Usychanie liści palm

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychanie liści palmy

Post »

Dzień dobry:)
Mam problem z daktylowcem. Jest u mnie kilka miesięcy. Niestety stoi przy kaloryferze. Nie podlewalam go zbyt często i wygląda na to że go zasuszylam. Teraz nie wiem co z nim zrobić. Zostawić czy obciąć ? Zraszam go codziennie. Przesadziłam go z podłoża produkcyjnego kilka dni temu. Na pewno część korzeni naruszylam bo bryla byla w twardej glinie A chciałam się pozbyć starej ziemi.
Osłonka ma zrobione dziurki

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18804
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Usychanie liści palmy

Post »

Tyle razy pisałem, nie spryskujemy roślin w warunkach domowych. To nic nie daje. Pomijam, że daktylowiec kanaryjski rośnie w suchym pustynnym i pól pustynnym klimacie, więc nie potrzebuje podwyższonej wilgotności powietrza.

Kolejny błąd, feniks wymaga cały czas umiarkowanie wilgotnego podłoża. Nie wolno dopuścić do jego przesychania.

Palma została wysuszona i szanse na przeżycie są niskie. Musisz teraz zapewnić właściwe nawodnienie i słoneczne stanowisko. Może coś będzie, ale z góry zaznaczę że palmy ciężko i długo się regenerują.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychanie liści palmy

Post »

Aha kurde jak zawsze przelewam to tę zasuszyłam.. Przyszła do mnie w bardzo suchym podłożu i myślałam, że nie potrzebuje duzo wody :/ A czy jakbym obcięła gałązki to powinna wypuścić nowe? Korzenie byly w bardzo dobrym stanie. :/
Zraszałam ją bo myślałam że będzie jej lepiej. :(

Jej korzenie nie wyglądaja zle:/
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18804
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Usychanie liści palmy

Post »

Tylko, że musisz wiedzieć że roślina ma różne korzenie. Oprócz typowych grubych korzeni, których głównym zadaniem jest utrzymywanie stabilności rośliny w podłożu, są bardzo istotne drobne korzenie zwane włośnikami. To te korzenie odpowiadają za pobór wody i składników odżywczych z podłoża. Jednocześnie te korzenie są bardzo wrażliwe zarówno na zbytnie przesuszenie, jak i na utrzymujący się nadmiar wody w podłożu. Jeśli one zostaną w dużej mierze uszkodzone, to roślina zaczyna cierpieć na tzw. suszę fizjologiczną nawet pomimo podlewania.
Jeśli chodzi o korzenie, które widzę to niestety nie wyglądają najlepiej. Uwzględniając wielkość rośliny, jest ich mało.

Następna sprawa, palmy nie mają gałązek, a liście wyrastające z kłodziny. Usuwać można tylko wysuszone liście tuż przy nasadzie.

Jeśli kupujesz jakąkolwiek roślinę to nie patrz jaka jest wilgotność podłoża pod kątem pielęgnacji, tylko poszukaj informacji w jakimkolwiek poradniku, a najlepiej kilku.
O daktylowcach jest takie powiedzenie: "nogi w wodzie, głowa w słońcu". Jak pisałem wcześniej, te palmy rosną w suchym klimacie, na terenach pół pustynnych, ale tam gdzie są oazy, gdzie jest woda.
Uprawiając w domu w okresie jesienno-zimowym można tylko delikatnie przesuszyć wierzchnią warstwę podłoża, ale tylko górę, dół powinien być wilgotny. Oczywiście też zależy to od temperatury, im wyższa tym podłoże będzie szybciej przesychało.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychanie liści palmy

Post »

Oj to kiepsko bo dolne korzenie były miękkie i o dziwo przegnite. :/ w Leroy jest nowa dostawa daktylowców. Są mniejsze, ale chce kupić. Powiedz mi czy mam bo przesadzić do nowego podłoża? Nie są w takim zbitym glinistym podłożu. I jak szybko one rosną ? W jakim tempie z 60 cm które tam sprzedają otrzymam taka duża jak moja 120 cm?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18804
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Usychanie liści palmy

Post »

Zawsze przesadzamy rośliny niezwłocznie po zakupie, zawsze.

Szybkość wzrostu rośliny, jest uwarunkowana wieloma czynnikami i nie można jednoznacznie stwierdzić ile czasu zajmie określony przyrost.
Palmy z reguły rosną wolno, z tego co pamiętam u siebie jak kiedyś miałem tą palmę to było trzy, cztery liście na rok.
Ale wzrost może być, jak pisałem różny.
Wszystko zależy od: stanowiska - im więcej słońca, tym lepiej, temperatury otoczenia, odpowiedniego i regularnego nawożenia, czy samego egzemplarza. Tak czy owak, wzrost palmy do większych rozmiarów raczej licz w latach. Duże egzemplarze mogą liczyć kilkanaście i więcej lat.

Palmy takie jak feniksy dobrze jest wystawić w sezonie (późną wiosną aż do wczesnej jesieni) na zewnątrz oczywiście po uprzedniej aklimatyzacji (wpierw na lekko zacienione stanowisko i stopniowo zwiększając ilość słońca). Będą lepiej wyglądać, niż trzymane przez cały rok w domu. Jeśli masz taras, balkon albo ogród to będzie to dobrym rozwiązaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychanie liści palmy

Post »

Super, :) wystawię ją latem do ogrodka. :) A czytałam żeby ziemię wymieszać z piaskiem. Chodzi o taki piasek z piaskownicy czy piasek kwarcowy? Tzn mam w domu takie bardzo drobne kamyczki i mam piasek z piaskownicy. :) kupiłam też Waszyngtonie. Ziemia do niej będzie taka sama - mieszana z piaskiem? I przesadzić do doniczek maks 2 cm większych czyli jak teraz są w 17 to do 19?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18804
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Usychanie liści palmy

Post »

Żaden piasek, bo jest zbyt drobny, a zwłaszcza z piaskownicy gdzie mogą być obecne patogeny.

Kupujesz, jak nie masz, żwirek kwarcowy (można dostać go też pod nazwą rzeczny) o frakcji 2 - 4 mm (może być nieco grubszy) w sklepie akwarystycznym, albo przez internet.
Mieszasz z ziemią do palm albo uniwersalną w proporcji standardowej, około 3:1. Na dno oczywiście drenaż z keramzytu.
Takie podłoże stosujesz w zasadzie do większości palm.

Doniczkę dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, ale tutaj uwaga: palmy preferują nieco większą niż inne rośliny. Może być większa nawet o około 4 - 5 cm na średnicy i dobrze poszukać tzw. palmówki, czyli wysokiej doniczki. Dostaniesz taką z terakoty bodajże w każdym markecie budowlanym, typu LM, Obi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychanie liści palmy

Post »

Ok dziękuję. :) Mam w domu zwirek kwarcowy więc przynajmniej go wykorzystam. :) Z perlitem ziemie też mogę pomieszać? A mam pytanie przy okazji, jak będę już wynosić tą palmę na dwór latem, to arekę i kencję też mogę czy je zostawić w domu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18804
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Usychanie liści palmy

Post »

Żwirek jest lepszy, perlit z czasem traci część swoich właściwości. Z drugiej strony, jeśli użyjesz ze żwirkiem to może być.

Dwie ostatnie palmy lepiej zostawić w mieszkaniu, nie wszystkie będą dobrze się czuły na zewnątrz w naszym klimacie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychanie liści palmy

Post »

Norbercie palma żyje, :D widzę że ten liść w środku jednak żyje, popatrz: :D
Obrazek


Ładnie się zazielenił jak ją podlałam. Teraz ma wilgotne podłoże. :) Zrobię przemeblowanie i dam ją do słońca. :D Tzn że jeszcze coś z niej będzie. :))
Awatar użytkownika
seatcordobawrc
50p
50p
Posty: 64
Od: 12 maja 2012, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Palmy - choroby i szkodniki

Post »

Odkąd zaświeciło mocniej słońce tego roku, na moich palmach pojawiły się brązowe plamy. Ale czy to na pewno problem słońca, czy jakiejś choroby grzybiczej ?

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Edycja: dziękuję za przeniesienie do odpowiedniego wątku :-)
Piotrek :-)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18804
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Usychanie liści palmy

Post »

Ewidentnie grzyb.
Odetnij liście z plamami i zrób oprysk Topsinem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”