Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Przelany. Poczytaj ten wątek, do którego przeniosłem Twój post. Znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aga2020
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 gru 2020, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dzień dobry, zauważyłam dziś na moim fikusie takie oto plamy widoczne po obu stronach liścia.
Wysyłam zdjęcia obu stron oraz pod światło.

Plamy występują na 4-5 liściach od dołu rośliny. Są także na bliźniaczym fikusie stojącym obok. Rośliny mam od małej sadzonki już około 2 lata, dotąd rosły wspaniale w tym samym miejscu.

Czy to może być szkodnik lub choroba grzybowa?
Jeśli tak, to jakim środkiem i w jaki sposób powinnam to leczyć? (Jak często pryskać? itp)

Pojawiły się teraz w sezonie grzewczym (fikus stoi na parapecie nad kaloryferem).
Mogło się zdarzyć raz czy dwa, że go ostatnio przesuszyłam nieco, ale te plamy to chyba nie mają związku z pielęgnacją.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc ;:167


https://imagizer.imageshack.com/img922/8974/62fHKf.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/7412/NV048U.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/7978/3Jmp9B.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/8189/vuJzuM.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/8080/4xIeHR.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/7062/NVeTGs.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ewidentnie grzyb i akurat jest związane z nieprawidłową pielęgnacją. Po prostu go przelałaś.
W przypadku tych fikusów należy w okresie jesienno-zimowym pozwolić przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża.
Ponadto samo podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku w proporcji około 3 :1.
Jeśli nie rośnie w takim podłożu to trzeba przesadzić.
Po przesadzeniu odetnij liście z plamami i zrób oprysk Topsinem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aga2020
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 gru 2020, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuję bardzo za pomoc. ;:167 ;:167 ;:167
Czy jednorazowy oprysk wystarczy? Należy opryskać całą roślinę?
Nie mam doświadczenia z opryskami.

Zawsze czekam aż przeschnie góra ziemi, ale może faktycznie potem dałam im parę razy zbyt dużo wody.
Ostatnio zmieniony 2 gru 2020, o 16:05 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Jeden oprysk powinien wystarczyć, jest to preparat systemiczny, więc przez jakiś czas będzie krążyć wraz z sokami w roślinie. Jeśli mimo tego, o jakimś czasie kolejne plamy będą się pojawiać, trzeba powtórzyć oprysk.
Oczywiście, że opryskujesz całą roślinę, oprysk robisz mgiełką, czyli jak najdrobniejszymi kroplami.
Stężenie 0,5 ml/litr wody.
A i jeszcze jedno, podczas przesadzenia sprawdź stan korzeni, czy nie są niektóre pogniłe.

Przelanie może być efektem również zbyt zbitego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aga2020
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 gru 2020, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
Mosins
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 sty 2021, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus lirolistny i inne kwestie związane z uprawą

Post »

Dzień dobry, od 2 miesiecy mam w domu sporego fikusa sprężysteg (okolo 1,5 - 1,7 m wysokosci). Stoi w jasnym pokoju, okolo 2,5 m od okna poludniowego, okolo 50 cm od kaloryfera. Wypuscil kilka nowych lisci, ktore są lekko zawinięte, co dziwnie wyglada, moze sie wyprostuja? (ciagle tez wypuszcza nowe u szczytu), ale od mniej wiecej dwoch tygodni gubi stare liscie. Boje sie ze wyłysieje. Nie przesadzilam go po przywiezieniu do domu (jest wielki i ciezki). Podlalam go 2-3 x w tym okresie 2 mcy. Dzis sprawdzalam - ziemia jest wilgotna. Czytalam w necie ze one gubia liscie na zime ale nie wiem czy to ma sens bo gdyby tak bylo to musialby puszczac co roku wiosna nowe liscie prosto z pnia ;) Stare Liście tak jakby delikatnie żółkną od strony pnia. Potem odpadają. Wyglada na to ze nie ma szkodnikow. Zalaczam kilka zdjec i będę wdzieczna za rade. Pozdrowienia!


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 5 sty 2021, o 18:37 przez norbert76, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Pisownia! Używamy wszystkich polskich liter.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Po 1. Powinnaś go przesadzić od razu po zakupie do właściwego przepuszczalnego podłoża - mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 3:1. Na dno doniczki wsyp drenaż z keramzytu. Doniczka oczywiście musi mieć odpływ i stać na podstawce.
Po 2. Za ciemne stanowisko. W tym ciemnym kącie możesz postawić co najwyżej sztuczne kwiatki.

Przesadź, sprawdź korzenie - chore odetnij oraz postaw bliżej okna. Zrób oprysk preparatem grzybobójczym.

Poczytaj też watęk, do którego przeniosłem Twój post. Następnym razem proszę pisać we właściwym miejscu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mosins
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 sty 2021, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuję. Jutro go przesadzę. Może rzeczywiście cos sie dzieje z korzeniami bo podloże jest wilgotne mimo że praktycznie nie podlewam i mimo ze stoi dosyc blisko kaloryfera, moze korzenie nie pobierają wody? Przestawilam go pod okno. Poczytam resztę wpisow, dziękuję.
Mam jeszcze pytanie - czym sie rożni trzymanie roślny w donicy z dziurami ktora jest wstawiona do osłonki versus trzymanie rosliny w takiej samej donicy z dziurkami ale tylko na podstawce??

I ostatnia rzecz - oprysk preparatem grzybobójczym po liściach czy na korzenie? Jaki bedzie najlepszy?
Pozdrawiam
Marta

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Podłoże musi równomiernie i w miarę szybko przesychać, a do korzeni musi docierać powietrze. Dla laika może trudno to zrozumieć, ale jest różnica między wsadzeniem doniczki do osłonki, a postawienie jej na podstawce. Przy tym pierwszym rozwiązaniu, podłoże będzie wolniej przesychać, a dostęp powietrza do korzeni będzie utrudniony. De facto masz dwie warstwy (osłonka plus doniczka) wokół bryły korzeniowej. Dlatego doniczkę stawiasz na podstawce.

Oprysk robisz przede wszystkim na część nadziemną. Jeśli korzenie będą pogniłe, wtedy tym samym preparatem po prostu podlewasz po przesadzeniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mosins
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 sty 2021, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Fikus przesadzony, jest podstawka zamiast osłonki. Podlać od razu po przesadzeniu? Czy odczekać?
Co ciekawe - korzenie wyglądają na zdrowe, żadnej zgnilizny. Ale było ciasno w tej donicy i trudno było spomiędzy korzeni starą ziemię wydobyć... W czasie przesadzania opadło jeszcze kilka liści. Mam nadzieję, że dojdzie do siebie. Dziękuję za rady!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Normalnie podlać.
Przerośnięta bryła korzeniowa również może prowadzić do gubienia liści.
W każdym razie teraz parę tygodni regeneracji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mosins
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 sty 2021, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ale nie przycinałam korzeni, mam nadzieję że dobrze zrobiłam? Bo wyglądały naprawdę ładnie. Podlewać każdorazowo jak ziemia przeschnie na wierzchu? To mój pierwszy fikus sprężysty i pierwsza tak duża roślina domowa, stąd tyle pytań.
Przy okazji przesadziłam do takiego samego podłoża niedawno kupioną monsterę i fikusa dębolistnego, bo po kupieniu też ich w ogóle nie przesadziłam... Na dno też sypnęłam keramzyt. Oby im sie dobrze rosło :) Czy fikusy lubią ciasne donice czy raczej większe?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”