Borówka amerykańska - 11 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Ja miarkeczkuję kwas, aż do uzyskania potrzebnego pH zwykle około 3. Mieszam wodę cały czas i na bieżąco odczytuje pH.
Przypominam o środkach bezpieczeństwa. Rękawice i okulary to minimum.
Pamiętaj chemiku młody aby wlewać kwas do wody!!
tomek22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 16 kwie 2018, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Szukając informacji o pryszczarku wróciłem do cz. 3 wątku, gdzie Edicool pisal o zakwaszaniu:
"Dla mnie możecie lać elektrolit, kwas akumulatorowy, kisić szczaw, rabarbar, mąkę i co tam jeszcze wymyślicie, ważne że ja nie jem owoców waszej pracy ani też moi konsumenci.".
Wg Edicoola do zakwaszania to tylko siarka, wigor s lub kwas siarkowy pow. 96%.
Kiedyś, jak to przeczytałem, szukałem takiego kwasu, ale nie znalazłem. Jedynie elektrolit.
Sam nie dawno polecalem elektrolit, a tu Edicool w zacytowanym zdaniu daje do zrozumienia ze elektrolit nie jest ok.
Toldi lub ktos kumaty, wytłumaczcie prosze jak to jest.
Jest bezpieczny czy nie?
Sądziłem ze elektrolit to kwas o mniejszym stężeniu, czyli rozcienczony wodą, wiec bezpieczny.
??????
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Za Wikipedią:
Akumulator kwasowo-ołowiowy ? rodzaj akumulatora elektrycznego, opartego na ogniwach galwanicznych zbudowanych z elektrody ołowiowej, elektrody z ditlenku ołowiu (PbO2) oraz ok. 37% roztworu wodnego kwasu siarkowego, spełniającego funkcję elektrolitu.
Najszerzej stosowanymi roztworami wodnymi kwasu siarkowego są:
? 10% ? tzw. mocno rozcieńczony kwas siarkowy, stosowany zazwyczaj jako środek odwadniający, regulator pH i odczynnik laboratoryjny,
? 29-32% ? wykorzystywany w popularnych akumulatorach kwasowo-ołowiowych,
? 62-70% ? pełni rolę tzw. kwasu nawozowego,
? 77-80% ? wykorzystywany w procesie otrzymywania H2SO4 metodą komorową oraz stosowany do produkcji soli glauberskiej, czyli siarczanu sodu (Na2SO4),
? 98% ? wspomniany już wcześniej stężony kwas siarkowy.

Pracowałbyś z 96% kwasem siarkowym gdzie jedna kropla wypaliła by ci skórę?
Nie jestem chemikiem ale 96% kwas siarkowy jest ok (przecież i tak musisz go rozcieńczyć wodą do pH 3 czyli obrazowo 1ml/1m3 lub elektrolitem 50ml/1m3) ale elektrolit już jest be?. Co za różnica? Albo czekałbyś rok aby siarką zakwasić kwaterkę w celu posadzenia 5 szt borówek?
Kwas się chyba wodą więc czysty kwas jest nie trujacy a rozcieńczony wodą trujący? Chyba ze elektrolit to nie jest czysty kwas tylko ma jakieś domieszki.
My jesteśmy amatorami a Edi robił to na wielka skalę stąd metody uprawy też będą inne.
Na takiej samej zasadzie można porównać że jak kupisz nawóz do borówek i podsypiesz to znaczy że będziesz jadł borówki z chemią? Nawet jak to jest tylko siarczan amonu?
Nie dajmy się zwariować.
markis80
100p
100p
Posty: 177
Od: 27 maja 2011, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Przejrzałem kartę charakterystki elektrolitu i nie znalazłem nic wiecej opróćz kwasu siarkowego (VI)
"Kwas siarkowy(VI) to nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenowych kwasów siarki. Jest to jeden z najmocniejszych kwasów, który ma bardzo duże znaczenie
w różnych gałęziach przemysłu. Używany jest w wielu ważnych syntezach, m.in. służy do produkcji innych
kwasów, barwników, włókien sztucznych, środków wybuchowych i nawozów sztucznych. Stosowany jest też
do oczyszczania olejów, nafty i parafiny, osuszania gazów, produkcji środków piorących i leków oraz jako
elektrolit w akumulatorach ołowiowych. Ponadto jest
jednym z najczęściej używanych odczynników w laboratoriach. "
tomek22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 16 kwie 2018, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Chcę to tylko wyjaśnić do końca, ponieważ naszły mnie wątpliwości...
Pytanie, czym ten kwas do elektrolitu rozcienczają?
Mam nadzieję też że nie jest to jakis poprodukcyjny odpad...
markis80
100p
100p
Posty: 177
Od: 27 maja 2011, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Kwas siarkowy frakcji VI i tego co wyczytałem jest to najczyscza wersja tego kwasu. Jak jest brany do odczynników laboratoryjnych to raczej nie może być skażony żadnymi metalami. Do aku też nie możesz wlac czystej wody że względu na zawartość metalii i innych zanieczyszczeń a tylko wodę zdemineralizowaną.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

tomek22 pisze:Chcę to tylko wyjaśnić do końca, ponieważ naszły mnie wątpliwości...
Pytanie, czym ten kwas do elektrolitu rozcienczają?
Mam nadzieję też że nie jest to jakis poprodukcyjny odpad...
Tomku nie doczytałaś mojego postu:
Elektrolit to : "ok. 37% roztworu wodnego kwasu siarkowego"
Z tego wynika że rozcieńczony wodą.
tomek22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 16 kwie 2018, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Ok. Dzięki. Wątpliwości rozwiane:)
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1490
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

tomek22 pisze:Szukając informacji o pryszczarku wróciłem do cz. 3 wątku, gdzie Edicool pisal o zakwaszaniu:
"Dla mnie możecie lać elektrolit, kwas akumulatorowy, kisić szczaw, rabarbar, mąkę i co tam jeszcze wymyślicie, ważne że ja nie jem owoców waszej pracy ani też moi konsumenci.".
Wg Edicoola do zakwaszania to tylko siarka, wigor s lub kwas siarkowy pow. 96%.
Kiedyś, jak to przeczytałem, szukałem takiego kwasu, ale nie znalazłem. Jedynie elektrolit.
Sam nie dawno polecalem elektrolit, a tu Edicool w zacytowanym zdaniu daje do zrozumienia ze elektrolit nie jest ok.
Toldi lub ktos kumaty, wytłumaczcie prosze jak to jest.
Jest bezpieczny czy nie?
Sądziłem ze elektrolit to kwas o mniejszym stężeniu, czyli rozcienczony wodą, wiec bezpieczny.
??????
Niestety ten cytat nienajlepiej świadczy o wiedzy biologiczno-chemicznej wspomnianego Edicoola. Nie rozumie, że pisze o tym samym. Jak wspominali przedmówcy używa się elektrolitu bo jest na tyle rozcieńczony, że jest w miarę bezpieczny przy stosowaniu. Kwasy o dużych stężeniach mają nawet opary żrące i niebezpieczne dla człowieka, stąd też trudniej takie kupić. Rozcieńczone to inna bajka. Siarka mielona z czasem się utleni (jeszcze wtedy nie działa zakwaszajaco), później powstanie z niej kwas siarkowy czyli znowu mowa o tym samym.
Pozdrawiam,
Tomek
gienia2000
200p
200p
Posty: 393
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Borówka Nelson sadzona jesienią 2018. Rosła marnie i skończyła bez korzeni jak wiać na zdjęciu. Drugi Nelson posadzony w innym miejscu też jest bardzo marny i podejrzewam, że korzenie wyglądają tak samo. Inne posadzone w tych samych miejscach i czasie rosną całkiem fajnie. Co może być przyczyną?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1490
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Ja miałem podobnie, rosły obok siebie cztery różne, jedna "nie rosła". Wymieniłem krzak (na tej samej odmiany) i ten ładnie rośnie. To roślina, jak czasem trzeba wymienić to trudno.
Eksperymentowałem trochę z zakwszaniem wody różnymi substancjami i doszedłem też do elektrolitu. Pięć litrów za 11zl w motoryzacyjnym. I jest petarda, ok. 20ml na konewkę daje pH między 2 a 3. To zdecydowanie najtańsza z szybkich metod.
Pozdrawiam,
Tomek
kanap
200p
200p
Posty: 365
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Mógłbyś podać nazwę tego elektrolitu? A i zakwaszasz wodę deszczową czy z kranu? Elektrolit to się w lewa w jakiś rękawicach i czy są jakieś opary, czy jest żrącą substancją?
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Kanap jak dasz radę to wróć się o 1 stronę do 73 tam masz wszystko o elektrolicie. ;:223
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”