Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

No więc przesadziłem moją strelicję do normalnej doniczki z dziurami i podstawką. Jest spora warstwa keramzytu. Ziemię użyłem uniwersalną, ale jest ona bez torfu, za to z dodatkiem gliny. Zmieszałem ją z wermikulitem. Na problemy grzybowe zakupiłem ( za radą pracownika ) Środek grzybobójczy Agrecol Switch 62,5 WG 5 g do roślin ozdobnych. Preparat w formie granulek do rozpuszczenia w wodzie. Jutro minie 10 dni od oprysku. Na opakowaniu pisze że można wykonać 3 opryski w odstępie 10 - 14 dni. Czy więc zastosować jeszcze dla pewności te 2 opryski w odpowiednim odstępie czasowym? Aha i zakupiłem jeszcze sobie nawilżacz powietrza. W obrębie strelicji przy włączonym nawilżaczu wilgotność zwykle dochodzi mi do ok 50 paru % . Strelicja została przeniesiona też bliżej okna ( w przedpokoju była tylko na potrzeby zdjęcia )

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Odetnij ten jeden zaschnięty liść.
Preparatu nie znam, ale powinieneś postępować wg załączonej instrukcji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kamea
100p
100p
Posty: 157
Od: 25 gru 2009, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry.

Ostatnio zauważyłam na liściach i łodygach strelicji małe białe plamki przypominające, gdyby nie kolor, tarczniki.
Przetarłam roślinę spirytusem, plamki się jakby odkleiły, ana waciku wyglądały na żółte.

Po kilku dniach plamki pojawiły się znowu, a dodatkowo na liściach zauważyłam brązowe plamy(które mogą być wynikiem działania spirytusu).

Może ktoś z forumowiczów spotkał się z takim problemem. Jeśli tak, poproszę o porady co robić.
Załączam zdjęcia rośliny z widocznymi plamkami.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Oczywiście, że to są czerwce.
Spirytusu używamy rozcieńczonego, a nie prosto z butelki albo z niewielką ilością wody.
Najlepiej użyć pędzelka i zawiesiny oleju z wodą. Tą zawiesiną pędzelkiem rozprowadzasz po szkodnikach. Zostawiasz tak na dobę i dopiero wtedy szczoteczką (najlepiej do mycia zębów), delikatnie ściągasz szkodniki.
Na koniec zrób porządny oprysk Mospilanem, możesz też tym samym roztworem podlać.
Plamy po spirytusie już zostaną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
srutututu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 lis 2020, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Od 2 tyg. obserwuje na mojej strelicji brązowe plamki z żółtą obwódką. Mam ją od conajmniej pół roku i nie miałam wcześniej problemów. Co może być nie tak?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Przelana, weszła infekcja grzybowa.

Nieprawidłowe podłoże, zbyt zbite, zbyt częste podlewanie, może też zbyt ciemne stanowisko. Przejrzyj wątek w kwestii prawidłowej uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kamea
100p
100p
Posty: 157
Od: 25 gru 2009, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź :uszy
liwiria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 sty 2021, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Strelicja czarne plamki

Post »

Pomocy! 2 tygodnie temu kupiłam 2 strelicje jedna z nich ma na liściach czarne plamki, właściwie wgłębienia, zaczęło się od jednegi liścia i wygląda dość paskudnie. Po zakupie najpierw wstawiłam ją razem z doniczką do wody na ok. 2h żeby zabrała tyle wody ile potrzebuje, a po tygodniu przesadziłam do ziemi uniwersalnej z dużą ilością kermazytu, zraszam ją regularnie, stoi na wystawie wschodniej. Kropki zaczęły się też pojawiać na łodygach, są na spodzie liścia w najgorszym stanie i podstawie liści. Co to może być i jak uratować to biedactwo?


https://www.fotosik.pl/zdjecie/9b5cee8fa849557c
https://images91.fotosik.pl/459/489987c088f2e883med.jpg
https://images89.fotosik.pl/460/0bf0a71877233e78med.jpg

Dodałam 2 linki/K
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Na dwie godziny namoczyłaś w wodzie :?: Tylko pytanie, po co tak długo? Gdzie wyczytałaś coś takiego?
Po drugie kolejna zupełnie niepotrzebna, a jednocześnie szkodliwa rzecz. Nie spryskujemy roślin wodą! Nic to pozytywnego nie daje oprócz ryzyka załapania infekcji grzybowej. Jeśli masz zbyt suche powietrze, to w zasadzie tylko nawilżacz powietrza wchodzi w grę. Strumienia pary wtedy oczywiście nie kierujemy bezpośrednio na roślinę tylko obok.
Po trzecie, podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku w proporcji około 3:1. Keramzytu w ostateczności też można użyć, ale powinno go być w podobnej proporcji.
Czwarta, stanowisko - gdzie stoi przy oknie, najlepiej słonecznym czy w jakimś kącie?

Zweryfikuj podłoże, jeśli masz inne niż napisałem wyżej, to będziesz musiała go wymienić.
Na koniec zrób oprysk preparatem grzybobójczym. Liście z plamami do odcięcia.
Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, podlewasz normalnie od góry.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
liwiria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 sty 2021, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Stoi naprzeciwko okna, w taki sposób, że dostaje maksimum światła, jakie jestem w stanie jej zaoferować u nas w domu (wszystkie okna na wschód), doniczka stała przez 2h spodem zanurzona w wodzie, ponieważ roślina była tak przesuszona, że ziemia wcale nie chłonęła wody, kermazytu jest 1:3 tak jak powinno być. Kupię preparat grzybobójczy i użyje tak jak powinnam. Jeżeli chodzi o liście to tak defacto większość jest chora tylko znacznie mniej łącznie z całymi łodygami, wyciąć wszystkie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Stoi naprzeciw okna, ale w jakiej odległości od niego? Wschodnia wystawa nie jest mówiąc wprost idealnym rozwiązaniem, gdyż strelicja potrzebuje maximum słońca, czyli południowa wystawa.
Przy wschodniej wystawie, musisz liczyć się z tym że będzie gorzej rosła. Natomiast w okresie jesienno-zimowym dobrze jest ją doświetlać. Polecam poczytać ten wątek, przynajmniej kilka ostatnich stron: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... Bwietlanie

Jeśli chodzi o liście do odcięcia, to odetnij przynajmniej te z największą ilością plam.
Kup Topsin, jako preparat grzybobójczy. Użyj oprysku w stężeniu 1ml/litr wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
liwiria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 sty 2021, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Stoi metr od okna, ale balkonowego, a do kupienia lampy w celu doświetlania też myślałam, bardzo dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Metr od okna to za daleko dla tej rośliny. Postaw na parapecie jeśli wielkość pozwala. Jeśli nie, to postaw bliżej jak się da.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”