Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu, w szklarni cz.6

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
vanilla81
100p
100p
Posty: 199
Od: 10 maja 2011, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Za waszą rada rozstawiłam dziś piecyki z doniczek. Wstawiłam do folii 2 i już widzę efekty. Temperatura w godzinę wzrosła o 2 C. Pytanie tylko na jak długo starczy... Byle do rana bo wtedy najzimniej
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9538
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

:wit Na wkładach jest określona ilość godzin na jaką powinien wystarczyć , przeważnie
na kilka nocy . Stwierdzam , że knoty bywają słabe . Macie pomysł co zrobić z tym
co pozostanie na dnie , przeważnie rozkruszam i wrzucam co nowych .
Night
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 kwie 2020, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie - Szydłowiec

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Dzień Dobry
Moje pomidory w tunelu poliwęglan już ok 10 dni. Ziemia była przygotowana (obornik granulowany koński, humus itd - odleżane, odczekane)
Podrosły i wszystko wygląda ok oprócz zmian fioletowych na liściach. Dolne stare liście lekko żółkną i mają fioletowe plamy od spodu. Szczyty pomidorów oraz liście z góry maja fioletowawe zmiany. Liście od spodu są zielone.
Interpretuję to jako niedobowy fosforu - chłodne noce.
Jeśli temperatura w nocy ma być 5st. lub mniej to wkładam znicze. (do tej pory było takich nocy 3 przy czym najchłodniejsza 3st, ostatnia ok 6 dni temu)
Tunel zamykany na noc, okienka uchylane w chłodne dni, drzwi otwierane gdy jest naprawę ciepło tak aby w tunelu nie było ponad 30 st.
Pomidory nie przelewane. Po posadzeniu podlane obficie a następnie po tygodniu.

Proszę o poradę. Czy coś robić/nawozić/pryskać fosforanem czy przeczekać?
Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7794
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Przeczekać -będzie jeszcze zimno i proponuję oprócz zniczy narzucić dodatkowo włókninę, i aby pomidorków nie zniszczyć włókninę nakładamy na jakieś wyższe od nich porozstawiane podpórki np wysokie butelki, patyki z nałożonymi kubkami. Ja użyłam swego czasu starego prześcieradła przeznaczonego na troczki. Znicze oczywiście nie pod włókniną ale na włókninie :D
Night, proszę, uzupełnij swój profil, z jakiego miasta/regionu jesteś. :wink:
Pozdrawiam! Gienia.
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Witam szanownych forumowiczów, zaglądam do Was na razie tylko po porady, ogrodnictwo coraz bardziej mnie zaskakuje ;:224
Trzymam w domu pomidory bawole serca, koktajlowe i cukinie i wszystkie rosną tylko na wysokość. Dodam, że z uwagi na maluszka, w domu mam temperaturę ok. 25 stopni.

Czy ten pomidorek koktajlowy wysiany w połowie marca (zgodnie z opakowaniem) i cukinia wysiana 15 kwietnia nadają się do wsadzenia w do folii, czy one są wybiegnięte i nic z tego nie będzie?

https://ibb.co/3yLNVJ0
https://ibb.co/FwqQCdz
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Metzger, a nie masz może balkonu?
Pomidorka posadzisz poziomo ( na leżąco) i tylko wystawisz nad ziemią "koronę", a te cukinie nie są złe ale na dwór wystaw i się poprawią. Tylko na początek okryj firanką, bo się popalą. Pomidorek wymaga przesadzenia do większej doniczki i na dwór go daj na dzień koniecznie w rozstawie , żeby się nadal nie wyciągały. Zgrubieją.
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Mam balkon, ale za mało na nim miejsca na rośliny. Muszę wyeksmitować te pomidory na działkę pod folię, bo przerosły moje możliwości lokalowe. Może po prostu wsadzę je głębiej.
bandziorek27
50p
50p
Posty: 66
Od: 7 sty 2020, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Witam, proszę o podpowiedz - czy kiedy pada deszcz- temp ok 12C - czy otwieracie szklarnie / okna i drzwi/? Z góry dziękuję za odpowiedz
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5134
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Na czas padania można zamknąć, ale natychmiast trzeba otworzyć jak wyjdzie słońce, wiec lepiej mieć otwarte ciągle, niż zaparować i przegrzać. Można to zautomatyzować, ale koszty nigdy się nie zwrócą w amatorskim wydaniu.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1490
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Przy zamkniętym tunelu w słoneczny dzień i temp. na zewnątrz rzędu 22 stopnie w środku potrafi być ponad 50 - jak ktoś zapomni otworzyć to może być po roślinach. Za rozsądne pieniądze (rzędu 150-200zl) można dokupić okno z siłownikiem temperaturowym, przy określonej temperaturze otworzy okno, nie ma żadnego zasilania, tylko ciecz w środku.
Pozdrawiam,
Tomek
bandziorek27
50p
50p
Posty: 66
Od: 7 sty 2020, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Dzięki za odpowiedz - niestety mam foliówkę - tu automatycznym otwieraniu nie ma mowy - ale dzięki za podpowiedz może kiedyś dorobię się lepszej szklarni - na razie rugi rok próbuję uprawę pomidorów - lecę otworzyć foliaka bo u mnie właśnie słonko wyszło
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Ja mam tunel foliowy, na dzień dzisiejszy wczorajszy i jutrzejszy zamykam na noc, a rano idę go otworzyć. Jak już temperatura podrośnie na tyle że w nocy będzie spokój z nieplanowanymi obniżkami temperatury poniżej ... plus minus 8-10 stopni to przestanę zamykać.
Awatar użytkownika
taWiola
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 maja 2020, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Witam. :wit Jestem nowa na forum. W tym roku założyłam swój pierwszy foliak. na razie malutki 2x3x2. Pomidory i ogórki już posadzone tydzień temu. Odmiany pomidorow:betalux, bekas, alka, ogórek - caruso. Nocami dogrzewam nagrzewnicą, bo temperatura spada poniżej 10'c. Chciałabym się jako laik zapytać, czy powinnam już zasilać swoje roślinki? Foliak stoi na dawnej pryzmie obornika, przy sadzeniu dałam pod pomidory ziemię z biedronki. Czy ogórka trzeba zapylać? Ma sporo żeńskich kwiatów, a męskich wcale.
Pozdrawiam Wiola
Obrazek
Pozdrawiam. Wiola
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”