Tam, gdzie natura jest u siebie

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
PEPSI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7109
Od: 20 sty 2013, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Seba, zapowiada się niezła rabata. ;:333 Mam nadzieję, że będzie na bieżąco pokazywana, bo założenie jest ciekawe i nietuzinkowe. A zrębki masz swoje?
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Sebastian jak wygląda łąka kwietna? Dzieje się? Kwitnie wszystko? Czekam na relację i oczywiście zdjęcia ;:215
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

:wit

Ojoj, znów mnie nie było szmat czasu :wink: Okropna wiosna zniechęciła mnie do czegokolwiek, przymrozki, brak deszczu, nie było łatwo.
Potem było trudne lato, mimo, że w czerwcu trochę padało, lipiec i sierpień znów były suche. Dopiero dużych ilości deszczu doczekałem się w październiku .
I w międzyczasie pracowałem . Ale to nie oznacza, że nic poza tym nie robiłem .
W maju, w pierwszych jego dniach wybrałem się na giełdę rolniczą do Sandomierza - po drzewka owocowe. Ostatni gwizdek by je posadzić, a cena zachęcała bo szkółkarze chcieli się ich pozbyć. I tak oto kupiłem 5 odmian jabłoni ( czytaj : po 10 drzewek w pęczku z odmiany ) , dwie odmiany śliw, dwie odmiany wiśni, jedną odmianę gruszy . Czyli to oznacza, że zrobiłem sad :wink: Dość duży , każdy rząd to inna odmiana, odstępy w rzędzie to 2m, między rzędami 4 m.
Przez suszę musiałem nosić w wiadrach wodę 200 metrów co 3 dni aby drzewka mogły ten czas przeżyć. I to mnie zmusiło, aby zaczął myśleć o nawadnianiu i własnej studni głębinowej . Na razie są plany, aby zrobić to w tym roku.
W czerwcu zaorałem pół pastwiska, gdzie kilka lat temu wypasały się owce i kucyk. Zasiałem łubin wąskolistny aby uprawić glebę, potem przeorałem, rozrzuciłem obornik, znów ponowiłem orkę i zawłóczyłem aby najbardziej jak to możliwe wyrównać glebę. Rozłożyłem wcześniej zamówioną czarną włókninę, taśmy kroplujące i posadziłem truskawki . Wyszło 25 rzędów po 38 m :wink:
Późną zimą planuje zaorać kolejną powierzchnię pod ziemniaki .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pole truskawkowe

Obrazek

Sad

Obrazek
Awatar użytkownika
Maska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 42207
Od: 19 lut 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Witaj Seba!
Widzę, że z ogrodnika rodzi się rolnik i sadownik :roll: Czy zwracałeś uwagę na odmiany drzewek owocowych pod kątem zapylaczy czy tylko wybrałeś odmiany pod względem smaku?
Pole truskawkowe na agrotkaninie mam w miniaturze, ale z wcześniejszego doświadczenia wiem że lepiej udają się na ściółkowanym polu, niestety plewić trzeba tu i tu! Pole ziemniaczane będzie pod inne uprawy, bo wiem skądinąd że ziemniaki są świetnym przedplonem. Pozdrawiam i życzę powodzenia! ;:138
Awatar użytkownika
Krychna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2044
Od: 23 mar 2010, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska Beskid Wyspowy

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

:wit Sebastianie fajnie ze się odezwałeś :D
Super przedstawiłeś ogród śnieżkiem przyprószony ;:138 ;:138
Czy tam na jednym ze zdjęć dobrze wypatrzyłam -Ciemiernika o pięknym ciemnym kolorze?
Życzę powodzenia w nowych przecięwzięciach ;:333 woda to podstawa, pomysł ze studnią super.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

U ciebie to od razu rozmach we wszystkim :wink: jak krokusy to od razu 100 cebul, jak drzewka owocowe to od razy po 10 sztuk - a jak truskawki to od razu całe pole :wink:
Oby śnieg utrzymał się jak najdłużej, żeby nie było bezśnieżnych mrozów. A męczęnnicę okryłeś?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4803
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Seba, fajnie że jesteś. Ty to chyba nigdy nie próżnujesz. Kiedy Ty to zrobiłeś??!
Czyżbyś wrócił w rodzinne strony ? Dopieor co byłeś w Krakowie .
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

:wit Cześć
Milo widzieć po tak długim czasie aktywność :) coś nam z tymi przebiśniegami nie wyszło przez pandemię,ale jakby co nadal oferuję wysyłkę:-)
Mam też nasiona ostnicy pony tails jakbyś chciał trawy, łatwo się wysiewa i wspaniale wygląda :wink:
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Piękne zimowe widoki u Ciebie :) Widzę, że bambus dobrze się zaaklimatyzował. Całkiem dobrze się prezentuje zimową porą a wiosną jak tylko się ociepli to wystrzeli ;:108 Pozdrawiam ciepło!
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

:wit

Zima na całego, przynajmniej u mnie :D Śniegu nasypało prawie 30 cm, rośliny otulone są przed zapowiadanym silnym mrozem.
Dzisiaj zrobiliśmy sobie kulig, była muzyka, a potem ognisko. Wspomina się lata, kiedy to śnieg i mróz były normalnością . A teraz trzeba z tego korzystać najbardziej jak się da, bo zima może w tym roku już nie wrócić .
Z ogrodowych roślin okryłem tylko trzy największe bambusy, pień paulownii, obsypałem jukke gloriosę śniegiem, okryłem aukuby japońskie igliwiem a także kilkadziesiąt poncyrii trójlistkowych . Reszta powinna sobie poradzić :wink:
Ostatnio dopadł mnie szał kupowania nasion :) Nakupiłem wiele ciekawych różnych gatunków, które pokażę w najbliższym czasie. Ale to nie oznacza, że tęsknie za wiosną :wink: Mi najbardziej odpowiadałyby roczne wakacje z dala od ogrodu i uczelni :wink:

Tak wyglądał mój samochód po kupnie drzewek na giełdzie :) A dodam, że miałem jeszcze dwóch pasażerów :wink:

Obrazek

W maju nadeszły pierwsze opady po 6 tygodniach totalnej suszy. I noce w końcu nie przynosiły przymrozków . Zakwitły irysy, ale też były inne kwiaty

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Hostowisko obsypane zrębkami nie traciło tak szybko wody. Zeszłego lata (jeśli mnie pamięć nie myli) zainstalowane zostały rynny na dachu altany i ta rabata straciła duży dopływ wody. Mimo suchego lata, hosty rosły doskonale

Obrazek

A to hortensja piłkowana 'Cotton Candy' , którą podarowałem mojej mamie w prezencie z okazji urodzin. Jest posadzona na rabacie, która powstała za domem . Towarzyszą jej żurawki, hortensja magellańska, hebe, sporo turzyc, różaneczniki . Wiosną zakwitną psizęby 'Pagoda'.

Obrazek

Uwielbiam gliniane donice i staram się kupować ich jak najwięcej gdy są w korzystnej cenie. Przy zakupie hortensji udało mi się dorwać takie dwie :wink:

Obrazek

Na rabatach przy i w okolicy oczka zakwitły liliowce, duuużo liliowców

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I ciekawe zakupy ogrodowe w agrocentrum :) Kolejno disporopsis, cyrtomium, turzyce 'The beatles', liriope

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczko wodne :) Rośliny rozrosły się do należytych rozmiarów, szumi woda w strumieniu i tętni życiem owadów, ptaków i ryb. Niestety gdzieś zrobiła się mała dziurka, wody cały czasu ubywa i muszę dolewać bo opady są zbyt małe, aby mogły uzupełnić braki. Kolejny duży wydatek mnie czeka. A jeśli mam zmieniać folię, to od razu pogłębię je, powiększę i zmienię układ strumienia . Rabaty też zmienią układ . Więcej na ten temat napiszę na wiosnę.

Obrazek

Po lewej rośnie pontederia niebieska, a po prawej thalia - nowość zeszłego sezonu. Rozrosła się niesamowicie, ma liście podobne do kanny .

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lilia wodna 'Colorado' to istny terminator wśród grzybienii. Zakwita jako pierwsza i ostatnia kończy. Jeśli mnie pamięc nie myli to kwitła jeszcze w listopadzie. a pąki utrzymywały się nad wodą aż do grudnia .

Obrazek


Obrazek

A to południowy brzeg oczka. Zacieniony przez świerk, dzięki czemu woda mocno się nie nagrzewa . Rosną tu m.in. rącznik pospolity, oczar ' Orange beauty', kolokazja, parzydło leśne, hosty, przywrotnik i liliowce

Obrazek

W lipcu w związku z remontem zewnętrznym domu przeniosłem wszystkie doniczkowe na trawnik i rabaty. Powiem szczerze, że ładnie to wyglądało :wink: Ale podlewanie to mozolna praca .

Musa Dwarf Cavendish

Obrazek

Bugenwilla. Poprzednia mi padła i ta teraz wygląda nieciekawie. Nie mam do nich szczęścia choć latem są bardzo dorodne ...

Obrazek

Kordylina australijska. Miałem dwie, stały przy wjeździe na posesję. I jakoś na początku sierpnia ktoś ukradł jedną z nich. Po 4 miesiącach odnalazłem ją kilka posesji dalej w krzakach. Była przez ten czas przewrócona ale nie uschłą i nie przemarzła. Podłość ludzka nie zna granic

Obrazek

Cytryna skierniewicka

Obrazek


Obrazek

Chasmanthe

Obrazek

Aukuba, która obecnie rośnie w gruncie

Obrazek

Moja duma nr. 1 :wink: Passiflora odmiany 'White queen' pawdopodobnie. Jej wyjątkowe kwiaty przyciągały wzrok wielu osób

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to druga duma, paulownia. Ona od maja do września potrafiła urosnąć 4 metry wyobraźcie sobie ! Teraz liczę na to, że wytworzy piękną koronę .
Na tym zdjęciu była malutka, ale dosłownie rosła w oczach. Nie bez przyczyny nazywana jest drzewem tlenowym,

Obrazek

Obrazek

Ostatnim postem wiosennym był ten o łące kwietnej. Udała się i to jeszcze jak. Wieczorem zapach maciejki roznosił się na ponad 100 metrów, ludzie idący z pracy chodnikiem stawali i inhalowali się ;:306 W sierpniu wyrwałem całą bo zaczęła schnąć, przekopałem, wyrównałem i rozłożyłem włókninę .
Znajoma, która ma stoisko w Tychach na ogromnej giełdzie kwiatowej kupiła mi 60 przepięknych sadzonek lawendy :) Posadziłem je na rabacie, tak jak również kilkadziesiąt poncyri trójlistkowych, kilka trytom groniastych, które rozrastają się momentalnie w ogromne kępy, liliiowce stella d'oro i wysokie astry belgijskie .
Niestety nie zrobiłem zdjęcia łąki, mam tylko jej niewielką część :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post wyszedł długi, kolejne zdjęcia i opisy już niedługo !
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Marysiu jeśli chodzi o zapylanie, to patrzy się na to raczej w sadach towarowych gdzie na kilku hektarach rośnie jedna odmiana. I w takiej sytuacji w co 7 rzędzie rośnie inna aby doszło do zapylenia krzyżowego. U mnie tych odmian jest pięć, w koło wiele dzikich, więc z zapylaczami nie będzie problemu.
Jeśli chodzi o ściółkowanie, to oczywiście, będę rozsypywał słomę, ale to dopiero w maju. Czarna tkanina przyspieszy wegetację, a kiedy zaczną zawiązywać owoce dam słomę aby nie ugotowały się. Zgadza się, jednego roku ziemniaki, a kolejnego płodozmian :) Myślę nad uprawą ogórka na większą skalę.

Krysiu ciemiernik to odmiana 'Double Ellen Picotee'. Byłem niezadowolony z zakupionej sadzonki, ale tak mi się rozrosła, że sam nie wierzę w to. Rośnie jak szalona i kwitnie już pięć miesięcy :)

Karol bo ja po prostu lubię zawsze dużo . Jak coś robię to z rozmachem, taki już jestem :) C . Zeszłej jesieni posadziłem setki cebul :wink: Męczennice leżą sobie pod śniegiem, nie powinno nic im sie stać.

Maja z roku na rok robię coraz więcej :) a w szczególności jeśli chodzi o uprawy. Chcę mieć z tego w końcu większy zarobek . Wynajmuje mieszkanie w Krakowie, ale obecnie przy nauczaniu zdalnym spędzam ten czas w domu, choć bym wrócił.

Lenka oczywiście, że jestem chętny :) Ostnicę mam, siałem dużo też jesienią . Dogadamy sie na pw .

Marta wpadłem w szał bambusowy :D Mam już 7 odmian, a chcę zdecydowanie więcej :wink:
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4803
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Zdjęć dużo ale co iedno to ciekawsze. Przepiękne kwiaty. Milo tak sobie pooglądać po sezonie takie widoczki. Ale hortensja, nieduża a tak oklejona kulami kwiatów. Mama dostała piękny prezent.
Swietne kolory liliowców. Łąka kwietna cudna. Nie dziwię się, że ludzie stają, zapach jest obłędny.
Ja teraz co roku stawiam na maciejkę i nie wyobrażam sobie już bez niej grządek. Uwielbiam ją, do tego można wieczorem zaobserować na niej ciekawe i rzadkie ćmy, bo też ją bardzo lubią.
Tamtego roku nie wyrwałam maciejki i w tym roku ją miałam bardzo obficie. Teraz też nie wyrwałam na jesień i jestem ciekawa jak jej to pójdzie. Fajnie by było jakby się siała sama już zawsze, bo zbieranie jej nasion to z lupą i pęsetką ;:306

Tak patrzę na tą lawendę jak to pięknie jest zrobione i podziwiam , ale martwię sie żeby ludzie tego Ci nie zniszczyli. Aktualnie jestem w fazie zwątpienia w grzecznych przechodniów, bo mi stale ktoś cos obrywa więc takie mnie przemyślenie naszło. To jest piekne. A próbowałeś sam rozmnażać lawendę?

Co to za drzewka sobie kupiłeś i co planujesz z ich udziałem?
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Sebastian podziwiam i zazdroszczę oczka wodnego ;:oj mi się marzy takie duże, zarośnięte i pełne życia a nawet może staw kąpielowy :D
jeśli chodzi o kradzież to cóż ludzie to nawet kamienie ukradną ;:14 a co dopiero taki ładny kwiat.Natomiast co do paulowni to raczej wiesz ,że ona pochłania i odwadnia okoliczny teren? i to nawet bardzo :wink: jakby co to po przekwitnięciu mogę zaoferować wysyłkę przebiśniegów :D oraz kłącza mozgi trzcinowatej bo nie zauważyłam żebyś taka trawę miał?
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”