posiane 2 miesiące później :D
Krzysiek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”