Figa na działce, w donicy cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2172
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Na wiosnę posadź ją do gruntu i będziesz miała spokój. Tym bardziej, że ostatnimi czasy nie mamy mroźnych zim.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4803
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Masz rację Józku, tak też zrobię. A teraz muszę się spokojnie jakoś przekaraskac do wiosny.
W międzyczasie muszę pomyśleć gdzie ją zasadzić i w czym bo tu ziemia raczej kamienista i gliniasta więc grządki trzeba przygotowywać z większym trudem niż normalnie.
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Około 5 tygodni temu pobrałem 4 sztobry z figi. Sztobry, po nacięciach, zostały posmarowane ukorzeniaczem oraz wsadzone do butelki wypełnionej piaskiem - na to został nałożony worek. Na 4 sztobry dwa wypuściły liście, kolejnemu pąki spuchły, zaś w ostatnim bez zmian. Tydzień temu odkpopałem sztobry z piasku, mikroskopijne korzonki rzędu 1 mm były tylko na tych które puściły liście, na reszcie cisza. Przesadziłem je teraz do mieszaniny piasku i ziemi uniwersalnej - eksperyment trwa dalej. Są przechowywane w temperaturze pokojowej.
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2172
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Figa bardzo łatwo się ukorzenia. Ja to robiłem bezpośrednio w zwykłej ziemi i w początkowym okresie nie musiałem przesadzać. Dopiero jak zmieniałem doniczkę na większą.
Awatar użytkownika
Tacca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4487
Od: 12 lut 2009, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Zatorzanin pisze:Dzień dobry, czy macie jakieś materiały w jaki sposób ciąć figę na owocowanie tak aby nie rosła ona w olbrzymi krzew ?
Krzew figowca u mnie rośnie w gruncie. Nie będę się spierała czy to drzewo czy krzew bo u mnie jest to ewidentnie krzew. Kolega Grek podpowiedział mi jak mam figowca prowadzić i tak robię. Figowca prowadzę na filiżankę. Zostawiam 5 głównych gałęzi. Wszystkie odrosty od korzeni usuwam. Usuwam też wszystkie gałęzie które idą zabardzo na boki. Niestety mimo starań krzew jest rozłożysty. Główne gałęzie latem ściągam do środka liną. Zimą natomiast ciasno obwiązuję,też liną.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2172
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Danuta który rok z rzędu rośnie Twoja figa w gruncie i czy kiedykolwiek przemarzła do poziomu gruntu.
Awatar użytkownika
Tacca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4487
Od: 12 lut 2009, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Józek ,moja figa w gruncie rośnie przynajmniej 9 lat. Dokładnie nie pamiętam. Pierwsze 3 lata wędrowała po ogrodzie , szukałam odpowiedniego miejsca. Kilka lat temu przemarzła całkowicie , ale bardzo szybko odrosła.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2172
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Danka witaj w klubie, mnie też przemarzła do poziomu gruntu, a wiosną odbiła. Teraz na razie mamy łagodne zimy więc figi nawet bez zabezpieczenia przetrzymują je. Ja mam dwie figi w gruncie. Jedna rośnie w formie krzewu (BT), a druga (Peretta) jest prowadzona na drzewko. Obydwie są zabezpieczone kablem grzewczym i agrowłókniną.
O ile zabezpieczenie figi rosnącej w formie krzewu nie sprawia kłopotów to zabezpieczenie drzewka będzie mi sprawiało z każdym rokiem wegetacji coraz większy kłopot. Jestem ciekawy do jakich rozmiarów uda mi się utrzymać to drzewko.
Awatar użytkownika
Tacca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4487
Od: 12 lut 2009, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Józek to fakt że zimy są łagodne , szczególnie na pomorzu, tu mamy zazwyczaj dwa, trzy tygodnie zimy a potem w kratkę, ale problem zaczyna się w maju. Słońce wysoko, owoce na gałęziach a tu nagle przymrozek. Przez pierwsze lata kombinowałam różnie .Bałam się że figa zmarznie i okrywałam dość starannie zimą a wiosną za szybko odkrywałam, aż w końcu zmarzła do korzeni. Chyba zimą miała za ciepło i szybko się budziła . Od tamtej pory na zimę okrywam lekko, w tym roku podwójna agrowłóknina P 17 .Jak przyjdą mocne mrozy to na 2-3 tygodnie od strony północno-zachodniej dopnę jeszcze jedną warstwę agro. Moja figa źle rosła przy domu, źle pod płotem to teraz rośnie na przeciągu . Najgorsze są wiatry północno-zachodnie. A u nas często wieje i to porządnie. Za to zabezpieczam solidnie ziemię pod figą grubą korą, gałązkami iglaków, zależy co mam aktualnie pod ręką. W ubiegłym roku nie miałam wyboru to pościnałam gałęzie cyprysów. Widziałam w Salonikach piękne drzewa figi na placu przed restauracją, chyba miały z 4 metry. Nikt owoców nie zrywał, rosły za wysoko, spadały dojrzałe na chodnik. To już wolę mój krzew i tak jest wysoki , ma ok 3 m . Mi zależy głównie na owocach. Wnuki od wiosny czyhają na słodką przekąskę. Ledwo wejdą do ogrodu i już kontrolują przyrosty.

Na razie jest takie okrycie
Obrazek

Jedna gałąź będzie wiosną wycięta
Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2172
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Danka nie mamy co porównywać pogody w Szczecinie z pogodą w Katowicach. U mnie za kilka dni mają być mrozy poniżej 16-tu stopni. Bez dogrzewania figi by przemarzły. W przypadku wiosennych przymrozków zabezpieczam je kablem i agrowłókniną niekiedy i cztery razy po kilka dni.
Też widziałem w Grecji drzewa figowe a pod nimi mnóstwo owoców. Miałem znajomą Majkę w Szczecinie, też uprawiała figi, lecz bez zabezpieczenia.
Awatar użytkownika
Tacca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4487
Od: 12 lut 2009, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Józek to prawda, klimat mamy zdecydowanie różny dlatego też metody zabezpieczeń muszą się różnić i dlatego też bardziej boję się wczesnej wiosny niż zimy.


Zwracam uwagę na pisownię imienia Józek
Karo
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Czy komuś udało się wyhodować figę z nasion z suszonych owoców?
Robię w tym roku eksperyment i ciekawa jestem, czy komuś udało się otrzymać w ten sposób krzew/drzewko figi.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4803
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

O tym m.in jest ten wątek.
Przykładem jestem np ja i calkiem niedawno pokazywalam moje 4 letnie drzewko.
Jest dość łatwo. I bardzo fajna zabawa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”