Figa na działce, w donicy cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2172
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Niestety bez liści te owoce nie mają szans aby dojrzeć. Też mam sporo zielonych fig na gołych gałązkach.
Płatny hosting przez który posyłałem zdjęcia padł z powodów finansowych.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 340
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

JanuszKR: W jak dużym pojemniku ta figa rośnie?
JanuszKR
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Figa ma ponad 12 lat. Przez kilka była w donicy (zima w garażu nieogrzewanym). Od około 8 lat (nie prowadziłem zapisów) jest w gruncie na stałe. Sąsiad gasił wapno i pozostałości wysypałem jako część podłoża. Było już tak, że przemarzła do korzeni, ale spokojnie odrastała. Dla bezpieczeństwa mam kilka zapasowych, które jak podrosną wydaję znajomym lub zamieniam za inne rośliny. od kilku lat zimy są bez dużych mrozów i po obłożeniu kartonem z liśćmi nie ma z mrozem problemu. Gdybym nie odcinał najdłuższych gałęzi, to zapewne miałaby ponad 4 metry, ale ponieważ zasłania dojście do bramki to podcinam. Mam w pobliżu dużego orzecha, który trochę figę zacienia, dlatego zapewne ten jesienny zbiór będzie kiepski, ale niektóre owoce już ciemnieją to może coś popróbuję. Mam zdjęcia fig z lata i zapewne takie zdjęcie dojrzałej figi wrzucę na forum z telefonu.
Obrazek
Pozdrawiam

Janusz
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2172
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Ja już zerwałem owoce z moich fig i jedną zabezpieczyłem. To jej czwarty rok w gruncie i nigdy jeszcze nie przemarzła. Po raz pierwszy dostała kabelek grzewczy. Aby ją naprostować założyłem odciągi ponieważ kształtuję ją na drzewko.


Obrazek
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 852
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Kabelek grzewczy bez regulatora temperatury jako ochrona przed mrozem to wyrok śmierci dla rośliny. Na zewnątrz mróz, a wewnątrz otuliny figa podgrzewana przez kabel. Figa potraktuje to jako wiosenny wzrost temperatury i masz kłopot. Początek okresu wegetacyjnego w styczniu, a może nawet wcześniej, to kiepski pomysł.
Jakiś sens stosowania kabla grzewczego jest, a le tylko w połączeniu z solidnym regulatorem temperatury, który będzie utrzymywał stałą, niską temperaturę.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 340
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Chciałbym dopytać o odpowiednią temperaturę zimowania. Wielokrotnie piszecie o trzymaniu figi w pojemniku zimą w nieogrzewanym pomieszczeniu, garażu itd. W nieogrzewanych pomieszczeniach często temperatura jest porównywalna z zewnętrzną jak u mnie w budynku gospodarczym, ale też może wynosić koło 10 stopni, jak w moim (nieogrzewanym) garażu pod domem. W tej chwili mój jedyny okaz stoi w gospodarczym, ale gdy nadejdą temperatury minusowe chyba przeniosę figę do garażu (+10/12). Tylko, czy nie będzie jej za ciepło?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2172
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

malopolanin pisze:Kabelek grzewczy bez regulatora temperatury jako ochrona przed mrozem to wyrok śmierci dla rośliny. Na zewnątrz mróz, a wewnątrz otuliny figa podgrzewana przez kabel. Figa potraktuje to jako wiosenny wzrost temperatury i masz kłopot. Początek okresu wegetacyjnego w styczniu, a może nawet wcześniej, to kiepski pomysł.
Jakiś sens stosowania kabla grzewczego jest, a le tylko w połączeniu z solidnym regulatorem temperatury, który będzie utrzymywał stałą, niską temperaturę.
Czekałem aż ktoś to zauważy :D Ty jesteś pierwszy, brawo. Po zrobieniu fotki musiałem osłonę rozebrać na nowo i zamontować wewnątrz czujnik temperatury z termostatu (szczyt sklerozy). Małopolanin nie myśl że ze mnie laik jeżeli chodzi o dogrzewanie kablem roślin. W zimie korzysta z tego przywileju aż 9 sztuk (4 palmy, bananowiec , 2 figi, trifoliata i granatowiec). Na razie podłączony jest tylko granatowiec.
Tak to wygląda po założeniu termostatu.
Karczownik zrób tak jak napisałeś, jak będą mrozy to przenieś do garażu.




Obrazek
JanuszKR
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Ponieważ mróz dotarł do Krakowa zerwałem kilkanaście największych fig. Okazały się "zjadliwe", ale smakiem ustępują tym z lata. I tak jestem zadowolony. Jutro zajmę się zabezpieczeniem krzaka na zimę. W tle zdjęcia duża i mniejsza zakrętka słoikowa dla porównania wielkości owoców.
Obrazek
Pozdrawiam

Janusz
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Hej, ja jestem z Waszych okolic, czyli pomiędzy Krakowem a Katowicami. Figę tzw Freezmaster nabyłem około 2012-13 r. Początkowo była w donicy, ok 2017-2018 roku jest już w gruncie - po zrzuceniu liści w tym sezonie / wysokość w najwyższym punkcie około 180 cm. Dotychczas rosła w formie krzaczastej ale od 2021 będzie w formie drzewka - konsekwentnie odcinam jej pędy boczne. Okrywanie na zimę - to tylko okrywanie stroiszem u jej podstawy. Ma dużą ilość owoców, ale większość z nich późną jesienią już nie dojrzeje.
Rośnie od strony południowej ściany w odległości około 2-2,5 metra.
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 878
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Ja swoje Peretty i BT trzymane w donicach jeszcze pozostawiam na dworze. przy jakich mrozach zalecilibyście schować je do garażu?
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2172
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Jeżeli przez kilka dni będzie utrzymywać się temperatura poniżej zera stopni to korzenie przemarzną. Ziemia w donicy szybko przemarza nawet przy temperaturze minus jeden stopień, a korzenie są najbardziej wrażliwe na niskie temperatury. Ja tak załatwiłem trifoliatę na balkonie.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Właśnie schowałem do piwnicy. Tu nam zapowiadają nocą -10...
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 878
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Moje też już schowane, ale w sobotę wystawiam na dwór. Będę tak tej zimy robił za każdym razem przy ociepleniu, by jak najdłużej odpoczywały
Pozdrawiam
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”